İlaç üretsin diye tasarlanan yapay zeka 40.000 yeni kimyasal silah üretti!


İlaç geliştirmesi için tasarlanan yapay zeka potansiyel olarak ölümcül 40.000 molekül icat etti. Üstelik bu 40.000 öneriyi sunması yapay zekanın sadece altı saatini aldı. Araştırmacılar, biyolojik silah kontrol konferansında yapay zekanın ne kadar kolay kötüye kullanılabileceğini göstermek için yapay zekayı bir tür “kötü oyuncu” moduna soktu.

Araştırmacıların tek yapması gereken araştırma için metodolojilerini değiştirmekti. Bunun neticesinde yapay zeka, bazıları şimdiye kadar geliştirilmiş maddelere benzeyn on binlerce yeni madde buldu. Shaken, bulgularını bu ay Nature Machine Intelligence dergisinde yayınladılar. The Verge, araştırmayı sunan makalenin baş yazarı Fabio Urbina ile konuştu. Urbina ayrıca, nadir hastalıklar için ilaç tedavileri bulmaya odaklanan bir şirket olan Collaborations Pharmaceuticals, Inc.’de kıdemli bir bilim insanı.

İlaç üretsin diye tasarlanan yapay zeka 40.000 yeni kimyasal silah üretti!

yapay zeka zehir üretti

Urbina “Öncelikle işim, ilaç keşfi alanında yeni makine öğrenimi modellerini uygulamak. Kullandığımız bu makine öğrenimi modellerinin büyük bir kısmı toksisiteyi tahmin etmek için. Ne tür bir ilaç geliştirmeye çalışıyor olursanız olun, toksik olmayacaklarından emin olmalısınız.” “Bazı ayrıntılar konusunda biraz belirsiz olacağım çünkü temel olarak bazı ayrıntıları saklamamız söylendi.” ifadelerini kullandı.

Bilim insanı üretilen bu kimyasal silahların kullanılıp kullanılmayacağı sorulduğunda “Gerçekten ne alacağımızdan emin değildik. Üretken modellerimiz oldukça yeni teknolojiler. Bu yüzden onları çok fazla kullanmadık.” cevabını verdi. Ancak bu buluşun yapılması yapay zekanın dileğe göre kesinlikle kötüye kullanılabilme ihtimalinin olması.

Read More

Yorum yapın