İkinci el otomobil için eski model yıllı araç odağında önemli uyarıikinci el otomobil temmuz verileri

Alım gücünün düşmesiyle eski ikinci el otomobil modellerine ilgi artarken, kullanıcılar bu dinamiklerde kötü sürprizlerle karşılaşabiliyor.

Sıfır kilometre araçlarda fiyat olarak gelinen ulaşılmaz seviye sonrası, kullanıcılar model yılı olarak daha eski ikinci el araçlara yöneliyor. Alım gücünün de düşmesiyle birlikte bir süredir sıkça görülen bu senaryoyla ilgili ekspertiz sektörünün önemli temsilcilerinden Pilot Garage, kullanıcılara uyarılarda bulundu. 2022’de 10 ile 30 yaş arasındaki otomobillerin girişlerinde ciddi bir artış gözlemlendiği kaydedildiğini ifade eden marka, bu tarz araçlarda beklenilenin çok üzerinde maliyetler ortaya çıktığını net şekilde vurguladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eski otomobillerde yarı yarıya masraf çıkabilir

Süreçle ilgili açıklamalarda bulunan Genel Koordinatör Cihan Emre; “Türkiye’ye has olarak değişen-boya konusunda belirli bir hassasiyet olsa da, 10 yaş ve üzeri araçlarda düşürülmüş kilometreye, hava yastıklarına, şasiye özenle dikkat edilmesi gerekiyor. Bu araçların dış görünümü iyi olsa dahi yürüyen aksam, motor, mekanik ve şanzımanın, elektrik altyapısının, aksesuarların kapsamlı şekilde incelenmesi, eksiklerin tespit edilmesi araç satın alacakları gelecekte yapacakları 50-100 bin TL’ye varacak masraflardan kurtarır.” diyen Emre, “Göz ardı ettiniz, ekspertiz yaptırmadınız, 100 bin TL’ye aldığınız 25 yaşındaki araç size 50 bin TL masrafla geri dönebilir, harcadığınız zaman cabası, yedek parça fiyatları da malumunuz.” şeklinde konuştu. Emre, enflasyon, kur, sıfır araçtaki stok problemleri, faiz oranları gibi etkenlerle ikinci el otomobil fiyatlarının yaklaşık 8 ayda yüzde 80 arttığını, ekspertize uğrayan otomobillerin yaş ortalamasının 1 yılda 10’dan 15’e ulaştığını da belirtti.

Read More