İkinci el araç alımında yürürlüğe giren uygulama hakkında ilk değerlendirmelerikinci el otomobil MTV

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Başkanı Dr. Altuğ Erciş, ikinci el araç odağında resmileşen yeni satış uygulamasına değindi.

Geçtiğimiz hafta içerisinde ikinci el araç alımıyla alakalı gündeme gelen yeni uygulama, ağustos ayının ikinci yarısıyla birlikte resmi olarak devreye girdi. T.C. Ticaret Bakanlığı’nın 16 Ağustos 2022 tarihinden itibaren resmi gazetede yayınlanan ve yürürlüğe giren, “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti” hakkında yaptığı yönetmelik değişikliğiyle sektörde yaşanan fırsatçılığın önüne geçilmek isteniyor. Karar kimilerini memnun ederken, bazı taraftalar iyi niyetli olunmasına karşın hala daha sıkı önlemler için beklentiler de yok değil. Geçtiğimiz hafta kararla ilgili konuşan Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Dr. Altuğ Erciş, yeni uygulamanın resmiyete geçmesiyle, önemi hakkında tekrar açıklamalarda bulundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“İkinci el araç alımındaki uygulamaya olan inancımız tam”

Altuğ Erciş açıklamalarında; “T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan yeni yönetmelik değişikliği ile ilk tescili yapılan araçların 6 ay ve 6.000 km boyunca satış ve pazarlamalarına kısıtlama getirilmiştir. Daha önce de belirttiğimiz gibi piyasadaki spekülatif hareketleri engellemeye yönelik bu kararı, Otomotiv Yetkili Satıcıları olarak destekliyor ve başta Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muş olmak üzere tüm Bakanlık çalışanlarına teşekkür ediyoruz. Kararın belli bir süreyi kapsayacak şekilde geçici çıkartılmış olması da, Bakanlığımızın sektör dinamiklerimize güvendiğini ve sorunların global etkilerden kurtulunca düzeleceğine inandığını göstermektedir.

Sektörümüzde dönem dönem ortaya çıkan fırsatçı yaklaşımları ortadan kaldıracağına inandığımız bu uygulamanın, hem Yetkili Satıcılar üzerindeki haksız iddiaları hem de yüksek kazanç peşinde koşan haksız rekabetçileri ortadan kaldıracağına inanıyorum. OYDER olarak, sektörümüzün alışık olduğu kayıtlı ve düzenli ticareti destekleyen her türlü uygulamanın yanında olduğumuzu, dönemlik kazançlar peşinde koşarak bu değerli sektörü zedeleyenlere de karşı olduğumuzu bir kez daha vurgulamak isterim.” ifadelerine yer verdi.

Read More