IKEA, evdeki eşyaları silip yerine yenilerini koyan AR altyapısı hazırladı

IKEA

Dünyanın en büyük mobilya şirketlerinden olan IKEA, teknoloji tarafındaki dikkat çekici yatırımlarına devam ediyor.

IKEA, uzun zamandır bir AR yani artırılmış gerçeklik uygulamasına sahip. Bu uygulama sayesinde firma, kişilerin mobilyalarını ya da diğer ürünlerini satın almadan önce yaşam alanlarında görmesini sağlıyor. Örneğin bir sehpayı oturma odanızın ortasına AR temelinde sanal olarak yerleştirebiliyor ve nasıl duracağına bakabiliyorsunuz. Bu konuda bir adım daha atan firma, şimdi “Kreativ Scene Scanner” ile karşımıza çıktı. iOS uygulamasına entegre edilen bu özellik, iPhone ya da iPad kamerası ile odayı tarıyor ve mevcut eşyaları silerek, yerine IKEA’nın kendi ürünlerini ekleyebiliyor. LiDAR’a sahip iPhone ve iPad’ler ile daha iyi çalışan ancak bu zorunlu olmayan özellik, gösterilen örneklere bakıldığı zaman bazı ufak hatalar yapabiliyor olmasına rağmen çok kullanışlı duruyor.

Bu imkân özellikle büyük objelerin evde nasıl görüneceğini test etmek için çok faydalı durumda. Örneğin eski altyapıda eski bir koltuğun yerine dijital olarak yenisi eklemek için koltuğu çekmeniz gerekiyordu. Yeni sistem işte tam olarak bunu ortadan kaldırıyor. Bu arada sistemin bir web sürümü de bulunuyor. Burada sistem kişilere tarafından yüklenen fotoğraflar üzerinden çalışıyor. Sistem aldığı fotoğrafları kullanarak eşyaların silinenileceği sanallaştırılmış odalar hazırlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hazırlanan IKEA imzalı hizmet şimdilik sadece ABD merkezli olarak aktif edilmiş durumda. Özelliğin diğer ülkelere açılması ise ancak 2023 yılında olacak.

IKEA hizmeti yanında bu da ilginizi çekebilir: Ses getiren yarı insansı robot Ameca

Read More