İddia: “Tesla büyük Türkiye operasyonuna hazırlanıyor”Tesla

Hürriyet gazetesinden Eyüp Serbest’in haberine göre Tesla büyük bir Türkiye operasyonuna hazırlanıyor. Birçok önemli adım atılmış gibi görünüyor.

Ortaya atılan iddialara göre dev elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Türkiye’de kurduğu Tesla Motorları Satış ve Hizmetleri Limited isimli şirketle ilgili önemli adımlar attı. Eyüp Serbest’in haberine göre şirketin CEO’su daha önce Lufthansa Türkiye-Irak CEO’su olarak görev yapan Kemal Geçer oldu. Kaynağa göre Kemal Geçer ile görüşmeyi direkt olarak Elon Musk  yaptı. Bu yeni yapılanma ışığında şirket, Model X, Model Y, Model 3 ve Model S isimli 4 otomobil modelini bu sene Türkiye’de satışa sunacak. Şirketin sermayesi ise tek kalemde 50 milyon lira artırılmış durumda.

Tesla’nın resmî sitesinde çok uzun zamandır Türkiye merkezli “Tesla Superchargers” hızlı şarj istasyonları listeleniyor. Ancak bunların hiçbiri henüz kurulmadı. Ancak firma Türkiye’ye geldikten sonra burada yer alan İstanbul, İzmir, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Edirne, Hendek ve Konya merkezli istasyonları kurmaya başlayabilir.

Tesla araçların Türkiye’deki şansı ise açık olarak oldukça düşük seviyede yer alıyor. Firmanın en ucuz aracı olan 35 bin dolarlık Model 3 bile güncel kur ve üstüne eklenecek vergiler ile inanılmaz yüksek fiyata ulaşıyor. Bu fiyat Tesla’nın araçlarını çok ama çok kısıtlı bir kitlenin radarına sokuyor.

Tesla’nın Türkiye operasyonu hakkında daha oturaklı bilgilerin yakında paylaşılması bekleniyor. Henüz firmadan süreçle alakalı bir resmî açıklama bulunmuyor. Türkiye operasyonu çok uzun zamandır gündemde olan Tesla, dünyanın en değerli otomobil firmaları arasında başı çekiyor.

İlginizi Çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi

Read More