İddia: “iPhone 15 Pro serisi ile beraber periskop dönemi başlıyor”iPhone 15 Pro

Ortaya atılan yeni bir iddiaya göre iPhone 15 Pro modelleri ile periskop kamera kullanımı başlıyor, optik zoom seviyesi artıyor.

Apple, 2023 yılında gelecek iPhone 15 Pro modellerinden SIM kartı yuvasını kaldıracak haberi geçtiğimiz hafta ses getirmişti. iPhone 15’lerden şarj portunun kaldırılması da olası görünürken, yeni seri için başka bilgiler de geliyor. Yeni iddialara göre iPhone 15’lerin “Pro” modellerinde periskop kamera olacak. Periskop kamera ile telefonlar 10 kat optik yakınlaştırma sunacak.

iPhone 15’ler özelinde daha önce de gündeme gelen periskop kamera sistemi, Android telefonlarda çok uzun zamandır kullanılıyor. Bu furyaya gerçekten çok geç kalan Apple, bu konuda 2022 modelleri olan iPhone 14’leri es geçiyor olmasıyla belirli bir kesimi üzüyor. iPhone 14’lerde standart telefoto kamera kullanılacak ve yüksek ihtimalle 3x zoom sunulacak.

Periskop kamera sistemleri ince telefonlarda kayıpsız yakınlaştırmayı mümkün kılan yatay mercek ve ayna mekanizmalarını kullanıyor. Işık, yatay yerleştirilen sensör ve önündeki optiklere bir ayna yardımıyla yansıtılıyor. Böylelikle gövdeyi kalınlaştırmadan ya da optik elementleri telefonun dışına çıkarmadan yüksek zoom elde edilebiliyor.

Apple’ın periskop kamera sistemine çok geç giriş yapacak olması, mevcut sistemleri beğenmediğini akıllara getiriyor. Firma genelde bir teknoloji tam olarak oturmadan kullanmayı tercih etmiyor. Bu açıdan Apple’ın periskop kamera sistemi rakiplerden çok daha yüksek bir kalite getirebilir. Ancak bunun tam tersi de olabilir. Firma rakipler ile aynı seviyede kalite sunarak sadece sürece “geç kalmış” da sayılabilir.

Bu arada iPhone 15 serisinde Apple imzalı ilk 5G modemin kullanılacağını da ek bilgi olarak belirtelim.

İlginizi Çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması

Read More