İddia: “iPhone 14 serisinde iki çentikli, iki de delikli model olacak”

Apple, daha şimdiden iPhone 14 ailesi ile gündemden düşmüyor. Telefonlar için üretim ağlarından yeni bilgiler gelmeye devam ediyor.

iPhone 14 ailesinde hemen hemen kesin olarak 14, 14 Pro, 14 Max ve 14 Pro Max modelleri yer alacak. Yeni yılda mevcut mini’nin yerini Pro olmayan standart “Max” alacak. 2022 iPhone’lar temelde iki adet 6,1 inç ve 2 adet 6,7 inç ekranlı modellerden oluşacak.

Son gelen iddialara göre telefonlardan 14 Pro ve 14 Pro Max, selfie kamerasını birer ekran deliğinde taşıyacak. Bu telefonlarda Face ID’ye gücünü veren TrueDepth kamera sisteminin sensörleri ekranın altında olacak, selfie kamerası içinse merkezdeki bir ekran deliği kullanılacak.

Kaynakların açıklamasına bakılırsa telefonlarda Samsung’un HIAA olarak geçen bir metodu ya da teknolojisi kullanılacak. Bunun OLED ekranlar ve selfie kamera deliği özelinde en gelişmiş sistemlerden birisi olduğu söyleniyor. Telefonlarda Samsung imzalı ekranlar yer alıyor.

Alta konumlandırılacak 14 ve 14 Max modellerinde ise söylendiği kadarıyla iPhone 13’ler gibi bir ekran çentiği yer alacak. Bu telefonlar çentikten sıkılanların uzak durmak isteyeceği modeller olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone 14 ailesi için başka neler biliyoruz?

Ross Young’a göre iPhone 14’lerin hepsinde 120 Hz ekran olmayacak. Son bilgiler ışığında sadece Pro ve Pro Max modellerinde 120 Hz ekran sunulacak. Diğer modellerde 60 Hz ekran karşımıza çıkacak.

Yeni ailede sadece iPhone 14 arkasında çift kamera taşıyacak. Diğer üç modelin arkasında üçlü kamera kullanılacak. Pillerinin büyüyeceği iddia edilen telefonlar, elbette yine 5G desteğine sahip olacaklar.

Modeller güçlerini ortak olarak 5 nm üretim sürecinden çıkan olası adıyla A16 Bionic işlemciden alacak. Bazı kaynaklar telefonlarda 4 nm işlemcinin olacağını aktarıyor ancak TSMC’nin son açıklaması, modellerin işlemcisi için “N4P” adı verilen 5 nm üretim sürecinin kullanılacağını gösteriyor.

Telefonlar ayrıca Wi-Fi 6E kablosuz bağlantı teknolojisine sahip olacak. Bu sayede modeller iPhone 13’lere oranla daha kararlı ve yüksek hızda kablosuz veri aktarımı yapabilecek.

Ayrıca telefonlardan 14 Pro ve 14 Pro Max, port olarak USB-C taşıyabilir. Bu bilgi halen net olarak kesin değil ya da çok sağlam bir kaynaktan gelmiyor. Ancak Apple’ın “Pro” modellere USB-C koyması oldukça olası görünüyor. Çoğu kişiden bu konuda talep geliyor ve Apple artık profesyonel kullanıcılara daha çok kulak veriyor. Bunun en güncel örneği yeni MacBook Pro’lar oluyor.

Not: Görsel temsili ancak 14 Pro ve 14 Pro Max için olasıdır.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın

Read More