İddia: iPhone 14 Pro modelleri 12’den 48 megapiksele çıkıyor

Apple, iPhone 14 ailesi ile gündemden düşmüyor. Telefonlardan bu sefer direkt olarak 14 Pro ve 14 Pro Max özelinde kamera bilgileri var.

iPhone 14 ailesinde hemen hemen kesin olarak 14, 14 Pro, 14 Max ve 14 Pro Max modelleri yer alacak. Yeni yılda mevcut mini’nin yerini Pro olmayan standart “Max” alacak. 2022 iPhone’lar temelde iki adet 6,1 inç ve 2 adet 6,7 inç ekranlı modellerden oluşacak.

Son gelen iddialara göre telefonlardan 14 Pro ve 14 Pro Max, ana kamerada çözünürlüğü 48 megapiksel seviyesine çıkaracak. Apple sonunda 12 megapiksel üstüne çıkacak ve bu sayede telefonlar 8K video çekebilecek. Modellerdeki makro özellikli ultra geniş açı ve telefoto kameralar ise 12 megapiksel çözünürlükte kalmayı sürdürecek.

Bu bilgileri veren analist Ming-Chi Kuo’ya göre 48 megapiksellik ana kameradan 12 megapiksel çıktılar da alınacak. Hatta tahminler doğru çıkarsa telefonlar düşük ışıkta daha iyi sonuçlar için sadece 12 megapiksel fotoğraflar oluşturacak. Yine Kuo’ya göre telefonlarda periskop kamera olmayacak. Apple bu konuda adımı 2023 yılında iPhone 15’ler ile atacak. 2023 modelleri periskop kamera ile yüksek optik zoom sunacak.

Kaynaklara göre 14 Pro ve 14 Pro Max, hazırladığımız yukarıdaki konseptte olduğu gibi selfie kamerasını birer ekran deliğinde taşıyacak. Bu telefonlarda Face ID’ye gücünü veren TrueDepth kamera sistemi sensörleri ekranın altında olacak, selfie kamerası içinse merkezdeki bir ekran deliği kullanılacak.

iPhone 14 ailesi için başka neler biliyoruz?

Ross Young’a göre iPhone 14’lerin hepsinde 120 Hz ekran olmayacak. Son bilgiler ışığında sadece Pro ve Pro Max modellerinde 120 Hz ekran sunulacak. Diğer modellerde 60 Hz ekran karşımıza çıkacak.

Yeni ailede sadece iPhone 14 arkasında çift kamera taşıyacak. Diğer üç modelin arkasında üçlü kamera kullanılacak. Pillerinin büyüyeceği iddia edilen telefonlar, elbette yine 5G desteğine sahip olacaklar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modeller güçlerini ortak olarak 5 nm üretim sürecinden çıkan olası adıyla A16 Bionic işlemciden alacak. Telefonlar ayrıca Wi-Fi 6E kablosuz bağlantı teknolojisine sahip olacak. Bu sayede modeller iPhone 13’lere oranla daha kararlı ve yüksek hızda kablosuz veri aktarımı yapabilecek.

14 Pro ve 14 Pro Max’in 8 GB RAM sunacağı da gelen bilgiler arasında yer alıyor. Karşılaştırmak adına 13 Pro ve 13 Pro Max modellerinde 6 GB RAM kullanılıyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın

Read More