İddia: “HBO Max Türkiye macerası için RTÜK lisansı alındı”

Çevrimiçi içerik pazarının en önemli isimlerinden HBO Max, Türkiye macerası için önemli bir izni almış olabilir.

Güncelleme: Lisansın verildiği RTÜK başkanı tarafından aşağıdaki paylaşım ile resmen duyuruldu. Ancak halen servisin Türkiye’ye ne zaman geleceği belli olmuş değil.

Ülkemizin yasalarına uyan,toplumsal değerlerimize saygı gösteren her kuruluşa desteğimiz dün olduğu gibi bugün de devam ediyor. Global bir marka olan @hbomax isimli internet yayın platformunun ülkemizde yayın hakkı için yaptığı lisans başvurusu onaylanmıştır.Lisansı hayırlı olsun pic.twitter.com/cVcsqFFdcY

— Ebubekir Şahin (@ebekirsahin) October 1, 2022

Geçtiğimiz aylarda Disney+ sonrasında Türkiye’ye gelmesi beklenen HBO Max platformu için Türkiye ve diğer birkaç ülkede yapılması planlanan faaliyetler durdurulmuştu. Bugün HBO Max yine gündeme geldi çünkü egirişim isimli internet sitesi, kendi kaynakları üzerinden servis için Türkiye’de RTÜK lisansının alındığını iddia etti. Hatta kaynağın iddiasına göre burada 10 yıllık bir lisans alındı. Egirişim bu gelişme için “HBOMax, çok yakın bir zamanda resmi Türkiye duyurusunu yaparak Türkiye’de yayın hayatına başlayacak.” iddiasını da ortaya atıyor. Ancak bu “yakın zaman” için doğru olmayabilir.

Çünkü Warner Media ve Discovery’nin birleşimiyle doğan çatı Warner Bros. Discovery şirketi, geçtiğimiz dönemde 2023 yılı için HBO Max ve Discovery Plus servislerini birleştirme kararı aldıklarını duyurdu. Bu 2023’ün yaz döneminde tanıtılacak yeni servisin adı halen belli olmadı. Ancak bu dikkat çeken yeni servisin resmi olarak Avrupa ve Asya-Pasifik bölgesine 2024 yılında getirilmesi hedefleniyor.

Bu açıdan HBO Max, Türkiye pazarına birçok diğer ülke ile beraber ancak 2024 yılında giriş yapabilir. Firma, 2022 için planladığı Türkiye merkezli tüm yerli çalışmaları da yüksek ihtimalle 2024 dönemine kaydırdı. Bu kesin değil ancak servisin Türkiye macerası büyük ihtimalle pek de yakında yer almıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Firmadan yapılan en son açıklamaya göre tüm servislerin şu an toplam 92,1 milyon abonesi bulunuyor. Bu rakamın kurulan yeni servis ile beraber 100 milyonu rahatlıkla geçmesi bekleniyor. Küresel ekonomik göstergelerden ciddi şekilde etkilenen firma, tüm bu gelişmelere rağmen abone bazında büyümesini sürdürüyor.

HBO Max gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Netflix’in son dönemdeki en popüler filmi

Read More