Hyundai yeni elektrikli otomobilleri için işleri büyütüyor


Şirketin sendikası yaptığı açıklamada, üretimin 2025 yılına kadar başlayacağını belirterek, şirketin ücret müzakerelerinde verdiği taahhüdü aktardı. Hyundai Motor yaptığı açıklamada daha fazla ayrıntı vermedi.

Mayıs ayında, Hyundai Motor ve Kia’yı barındıran Hyundai Motor Group, 2025 yılına kadar Güney Kore’ye 63 trilyon KRW (yaklaşık 50 trilyon dolar) yatırım yapacağını söyledi. Hyundai Motor’un Güney Kore’deki sendikalı işçileri, bu ay, daha yüksek ücret talepleri üzerine dört yıldır ilk kez olası bir grev için oy kullandı. Ayrıca, ülke dışındaki yatırımlara öncelik veren yönetime de kızdılar.

Güney Kore’nin en büyük otomobil üreticisi Hyundai Motor, en son 1996’da Güney Kore’de bir otomobil fabrikası açtı. Ancak Mayıs ayında, Gürcistan’da tam elektrikli araç ve pil üretim tesisleri inşa etmek için 5.5 milyar dolar yatırım yapacağını söyledi. Hyundai Motor’a göre, Gürcistan’daki EV tesisinin 2023’ün başlarında temel atması ve 2025’in ilk yarısında ticari üretime başlaması planlanıyor.

Otomobil üreticisinin bir yan kuruluşu olan Hyundai Motor Securities analisti Chang Moon-su, “İçten yanmalı motorlu araçların satışının belirli pazarlarda yasaklanması planlanıyor, bu nedenle yeni EV fabrikası Hyundai Motor’un hayatta kalması için hayati önem taşıyor” dedi.

Hyundai Motor hisseleri gün ortası ticaretinde yatay seyrederken, gösterge KOSPI %1.1 düştü.

Read More

Yorum yapın