Huawei hayatta kalma mücadelesi verecekmiş!


Hem Çin’in hem de dünyanın en büyük teknoloji markalarından biriyken ve pozisyonunu her geçen gün kuvvetlendirmeye başlamışken bir anda Amerikan ambargosuyla karşı karşıya kalan Huawei özellikle son zamanlarda yeniden toparlanma sinyalleri veriyordu. Ancak anlaşılan şirketin içinde fırtınalar kopmaya devam ediyor. Çinli şirketin yeni bir krizle karşı karşıya kalmasının ardında yatan nedense son derece tanıdık: Pandemi.

Dünya oldukça büyük sıkıntılara gebe bir döneme girdi. Özellikle 2019 yılının sonlarına doğru baş gösteren ve henüz tam olarak ortadan kalktığı söylenemeyen COVID-19 salgını, A’dan Z’ye bütün ülkeleri olumsuz etkiledi. Tabi böyle bir tabloda teknoloji devlerinin de süreçten zarar görmesi kaçınılmaz oldu.

Huawei hayatta kalma mücadelesi verecekmiş!

Nitekim üst üste gelen işten çıkarma haberleri gündemi meşgul ederken, aralarında Microsoft, Netflix, Google, Ford gibi dünya devlerinin de olduğu pek çok şirket peşi sıra toplu işten çıkarma protokollerini duyurdular. İşte her ne kadar Huawei cephesinden şimdilik böyle bir işten çıkarma haberi gelmese de, yolun sonu buraya varacak gibi görünüyor.

Huawei’nin CEO’su Ren Zhengfei tarafından çalışanlarına gönderildiği iddia edilen bir mailde kullanıldığı iddia edilen ifadeler, Çinli şirketin de ekonomik sıkıntılarla uğraştığını gösteriyor. Yerel kaynaklarca da doğrulanan haberlere göre Zhengfei gönderdiği mailde Huawei’nin önümüzdeki 3 yılı hayatta kalma mücadelesi vererek geçireceği ve bu nedenle de hem karlılığa hem de satışlara odaklanılmasının istenildiği belirtiliyor.

Read More

Yorum yapın