Huawei HarmonyOS’un babası: “Bir Android klonu yapmadık”Huawei HarmonyOS LOG Tasarım

Halen ABD ambargosu altında olan Huawei için önemli isim “HarmonyOS bir Android klonu değil” açıklamasında bulundu.

Huawei, ABD ambargosu altına girdikten sonra lisanslı Android kullanımını kaybetti. Firma bu yüzden kendi işletim sistemini geliştirdi ve HarmonyOS adı altında karşımıza çıkardı. Bu işletim sistemi çıktığı günden bu yana bir “Android klonu” olarak nitelendiriliyor. Şirket ise bunu sürekli olarak reddediyor. Bu konuda katıldığı etkinlikte bir açıklama daha yapan HarmonyOS’un babası Mr. Wang Chenglu, bunun söz konusu olmadığını bir kez daha belirtti. 2014 yılında Huawei Tüketici İş Grubu’nun Yazılım Departmanı Başkanı olarak atanan Chenglu, aktarıldığı kadarıyla daha sonra HarmonyOS projesinin başına getirildi. Ekip bu işletim sistemi üzerinden dört yıldan uzun süre çalıştı.

Peki neden sürekli HarmonyOS işletim sistemi bir Android klonu olarak nitelendiriliyor? Bu söyleniyor çünkü Huawei’nin işletim sisteminin temelinde açık kaynaklı AOSP (Android Open Source Project) için geliştirilen bileşenler kullanılıyor. Tam olarak bu konuda bir açıklama yapan Mr. Wang Chenglu, Android işletim sisteminde kullanılan kodların tamamımın Google tarafından geliştirilmediğini, kodların aynı zamanda açık kaynak topluluğundan da geldiğini belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yani Android’in üzerine kurulduğu temeldeki bazı açık kaynak sistemleri / kodları alan ve HarmonyOS’u direkt olarak birebir Android kopyası olarak hazırlamayan Mr. Wang Chenglu ile ekibi, kendi işletim sistemlerinin Android ve iOS’tan farklı olduğunu çünkü HarmonyOS’un birden fazla cihazda çalışması için tasarlandığını belirtiyor. HarmonyOS’un teknik mimari açısından dünyadaki tüm işletim sistemlerine liderlik ettiğini de belirten Chenglu, sistem üzerindeki çalışmaların süreceğini de aktarıyor.

Huawei, 2021’ün eylül ayında yaptığı açıklamada cihazlarını HarmonyOS 2’ye yükselten kullanıcı sayısının 100 milyon sınırını geçtiğini duyurmuştu. Bu konuda Huawei Tüketici Elektroniği Grubu İcra Direktörü ve CEO’su Richard Yu, “Bu heyecan verici bir dönüm noktası ve destekleri için tüketicilerimize ve ortaklarımıza minnettarız! HarmonyOS, kullanıcılara farklı senaryolarda birden fazla cihazla bağlanmak için daha basit bir yol, üstün kullanıcı deneyimi ve daha uygun hizmetler sunuyor. Aynı zamanda, Huawei ortak başarı için açık kaynak ve güvenilir bir akıllı sektörel ekosistem oluşturmak için ortaklarla birlikte çalışırken HarmonyOS, Her Şeyin İnterneti çağında işletim sistemi üssü haline gelecek” açıklamasını yapmıştı.

Huawei ve HarmonyOS açıklaması yanında bu da ilginizi çekebilir: Corsair’den bükülebilir OLED oyuncu monitörü

Read More