Hindistan, pazarda Android ve iOS’a rakip olmak istiyorHindistan

Hindistan devleti, Android ve iOS’a rakip olacak bir işletim sistemi geliştirmek istiyor. Bu konuda ciddi planlar bulunuyor.

Günümüzde Android ve iOS’a rakip bir işletim sistemi bulunmuyor. Bazı alternatifler var ancak pazarını açık olarak sadece iki hâkimi bulunuyor. Ancak bu durum sonsuza kadar böyle gitmeyebilir. Örneğin şu an ciddi şekilde dünyanın en kalabalık ülkelerinden Hindistan da alana girmek istiyor. Ülkenin net olarak akıllı telefonlar için bir mobil işletim sistemi geliştirmek istediğini açıklanıyor. Söylendiği kadarıyla bu konuda şimdilik sürecin çok başında yer alınıyor ve geliştirme sürecine dahil olacak girişimler ile akademik kurumlara bakılıyor.

Peki Hindistan bu amacında başarılı olabilir mi? Evet olabilir. Hindistan’da kesinlikle sıfırdan bir işletim sistemi yapabilecek kadar yetişmiş yazılımcı / iş gücü bulunuyor. Hindistan’ın geliştirdiği işletim sistemi kullanım ve altyapı özelinde Android ve iOS’u geçemeyebilir ancak bu sistem sadece Hindistan’ın sınırları içerisinde bile milyonlarca telefonda kendisine yer bulabilir.

Hindistan’da giriş seviyesi telefonların pazar payı gerçekten çok büyük ve sadece bu pazara yönelik bir işletim sistemi dahi kısa sürede devasa pazar paylarına ulaşabilir. Sürecin nasıl işleyeceği merak konusu olurken, süreç ile alakalı planların yakında netleşmesi bekleniyor. Bu kesin değil ancak ülke süreci hızlandırmak adına kendi işletim sistemini direkt olarak açık kaynak Android üzerine kurabilir.

İlginizi Çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle

Read More