HDMI 2.1 yeterince karmaşık hale getirilmemiş gibi HDMI 2.1a da geliyorHDMI 2.1a (Temsili)

Hayatımıza yeni yeni giriş yapan HDMI 2.1 standardı özelinde garip bir adım daha atıldı. Bugün HDMI 2.1a ortaya çıktı.

Geçtiğimiz hafta genel olarak çok tepki çeken bir durum ses getirdi. Aslında bu adımın giriş kısmı mantıklıydı. Yeni nesil oyun konsolları ile kullanımı artan 2.1 standardının, artık eksiksiz olarak yeni nesil her görüntüleme cihazında yer alacağı açıklandı. Ancak her HDMI 2.1 portu, 2.1 ile mümkün olan imkanları / yenilikleri desteklemeyecek.

HDMI.org’un TFT Central’a yaptığı açıklamaya göre eski 2.0 standardı rafa kalkıyor. Artık her cihazda HDMI 2.1 portuna sahip ibaresi olacak, 2.1’in getirdiği birçok imkân (Örneğin 4K 120 Hz, ALLM, VRR vb.) ise opsiyonel hale gelecek.

Yeni dönemde üzerinde HDMI 2.1 yazmasına rağmen örneğin VRR özelliği sunmayan cihazlar karşımıza çıkabilecek. Bu durum doğal olarak çok garip ve anlamsız bulundu. Bu yetmiyormuş gibi bugün bir de HDMI 2.1a ortaya çıktı. 2.1a’nın en büyük yeniliği ise Source-Based Tone Mapping ya da kısaca SBTM oldu.

HDR ile bağlı bu teknoloji, görüntü işleme sürecindeki ton eşleme sürecini kaynağa da aktaracak ve böylece TV’lere binen yük azalacak. Bu güzel bir imkân ancak bunun için neden 2.1a standardına gerek olduğuna kimse anlam veremiyor. Bu yapı kolay şekilde 2.1’e de entegre edilebilirdi yorumları yapılıyor.

İşin en kötü yanı ise SBTM’nin de opsiyonel olarak sunulacak olması. Peki bu ne anlama geliyor? Her HDMI 2.1a ibaresine sahip üründe SBTM ya da 2.1’in getirdiği diğer tüm özellikler olmayacak. Sunulacak özelliklerin hepsi firmaların inisiyatifine kalacak.

HDMI Forum ve HDMI Licensing Administrator, HDMI 2.1 özelinde sunulacak özelliklerin kablolara ve cihazlara açık olarak yazılmasını şart koşuyor. Ancak hepimiz sonucun ne olacağı biliyoruz. Birçok firma sunmadığı özelliği sunuyormuş gibi gösterecek, çoğu firma sunulan ya da sunulmayan özellikler ufak yazılar ile gizleyecek. Sonuçta genel olarak herkesin kafası karıştıracak.

Her şeyi daha kolay anlaşılır hale getirmesi gereken bir standardın bu hale getirilmesi gerçekten inanılmaz görünüyor ve son durum fazlasıyla tepki çekiyor. Umuyoruz bu konuda bir değişikliğe gidilir.

İlginizi Çekebilir

Ferrari’nin nefes kesen otomobili ile tanışın

Read More