HarmonyOS’in yükselişi Google’ı korkuttu!


Akıllı telefon dünyasının en önemli markalarından biri haline gelen ancak 2019 yılında ABD ambargosuna alındığı için o gün bugündür pazar payı daralan Huawei, son yılların en güzel haberini almış olabilir. Çinli teknoloji devi Android ekosisteminin dışına itilmesinin ardından kendi işletim sistemi olan HarmonyOS’u geliştirmeye başlamıştı.

Başlangıçta otoriteler tarafından bir maceradan ibaret olduğu yorumları yapılan HarmonyOS, her geçen gün biraz daha fazla telefona yayılırken, Huawei Kasım ayında yaptığı açıklamada HarmonyOS işletim sistemine sahip akıllı telefon sayısının 320 milyon adedi bulduğunu duyurmuştu.

HarmonyOS’in yükselişi Google’ı korkuttu!

Öte yandan bağımsız bir şirket olan Strategy Analytics tarafından paylaşılan raporun çok daha güvenilir olduğu kesin. Ancak bu raporda da HarmonyOS’un muhteşem bir başarı grafiği çizdiği görülüyor. Öyle ki yeni işletim sistemi, tüm pazarın %2’sini ele geçirmiş durumda. Bu oran sizlere çok küçük gibi gelebilir ancak %2’lik geri kalan %98’lik payın %81’inin Android, %18’inin ise iOS tarafından kontrol edildiği düşünüldüğünde, bu oran son derece ciddi bir hal alıyor.

Peki HarmonyOS gelişimini sürdürmeye devam edebilecek mi? Uzmanların değerlendirmelerine göre, Çinli işletim sisteminin geleceği karanlık. Bu durumun sebebi olarak ise Amerika Birleşik Devletleri’nin her gün yeni bir ambargo kararıyla ortaya çıkması ve bu durumun da Çinli akıllı telefon üreticilerini zor durumda bırakması gösterildi.

Read More

Yorum yapın