Haberler Zelensky’nin bir günü! Sadece iki saat uyuyor…

Haberler

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin beşinci haftasında, Volodymyr Zelenskiy günlerinin çoğunu sığınakta ancak durumu kendi gözleriyle görebilmesi için ‘üç veya dört günden fazla’ kilitli kalmamaya dikkat ediyor. Ukrayna devlet başkanı, savaşın parçaladığı ülkesi Kremlin’in ilerleyen güçleriyle uğraşmaya devam ederken, sadece ‘günde iki saat’ uyuyor gibi görünüyor.

YAYINLANMASI YASAKLANDI

Geçen hafta Zelenskiy’nin işgalin başlangıcından bu yana Rus medyasına ilk röportajını verdiği ve çeşitli kanallardan beş gazetecinin söylenenlerin düzenlenmemiş transkriptlerini yayınlamaya söz verdiği bildirildi. Devlet medyası düzenleyicisi Roskomnadzor ise röportajın yayınlanmasını yasakladı.

Röportaj yapanlardan biri Vladimir Soloviev’di. Mikhail Zigar ve Rusya’da yayınları yasaklanan iki gazeteci de oradaydı: Meduza’dan Ivan Kolpakov ve Dozhd TV’den Tikhon Dzyadko.

haberler Zelenskiynin bir günü Sadece iki saat uyuyor...

Zelenskiy, Rusya’yı tehdit eden ve hızla artan kültürel izolasyon ve Mariupol’un durumundan bahsederken “Evet ya da hayır yerine bu açıklamayı yapıyorum çünkü düşüncelerim bu yönde, bağışlayın beni, günüm biraz karışık geçti, dün gece iyi uyuyamadım” dedi. Siyaset bilimci ve Boris Nemtsov Rus Araştırmaları Merkezi (Charles Üniversitesi, Prag) üyesi Alexander Morozov, röportajı ‘muhteşem bir olay’ olarak nitelendirdi.

“GÜNDE 2 SAAT UYUDUĞU ÇOK AÇIK”

Morozov bir Facebook gönderisinde şu açıklamalarda bulundu: “Zelenskiy’nin 30 gündür her gece iki saat uyuduğu çok açık, ancak görüşmenin ortasında bahsettiği şiddetli uykusuzluğun ortasında dışarı çıkıp konuşmaya karar verdi. Böyle 30 günlük bir stresle başa çıkmak zor. Ve açık kalmak, nefretin çıplak retoriğine gitmemek daha da zor. Ve yine de ‘insan normunda’, açıkça ve samimiyet diliyle konuşmaya devam ediyor.’

haberler Zelenskiynin bir günü Sadece iki saat uyuyor...

Mariupol’den bahsederken Zelenskiy, felaket sahnelerine rağmen orada kalmaya karar veren Ukraynalı askerlerden bahsetmeye önem verdiğini söyledi. “Askerlerimiz Mariupol içinde. Bilgi cephesinde kaosun olmasının bir nedeni de bu. Çünkü Rus birlikleri girebilecekleri her yere girdiler. Ama şehrin ulaşamadıkları bazı kısımları var, çünkü adamlarımız orada ve Rusların terk etme çağrılarına uymayı reddettiler. Ayrıca bu adamların aileleri bana ulaştı. Onlarla konuştum. Onlarla konuşuyorum, en azından iki günde bir, gerçekten bunun için zaman bulmaya çalışıyorum, bu benim için önemli.”

“SOKAK YOK, BİNA YOK… SADECE KAVRULMUŞ TOPRAK”

Zelenskiy, çatışmanın Ukrayna üzerindeki sonuçlarının ana hatlarını çizerek, gelişen şehirlerin kalıntılarını ‘kavurulmuş toprak’ olarak nitelendirdi. “Bina yok. Volnovakha’da hiçbir şey yok – sokak yok, bina yok. Hiçbir şey.” diyen Ukrayna lideri, “Muhtemelen fotoğrafları gördünüz, ancak her şeyi görmediniz. Bütün bunları gösteremiyoruz bile. Göstermek imkansız…” ifadelerini kullandı.

haberler Zelenskiynin bir günü Sadece iki saat uyuyor...

Bu hafta sığınağında bir muhabirle konuşan Zelenskiy, Economist’e verdiği röportajda “kaleyi” olabildiğince sık terk etmenin önemine değindi ve yıllardır sığınakta kalan Vladimir Putin ile olan tezatlığı ima etti. Ukrayna lideri, “Üç dört gün bile dışarı çıkmasam, sadece ofisimde kalsam, dünyada neler olup bittiğini bilmem” dedi. Economist’in haberine göre, metalik kapılarla kapatılmış sığınağı keskin nişancılarla çevrili ve hava savunma sistemleriyle donatılmış. Zelenskiy, Mart ayının başlarında Kiev’deki cumhurbaşkanlığı sarayından seslenmiş ve “Buradayım, saklanmıyorum ve kimseden korkmuyorum. Hepimiz çalışmamız gereken yerlerimizde, olmamız gereken yerdeyiz. Ekibim benimle birlikte Kiev’de. Hepimiz savaşıyoruz, hepimiz mutlaka gerçekleşecek olan zaferimize katkıda bulunuyoruz.” demişti.

AİLESİNİ GÖREBİLİYOR MU?

Zelenskiy’nin ailesini (44 yaşındaki karısı Olena, 17 yaşındaki kızı Oleksandra ve 9 yaşındaki oğlu Kyrylo) görüp göremediği bilinmiyor, ancak yakın tarihli bir CNN röportajında ​​Ukraynalı liderin onlarla konuşabileceği öne sürüldü; ancak ne sıklıkla belli değil.

haberler Zelenskiynin bir günü Sadece iki saat uyuyor...

Olena Zelenska, sosyal medyayı aktif olarak kullanarak, Ukrayna’da şu anda meydana gelen toplu mezarların ve yıkımın görüntülerini paylaşarak, Batı’ya adım atması ve ‘soykırım’ olarak nitelendirdiği şeyi sona erdirmesi çağrısında bulundu.

Read More