Haberler Yunan basınında akılalmaz Türkiye iddiası! ‘Sıcak bir Temmuz ayı’

Haberler

Yunan medyasında özellikle dün çıkan haberlerde, ağırlıklı olarak Türkiye’nin gündemde olduğu görülürken, pek çok yayın organında Türkiye’nin Akdeniz’de bir “deniz ablukası” ve bir Yunan adasına konuşlanma ihtimalleri tartışılıyor.

ALIŞILMAMIŞ BİR SAVAŞ HAZIRLIĞI

Atina’nın “sıcak bir Temmuz ayına hazırlandığı” dile getirilen haberlerde, “alışılmamış bir savaş hazırlığı” nitelemesi yapıldı.Medyada dile getirilen ve Atina’nın hazırlıklı olduğu belirtilen senaryolar arasında dikkat çeken bir başlık ise, Türkiye’nin 4. sondaj kulesini faaliyete geçirmesi ihtimaline karşı alınacak aksiyonlar oldu. Yunan Savunma Bakanlığı’nın, Türkiye’nin yeni bir sondaj faaliyetine karşı 4 senaryo ile hazırlandığı belirtilirken, hem dronelar hem de 2020 yapımı bir savaş gemisiyle, Yunan özel kuvvetlerinin sızma ve benzeri operasyonlar üzerinde çalıştığı öne sürüldü.

KARALAMAYA DEVAM!

Öte yandan, üst düzey Yunan yetkililere dayandırılan haberlerde, Ege Denizi’nin her bir köşesinin silahlandırıldığı da aktarıldı. Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, dün yaptığı açıklamalarda, Türkiye’ye karşı tehditlerde bulunarak, silahlı kuvvetlerinin teyakkuzda ve hazır olduğunu söyledi. Bununla birlikte, Atina yönetiminin argümanlarını “uluslararası bir hale getirip”, Türkiye’ye karşı karalama kampanyasını bu ay hem Brüksel’deki AB Zirvesi hem de Madrid’deki NATO Zirvesi’nde yoğunlaştıracağı da kaydediliyor.

haberler Yunan basınında akılalmaz Türkiye iddiası Sıcak bir Temmuz ayı

YUNAN BÜYÜKELÇİ DIŞİŞLERİ’NE ÇAĞRILDI

Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi Christodoulos Lazaris, ülkesinin terör örgütlerine sağladığı imkanlar ve Atina’daki Türk Büyükelçiliği yakınlarında düzenlenen PKK gösterisi nedeniyle Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Türkiye’nin tepkileri iletilen Lazaris’e, terörle iltisaklı çevreler için Yunanistan’ın güvenli liman kimliğinin arttığı, terör örgütlerinin Yunanistan’da propaganda, eleman temini ve finansman faaliyetlerini rahatlıkla yürüttüğü aktarıldı. Teröristlerin her türlü lojistik ve eğitim imkanlarından yararlandıkları Lavrion kampı örneği de Lazaris’e gösterilirken, terörle mücadelede etkili iş birliği beklentisi ifade edildi. – ANKARA Milliyet 

Read More