Haberler Yerli otomobilin satış tarihi açıklandı! İşte TOGG’da son durum

Haberler

Haberler Türkiye Otomobil Girişim Grubu (TOGG) yakın zamanda yeni logosunu tanıttı. Yerli otomobil için Bursa Gemlik’teki fabrikada ise hazırlıklar sürüyor. TOGG CEO’su M. Gürcan Karakaş, “2023’ün ilk çeyreğinde satışlara başlayacağız” dedi. Yerli otomobilin fiyatına da değinen Karakaş, “Fiyatlar içten yanmalı C segment SUV ile rekabetçi olacak” ifadelerini kullandı. İşte son durum…

Muammer İRTEM- Semih ŞAHİN/GEMLİK, (Bursa), (DHA)

• 27 Aralık 2021 – 14:06 • Son Güncelleme:

Muammer İRTEM- Semih ŞAHİN/GEMLİK, (Bursa), (DHA)

• 27 Aralık 2021 – 14:06 • Son Güncelleme:

1haberler Yerli otomobilin satış tarihi açıklandı İşte TOGGda son durum

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu, Gemlik Tesisi’nde 27 Aralık 2019 tarihinde ‘Yeniliğe Yolculuk’ sloganıyla başlayan Türkiye’nin yerli otomobili sürecinin 2’nci yılı nedeniyle basın toplantısı düzenlendi. Açılışta sunum yapan CEO Mehmet Gürcan Karakaş, tesisten bataryaya kadar birçok konuda bilgi verdi.

2haberler 250 ROBOT OLACAK

Haberler 250 ROBOT OLACAK

İlk elektrikli SUV aracın, 2022 sonunda üretim bandından indirileceğini söyleyen Karakaş, “2023’ün ilk çeyreğinde akıllı cihazlarımızın lansmanına ve satışına başlarız” dedi. Karakaş, Gemlik’teki fabrika ile ilgili de “Tesisimizde toplamda 250 robot olacak” ifadelerini kullandı.

3haberler Yerli otomobilin satış tarihi açıklandı İşte TOGGda son durum

Yerli otomobille küresel boyutta bir rekabete hazırlanıldığını belirten Mehmet Gürcan Karakaş, “Biz yarının teknolojisinden başlayarak aracımızı geliştirdik. Hibrit teknolojilerde eğer ülkemizde yoksa biz bunların hepsiyle ilgili teker teker, dünyanın en iyileri kimse onlarla beraber, teknolojiyi hem anlayacak şekilde hem de bizim isteklerimiz doğrultusunda geliştiriyoruz. İsteklerimizi biz belirliyoruz. Biz aracımızın üretiminden itibaren modülünü kendimiz yapıyoruz.

4haberler Yerli otomobilin satış tarihi açıklandı İşte TOGGda son durum

Modülle beraber paket oluşturmasını, ihtiyaç duyulan yazılımları artı araca entegrasyonu bizim tarafımızdan yapılıyor. Sadece paket üretiyor olmak açıkçası 500-600 kilogram ağırlığındaki bir ürünün sadece lojistik olarak bir yerlerden nakliyesini engellemek üzere yapılmış bir olaydır.

Ama teknolojinin olduğu hücresine kadar girebiliyorsak, yazılımlarını biz yapabiliyorsak o zaman bu işin teknolojisi de bizdedir demektir. Biz hala yeni nesil teknolojide ısrar ediyoruz. Küresel boyutta rekabete hazırlandığımızın altını çiziyoruz. Bunu ortaya çıkartırken de fikri mülkiyeti ve markası bize ait bir şirketten bahsediyoruz.” dedi.

6haberler ‘AVRUPA’NIN EN TEMİZ TESİSİNİ, GEMLİK’TE İNŞA EDİYORUZ’

Haberler ‘AVRUPA’NIN EN TEMİZ TESİSİNİ, GEMLİK’TE İNŞA EDİYORUZ’

TOGG’un Gemlik’teki üretim tesisi hakkında da bilgi veren Karakaş, şöyle konuştu: “Biz burada sadece bir üretim merkezi kurmuyoruz. Aynı çatı altında stil tasarımından, Ar-Ge’sinden, prototiplerinden, stratejik yönetim merkezinden ve denetim parkımızdan başlayarak bütünsel bir yaklaşımımız var. Bunun altını çizmek istiyoruz. Bunu yaparken de buranın ne kadar temiz, güzel bir bölge olduğunu biliyoruz.

7haberler Yerli otomobilin satış tarihi açıklandı İşte TOGGda son durum

Öyle de kalmasını istiyoruz. Bunu büyük bir gururla söylüyorum, Avrupa’nın en temiz tesisini, Gemlik’te inşa ediyoruz. Uçucu organik bileşenler Avrupa’nın 7’de 1’i, Çin’i çok fazla şeffaf olmadığı için bilmiyoruz ama başka bir yerde daha temizi yok. Zaten sıfır emisyonlu bir araç üretiyoruz. Tedarikçilerimiz ve iş ortaklarımızla düşük karbon emisyonunu önemsiyoruz”

8haberler ‘AĞAÇ KÖKÜ GİBİ SALKIM SAÇAK YERİN ALTINA İNDİK’

Haberler ‘AĞAÇ KÖKÜ GİBİ SALKIM SAÇAK YERİN ALTINA İNDİK’

Marmara Bölgesi’nin deprem bölgesi olduğuna dikkat çeken Karakaş, tesisin zeminini güçlendirmek için 6 ay çalıştıklarını belirterek, “Uzun bir süre yüzeyde bir şey görülmedi. ‘TOGG çalışıyor mu?’ soruları gelmişti. Çalışıyorduk ama yerin altında çalışıyorduk. Ülkemiz deprem bölgesi. Özellikle Marmara Bölgesi’nde önemli fay hatları var.

9haberler Yerli otomobilin satış tarihi açıklandı İşte TOGGda son durum

Zeminin güçlendirilmesi için biz 6 ay kadar, yeri delerek, 1,5 metre çapında 15-20 metre derinliğinde zemin güçlendirme kolonu yerleştirdik. Ağaç kökü gibi salkım saçak yerin altına iniyoruz. 44 bin adet yerleştirdik.

10haberler Yerli otomobilin satış tarihi açıklandı İşte TOGGda son durum

Bu metal kazıl çakma yöntemi değil, yeni bir teknoloji. Bunun için kullandığımız çimento, bin 500 metrekare taban alanında 50 katlı gökdelenlerden 67 tane düşünebilirsiniz. Şu an zemini güçlendirmek için kullanıldı. Biz kendi kayamızı o anlamda kendimiz yaptık” diye konuştu.

11haberler ‘FİKRİ MÜLKİYET BİZİ ÖZGÜR VE BAĞIMSIZ KILAR’

Haberler ‘FİKRİ MÜLKİYET BİZİ ÖZGÜR VE BAĞIMSIZ KILAR’

Yerli otomobilin fikri mülkiyetinin Türkiye’yi özgür kılacağını söyleyen Karakaş, şöyle devam etti: “Aracımızla ilgili yüzde 51’lik yerlilik sözümüz var. Tesisimizde de her türlü hizmetimizde, her türlü çalışmamızda ülkemizin yetkinliklerini, becerilerini ve alt yapısını maksimize etmek üzere kullanıyoruz ve çalışıyoruz. Tedarikçiler seçimini tamamladıktan, mühendislik simülasyonları tamamlandıktan sonra iş ortaklarımızdan gelen ürünlerle beraber prototiplerin testlerini yapmaya başladık.

12haberler Yerli otomobilin satış tarihi açıklandı İşte TOGGda son durum

Bu testlerin hepsi tamamen normlar çerçevesinde, dış dünyada profesyonel şirketlerde bu iş nasıl yapılıyorsa aynı o şekilde bu testleri teker teker hayata geçiriyoruz. İstanbul Park’ta Türkiye’de ürettiğimiz prototipimizle 100 kilometreyi 4,8 saniyede yakaladık. Bu bizim verdiğimiz sözlerden bir tanesiydi. Özgünlük, yerlilik, millilik. Bir tasarımın ya da cihazın fikri mülkiyeti bizimse bu bizi özgür kılar, bağımsız kılar.

13haberler Yerli otomobilin satış tarihi açıklandı İşte TOGGda son durum

Şu anlama geliyor; bir iş ortağını seçerken, bir tasarımı değiştirirken, birisine lisans verirken, bir şeyi bir yerde üretirken, ürettirirken, kimseye sormak izin almak zorunda değilsiniz. Bunu siz yapabilirsiniz, çünkü o yetkinlik sizde demek. O yüzden yüzde 100 fikri ve mülkiyetinin bizde olmasını çok önemsedik ve bu şekilde hareket ediyoruz.

14haberler Yerli otomobilin satış tarihi açıklandı İşte TOGGda son durum

Adetsel bazda baktığımızda yüzde 75’i Türkiye’de, değerse bazda baktığımızda yüzde 51’i Türkiye’de üretiliyor. Henüz ülkemizde olmadığı için ithal etmek zorunda kaldığımız teknolojileri yavaş yavaş önem ve ihtiyaç derecesine göre, küresel rekabete fayda sağlayacak şekilde planlıyoruz ve hayata geçireceğiz.”

15haberler ‘ŞARJ ALT YAPISI İÇİN ŞİRKET KURDUK’

Haberler ‘ŞARJ ALT YAPISI İÇİN ŞİRKET KURDUK’

Karakaş, yeni bir şirketin de müjdesini verdi. Yerli otomobil TOGG’un dolum istasyonuna destek olmak için şirket kurduklarını söyleyen Karakaş, “Yeterince hızlı bir şekilde hücresini, bataryasını, teknolojisini kendisi geliştiremeyen, sahibi olamayan şirketlerin ciddi bir sıkıntısı olacak. Avrupa yeterince hızlı bir şekilde hücre üretimi artıramazsa, bir kenara yazın, bugün çip krizi olduğu gibi hücre krizi de olacak.

16haberler Yerli otomobilin satış tarihi açıklandı İşte TOGGda son durum

Biz de en son yönetim kurulumuzla beraber oturduk, şarj alt yapısında bizim de katkımız olması gerektiğini düşündük ve o anlamda da TOGG Akıllı ve Hızlı Şarj Çözümleri A.Ş. adlı bir şirket kurarak hazırlıklarımıza başladık. Bu yeni bir bilgi. Nihayetinde bizim araçlarımızın ülkemizin bir ucundan bir ucuna gitmek için ihtiyaç olan hızlı şarj alt yapısının oluşması için olan kararlılıkla biz de katkıda bulunmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

17haberler Yerli otomobilin satış tarihi açıklandı İşte TOGGda son durum

TOGG’da 469’u mühendis, 700 çalışanın bulunduğunu söyleyen Karakaş, kadın çalışan oranının ise yüzde 25 olduğunu belirtti. Karakaş, dahili hedeflerinin ise kadın istihdamında yüzde 30’un üzerine çıkmak olduğunu vurguladı.

18haberler ‘2023’ÜN İLK ÇEYREĞİNDE SATIŞA BAŞLARIZ’

Haberler ‘2023’ÜN İLK ÇEYREĞİNDE SATIŞA BAŞLARIZ’

Sunumun ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Karakaş, 2023’ün ilk çeyreğinde yerli otomobil TOGG’un satışa sunulacağını ifade ederek, şöyle konuştu:

19haberler 2023TE SATIŞTA

Haberler 2023’TE SATIŞTA

Karakaş, Gemlik’teki fabrika ile ilgili “Tesisimizde toplamda 250 robot olacak. Temmuz 2022 sonunda deneme üretimlerine başlayacağız. 2022 sonunda da ilk seri üretim aracımızı banttan indireceğiz. 2023’ün ilk çeyreğinde satışlara başlayacağız” ifadelerini kullandı.

20haberler Yerli otomobilin satış tarihi açıklandı İşte TOGGda son durum

“Seneye bu vakit buraya geldiğimizde buradaki tesisin seri üretim için süreçlerinin dondurulmuş olduğunu, bunun yanında orada üretilen araçlarla sertifikasyon testlerine üretim yapıldığının veya gönderildiğini görmüş olacağız. Hedefimiz kasımda bu işi tamamlamak. 10 Kasım’da tamamlamak için ağustosun başında bizim deneme üretimlerine başlamış olmamız lazım.

21haberler Yerli otomobilin satış tarihi açıklandı İşte TOGGda son durum

Deneme üretimlerine ağustosun başında başlayabilmemiz için, haziranda buradaki tesisin, ekipmanın, alt yapısının kurulmuş olması lazım. Önce istasyonlar teker teker ve birleşerek devreye alınıyor. Haziranda da bu sürecin bu şekilde tamamlanabilmesi için buradaki binanın kaba inşaatının tamamlanması gerekiyor.

22haberler Yerli otomobilin satış tarihi açıklandı İşte TOGGda son durum

Bunların hepsi planlandığı şekilde gidiyor. Bir gecikme bizim için şu an yok. Tahminimiz 2023’ün ilk çeyreğinde bu süreç tamamlanır. Biz de 2023’ün ilk çeyreğinde süreç tamamlandıktan sonra, akıllı cihazlarımızın lansmanına, satışına başlarız.”

Read More