Haberler Yavuz sondaj gemisi Karadeniz’e açıldı

Haberler

Karadeniz’deki ilk görevi öncesi 15 Ağustos’ta İstanbul Boğazı’ndaki köprülerin altından geçebilmesi için kulesinin bir kısmı sökülen ‘Yavuz’ sondaj gemisi, 7 Ekim’de Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde bulunan Filyos Limanı’na ulaştı. Limanda kule montajı ve diğer çalışmaları tamamlanan gemi, Karadeniz’deki ilk görevi için hazır hale getirildi. Yavuz sondaj gemisi bugün itibarıyla Karadeniz’e açıldı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez şu ifadeleri kullandı: “Milletimize müjdeler vermenin haklı gururunu yaşadık. Türkiye’nin kaderini değiştirecek 540 milyar metreküplük doğal gaz keşfimizle Türkiye’nin enerji bağımsızlığı için önemli adım attık. Bu başarılar hem masada hem sahada yapılan uzun süreli dikkatli ve detaylı bir planlama strateji ve aksiyon planının bir neticesidir.

haberler Yavuz sondaj gemisi Karadenize açıldı

Bu işler bir kişi ile de olmuyor. Arkasında 7/24 çalışan bir ekibimiz var. Bu başarılar hepimizin 84 milyon vatandaşımızın başarısıdır. Bu müjdeler bizimle birlikte gelecek nesillerin olacak. Filyos’ta her ziyaretimde şunu görüyorum ki bu işe gönül koymuş tutku ile çalışan bir ekip var.

haberler Yavuz sondaj gemisi Karadenize açıldı

Bu yolda bir sürü engelle karşılaştık yılmadık. Çünkü şunu biliyoruz ki biz Fatih ile Yavuz ile Kanuni ile Barbaros ile Oruç Reis ile Türkiye’nin yarınlarına dümen kırmıştık. Rotamız istikrar pusulamız gelecek. İstikametimiz büyük ve güçlü Türkiye. Yapabileceğimizi biliyorduk arkamızdaki desteği iyi tanıyorduk.

“DENİZ TABANI ETÜT ÇALIŞMALARINI BİTİRDİK”

Bütün ekibe yürekten teşekkür ediyorum. Biz varsa mutlaka bulacağız dedik. Hamdolsun Cenabı Hak yüzümüzü kara çıkarmadı. Bütün gayretimiz Karadeniz gazının 2023 yılında milletin hizmetine sunmaktır. Karadeniz’de 8 sondajı tamamladık. 1 kuyuda arama çalışmaları devam ediyor. Türkali 1 ve 2 kuyularının test çalışmalarını tamamladık. Deniz tabanı etüt çalışmalarını bitirdik.

Karadeniz’in derinliklerindeki gazı gün ışığına çıkarmak için yoğun mesai harcıyoruz. Bugün 6 aylık bir hazırlığın ardından şu anda önünde dikildiğimiz Yavuz Sondaj Gemisini Kardeniz’e uğurlayarak sahadaki faaliyetlerimize önemli bir ivmelenme kazandıracağız.

Şimdi artık sefer zamanı Yavuz’u birazdan bu açtığımız kuyuların deniz tabanındaki işlevini Karadeniz gazını milletimizle buluşturmada önemli bir aşama olan Kuyubaşı vanasının deniz tabanına indirilmesi için Türkali 2 kuyusuna uğurlayacağız.

haberler Yavuz sondaj gemisi Karadenize açıldı

Karadeniz’deki operasyonlarımızı sürdüreceğiz. Biz çalışmakla mükellefiz. Taktir ve başarı da Allah’tan. Karadeniz gazını 2023’e yetiştirmek için Filyos’ta olağanüstü çalışma devam ediyor. Bugün dünyanın en büyük inşaat projelerinden biri burada yürütülüyor. Kordon hattı, akış hatları ve kara üretim tesisi işlerini kapsayan mühendislik, tedarik, inşaat ve montaj sözleşmelerinin büyük bir kısmı tamamlandı. Kıta yamacı ve deniz tabanı mobil işlemlerine başladık. Peyderpey tamamlandıkça da alana intikal ediyor.

Yavuz’un görevi deniz tabanına indirilecek kontrol ekipmanları ve sistemlerini yerleştirmek olacak. Sofistike bir işlem olan Kuyubaşı vanasının yerleştirilmesini uzaktan kumanda ile su altı robotlarıyla yapacağız. Üs tabanlama faaliyetlerinin ardından boru hattını açtığımız kuyulara bağlayacağız. Burada en önemli faaliyetlerimiz üretim tesisidir. Tesisimizin üst yapı çalışmalarına başladık hızla ilerliyor.

haberler Yavuz sondaj gemisi Karadenize açıldı

“BURADA ARI GİBİ ÇALIŞAN BİR EKİP VAR”

Burada arı gibi çalışan bir ekip var. Gerek Türkiye Petrolleri’nin çalışanları 7-24 burada. Enerjinin en büyük projelerinden birisi Filyos’ta yükseliyor. Temeli atılan her bir harç ile Türkiye’nin enerji bağımsızlığı günden güne yükseliyor.

Son günlerde meydana gelen konjonktürel gelişmeler daha fazla yerli mottosuyla yürüttüğümüz faaliyetlerin Türkiye’nin geleceği adına ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Doğu Akdeniz’de de önemli gelişmeler olacak inşallah önümüzdeki günlerde.

Bu projeler Türkiye’nin güvenilir ortak olduğunu ispat etti. Bu çerçevede haklarımız karşılıklı saygıyla Doğu Akdeniz’i de enerji arz güvenliğinin yeni rotası haline getirebiliriz. Arz güvenliğinin sağlanması için kaynak ülke ve güzergah seçeneklerinden yana olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bu durum hem bizim hem Avrupa için büyük bir önem taşıyor. İş birliği içerisinde uluslararası hukuka uygun, istikrarı ve barışı destekleyen her projede biz yer alırız.”

haberler Yavuz sondaj gemisi Karadenize açıldı

BAKAN DÖNMEZ, FİLYOS LİMANI’NDA İNCELEMELERDE BULUNDU

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, beraberinde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Melih Han Bilgin ve Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz ile Filyos Limanı’nda incelemelerde bulundu.

Önce 65 tonluk kuyubaşı vanalarını inceleyen Bakan Dönmez, daha sonrasında yardımcı gemi Seven Pegasus’a girerek bilgi aldı. Ardından keşfedilen 540 milyar metreküplük doğal gazı taşıyacak borular hakkında bilgi alan Bakan Dönmez, devam eden boru sevkiyatının 75’inin tamamlandığını öğrendi.

Read More