Haberler Yaşam için jet karar

Haberler

ELİF ALTIN İstanbul – Bebek ve çocuklarda ölüm riski doğuran Akondroplazi tanısı konulan 2,5 yaşındaki Metehan bebeğe reçete edilen ve kullanılması elzem olan  “Voxzogo” isimli ilacın kullanımı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından reddedildi.

Bunun üzerine Metehan bebeğin ailesi mahkemeye başvurdu. Dilekçede, ailenin  her gece tetikte olup bebeğin nefes alışverişini kontrol ettiği, bu ilaçtan başka tedavi seçeneği olmayan bebeğin ölüm riski bulunduğunu ve acilen bu ilaca başlaması gerektiği belirtildi. Ankara 23. İdare Mahkemesi, durumun acil olduğuna kanaat getirip 1 hafta içinde dava   konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Metehan bebek bu kararla ilacına kavuşmuş olacak. Mahkemenin bu kararının ardından Sağlık Bakanlığı ilacı yurtdışından getirilecek ilaçlar listesine aldı.

Avukat Dilşad Enhoş’un Ankara nöbetçi İdare Mahkemesi’ne sunduğu yürütmeyi durdurma talepli dilekçede, 2,5 yaşındaki Metehan Çıkman’a, Akondroplazi hastalığı tanısı konulduğu belirtilerek, göğüs kafesleri normal insanlara nazaran oldukça dar olan bu hastalarda kalp ve akciğer hastalığı riskinin çok yüksek olduğuna dikkat çekildi.

Talebi 1 hafta içerisinde değerlendiren Ankara 23. İdare Mahkemesi,   davalı idarenin savunması ve ara kararı cevabı alınıp ya da savunma ve ara kararına cevap verme süresi geçip yeni bir karar verilinceye kadar dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Yani Metehan bebeğin tedavisi için gerekli olan ilacı kullanmasına onay verildi.

Mahkemenin bu kararının ardından 28 Ocak tarihinde Sağlık Bakanlığı toplanan komisyon kararıyla ilacı yurtdışından getirilecek ilaçlar listesine aldı. Bu mahkeme kararıyla Metahan bebek gibi aynı hastalığı yaşayan kişiler artık bu ilaca kolayca ulaşabilecek.

Read More