Haberler Ukrayna’ya ait askeri kargo uçağı düşürüldü, 10 asker hayatını kaybetti

Haberler

Ukrayna Acil Durumlar Servisi tarafından yapılan açıklamada, “Kiev bölgesindeki Zhukivtsi ve Trypillya arasında 14 kişiyi taşıyan ve Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne ait askeri uçak düştü.” denildi. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar da düşen uçakta 10 askerin hayatını kaybettiğini açıkladı. 

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Büyükelçilikte basın mensuplarına açıklamada bulundu, soruları yanıtladı. Büyükelçi Bodnar, ülkesinde çatışmaların devam ettiğini belirterek, “Saldırıya uğrayan tüm noktalarda mücadele devam ediyor. Yakın zamanda aldığımız habere göre 1 Ukrayna kargo uçağı düştü, 10 askerimiz hayatını kaybetti. Rusya, özellikle savaş makinelerini ve hava araçlarını Ukrayna’daki askeri tesislerde de kullanmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın açıklamasını gördünüz, destek sözleri için kendisine teşekkür ediyorum. Aynı zamanda Cumhurbaşkanı’mız Volodimir Zelenski ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Zelenski, görüşmede yardım talebinde bulundu, Türkiye’den dayanışma mesajı almış oldu” dedi.

YARDIM TALEBİ

Büyükelçi Bodnar, bağış ve yardımlar için banka hesabı açıldığını söyleyerek, “Pratik yardım açısından Ukrayna Merkez Bankası, bağış ve yardım için özel banka hesabı açtı. Birinin isteği ve iradesi varsa Ukrayna ve silahlı kuvvetlerine yardımlar için minnettar oluruz. Bu daha çok sembolik bir yardım. Bu bağlamda hava sahasının kapalı olması ve Rusya’nın tesisleri bombalanması nedeniyle ülkesine dönemeyenler için lazım olacak. Aynı zamanda geçenlerde Avrupa Birliği büyükelçileriyle bir araya geldiğinde durumu kendilerine de aktardım, ihtiyaç durumunda ülkelerine ulaşmak isteyenler için ilgili yardımları sağlayabilsinler diye. Aynı zamanda Ukrayna toplumu ve ordunun ihtiyaçlarını karşılamak için buradaki Türk toplumundan da yardım görüyoruz. Bu vesileyle Kırım Türkleri Yardımlaşma Derneği’ne dayanışma ve destekleri için teşekkür ediyorum. Özellikle Türkiye’de Rus diplomatik misyonların önünde protesto yapan Türk ve Ukrayna vatandaşlarına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

‘RUSLAR KÖYLERİ BOMBALIYOR’

Büyükelçi Bodnar, boğazların kapatılması için ihlal delillerini Türk tarafına sunmaya hazır olduklarını belirterek, “Bana göre, Rusya saldırganlık eylemlerle medeni dünyada yerinden oldu. Bence şu an yaptırım politikasının yanı sıra Rusya’yı tüm yönlerde izole etmemiz lazım. Ekonomik çıkarları ya da ulusal çıkarları ne olursa olsun anlayın ki gerçekten Ruslar şu an caniler. Suriye’deki köyleri bombaladıkları gibi Ukrayna’daki köyleri de bombalıyorlar. Artık bu saldırgan devlete ‘dur’ deme zamanı geldi. Boğazlar konusu Büyükelçilik olarak Türk tarafına nota yoluyla iletildi, Ukrayna tarafının resmi başvurusu var” ifadesini kullandı.

UKRAYNA SAVUNMA BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Ukrayna Savunma Bakanlığı’ndan bu sabah yapılan açıklamada, “Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı’ndan Ortak Kuvvetler Komutanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, bugün Silahlı Kuvvetler bölgesinde saldırganlara ait 5 uçak ve bir helikopter düşürüldü. Birleşik kuvvetler, Rusya Federasyonu’nun silahlı kuvvetlerine cevap veriyor. Askeri birimler pozisyonlarında. Düşman kayıplara uğruyor” denilmişti.

RUSYA YALANLADI

Ukrayna’nın iddiasını yalanlayan Rusya Savunma Bakanlığı, “Yabancı medya kuruluşları tarafından Ukrayna topraklarına Rus uçağı düştüğü yönündeki bilgiler gerçeği yansıtmamaktadır” ifadelerini kullanmıştı.

UKRAYNA’DAN YENİ AÇIKLAMA

Ukrayna ordusundan son yaptığı açıklamada ise, doğu Ukrayna’da 50 Rus’un öldürüldüğü, altı tane uçağın da düşürüldüğü bildirilmişti.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov yaptığı açıklamada, “Suriye’de faaliyet gösteren beyaz kasklılar tarafından uygulanan yöntemlerin benzeri, Ukrayna Güvenlik Servisi tarafından provokasyon amaçlı olarak uygulanmaya başlanıyor” dedi. Konaşenko, Ukrayna istihbaratını bu yöntemle dünyaya Rusya’nın kitlesel ölümlere neden olduğu yalanını duyurmak istemekle suçladı. Ukrayna ordusu tarafından Donbass’ta yaşayan sivil halka saldırılar gerçekleştirildiğini öne süren Konaşenkov, “Ukrayna Silahlı Kuvvetler birimleri tarafından Donbass’a bombalı saldırılar devam ediyor. Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri’nin sivil nüfusu arasında kayıplar var” diye konuşmuştu.

ZELENSKIY’IN DANIŞMANI: 40 UKRAYNA ASKERİ HAYATINI KAYBETTİ

Zelenskiy’in danışmanı, “Rus saldırısında 40 Ukrayna askeri yaşamını yitirdi, onlarcası yaralandı. Sivil kayıplar da var” açıklaması yapmıştı.

Read More