Haberler Ukrayna yapayalnız kaldı! ‘Ekmek değil, silah kuyruğu’

Haberler

DIŞ HABERLER SERVİSİ – İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ilk kez gerçekleşen, bir Avrupa ülkesinin işgali devam ediyor. Rusya, üç koldan Ukrayna’ya yönelik saldırılarını sürdürürken, ülkenin başkenti Kiev işgalin ikinci gününe ağır bombardıman saldırılarıyla uyandı. Başkent sokaklarında patlama sesleri yankılanırken, sivillerin de hedef alındığı Rus saldırılarında bazı apartmanlar büyük zarar gördü. Rus tanklarının Kiev’in kuzeyine ulaştığı ifade edilirken, kentin çeşitli bölgelerinden de çatışma görüntüleri geliyor. Kiev’in dış mahalleleri Dimer ve İvankiv’de, Ukrayna ile Rusya güçleri arasında sert çatışmalar yaşandı.

Gece saatlerinde ise Rus güçlerin Kiev’e saldırıları daha da arttı. Bunun üzerine Ukrayna ordusuna ait çok sayıda askeri araç kente kaydırıldı. Tamamen savunmaya geçen Kiev merkezinde birçok noktada mevziler oluşturuldu. Rus güçlerince batıdan kuşatılan başkente karadan ve havadan saldırılar yoğunlaşırken, topçu ateşinin duyulduğu bildirildi. Bu sıralarda Kiev belediye başkanı, kuzeydeki enerji santrali yakınlarında 5 patlamanın meydana geldiğini duyurdu. Şiddetli çatışmalar gece boyunca sürdü.

‘SİVİLLERİ VURUYORLAR’

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, ulusa sesleniş konuşmasında, “Sivilleri hedef almadıkları koca bir yalan” dedi. Zelenskiy, “Bombardımanlar ve sivil yerleşim yerlerine yapılan saldırılar 1941’i anımsatıyor” ifadelerini kullandı.

Zelenskiy önceki gece yaptığı açıklamada da, saldırıların ilk gününde 137 kişinin hayatını kaybettiğini ve 300’den fazla kişinin de yaralandığını açıklamıştı. Batılı ülkelerce yalnız bırakıldıklarını ve sadece kendilerine destek açıklamalarının yapıldığını söyleyen Zelenskiy, “Yalnız kaldık. Kimse bizim için savaşmak istemiyor… Bu sabah da ülkemizi tek başımıza savunuyoruz. Dün olduğu gibi, dünyanın en güçlü birlikleri uzaktan izliyor” dedi.

 ‘HEDEF BENİM’

Ülkesinden ayrılmadığını, kendisinin ve ailesinin Kiev’deki hükümet konutlarında kaldığını vurgulayan Ukrayna lideri, “Edindiğimiz bilgiye göre, düşman, beni
1 numaralı, ailemi ise 2 numaralı hedef olarak belirledi. Devlet başkanını yok ederek, Ukrayna’yı siyasi olarak yok etmek istiyorlar” dedi.

 ‘MASAYA OTURALIM’

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Rusya Devlet Başkanı Putin’e çağrı yaparak, müzakere masasını işaret etti. Zelenskiy, “Ölümleri durdurmak için müzakere masasına oturalım” dedi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise, Ukrayna ile müzakerede bulunabileceklerini söyleyerek, Minsk’te bir toplantı yapılabileceğini ifade etti. Zelenskiy’nin sözcüsü de yaptığı açıklamada “Rusya ile müzakere için yer ve zamanı görüşüyoruz. Ateşkes ve barışı konuşmaya hazırız” dedi.

haberler Ukrayna yapayalnız kaldı ‘Ekmek değil, silah kuyruğu’

Başkent Kiev’in dış mahallelerinde Ukrayna ordusunun araçlarını ele geçirdiği ve Ukrayna askerleri gibi giyindiği öne sürülen Rus askerlerinin etkisiz hale getirildiği açıklandı.

ABD NEDEN MÜDAHALE ETMEYECEK?

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgali, tüm dünyada büyük tepkiye neden olurken, Ukrayna’nın yalnız mücadele etmesi rahatsızlık yaratıyor. ABD’nin Ukrayna’ya asker göndermemesi, bu ülkenin NATO üyesi olmaması gerekçesine bağlanırken, Başkan Joe Biden’ın savaş başlamadan ülkesinin Rusya’ya karşı asker göndermeyeceğini açıklaması, karşı tarafa verilen bir koz olarak değerlendiriliyor. Ancak uzmanlar, ABD’nin tutumunun mecburi bir durum olduğu görüşünde. Zira, ABD’nin asker göndereceği mesajı verip, işgal durumunda bu sözünü tutamaması daha büyük bir güven eksikliğine yol açacağı gibi, diğer ülkeleri benzer durumlarda cesaretlendirebilir. Burada en dikkat çeken ülke Tayvan’ı işgal etmeyi planlayan Çin.

GÖZLER TAYVAN’DA

Uzmanlar, Rusya’nın harekatını fırsat bilen Çin’in, Tayvan’a yönelik benzer bir işgale başlayabileceğini dile getirirken, ABD’nin Ukrayna’ya asker göndermesi durumunda Çin’e müdahale gücü oldukça az olacak. ABD’nin hem Rusya hem de Çin’e karşı iki ayrı cephede savaşması ise gerçekçi değil. Bu yüzden ABD’nin ancak Rusya Ukrayna’nın ötesine geçer ve NATO üyesi Polonya ya da Baltık ülkelerine saldırırsa sahaya inebileceği ifade ediliyor.

Birçok uluslararası güvenlik analisti, Çin lideri Şi Cinpin’in Putin’in Ukrayna’yı Rusya’ya yeniden dahil etme girişiminin nasıl sonuçlanacağıyla en çok ilgilenen dünya lideri olacağına inanıyor. Avustralya Ulusal Üniversitesi Stratejik ve Savunma Araştırmaları Merkezi’nden Prof. John Blaxland, Şi, Tayvan konusunda Putin’i model alırsa, ‘Avustralya ve ABD’nin de dahil olabileceği bir savaşın çıkmasından endişe ettiğini’ söyledi.

‘EKMEK DEĞİL, SİLAH KUYRUĞUNA GİRERİZ’

Ukrayna’nın başkenti Kiev sokaklarında halka kamyon arkasındaki silahlar dağıtıldı. Ukrayna Savunma Bakanı Aleksey Reznikov yaptığı açıklamada, Kiev’de halka 18 bin otomatik silah dağıtıldığını söyledi. Ukraynalılar kimlik ve belge sorulmadan teslim edilen silahları almak için sıraya girdi. Halkla birlikte sokağa inen ülkenin eski lideri Petro Poroşenko, çevresinde askeri birliklerle CNN’e röportaj verdi. Putin’i delilikle suçlayan Poroşenko “Biz ekmek kuyruğuna değil silah kuyruğuna gireriz” ifadesini kullandı. Kiev’de sivil giyimli, uzun namlulu kişilerin görüntüleri ajanslar tarafından geçiliyor. 

SONUNA KADAR DİRENDİLER!

Odessa açıklarındaki Yılan Adası, Rusya’nın eline geçerken, adada bulunan ve hayatını kaybeden Ukrayna askerlerinin son dakikalarına ait telsiz konuşmaları tüm dünyayı duygulandırdı. Ruslara teslim olmayı reddeden askerler, “Buraya kadarmış” diyerek “Rus gemisi, s.. git” cevabını verdi. Kısa süre sonra tümü Rus bombardımanında öldü. Askerlerin savaş kahramanı ilan edileceği bildirildi.

 KRİTİK HAVAALANI RUS GÜÇLERİNDE

Rusya, başkent Kiev’e 7 kilometre uzaklıktaki Hostomel Havaalanı’nı ele geçirdiğini duyurdu. Rusya Savunma Bakanlığı, bölgedeki saldırıya 200 helikopterin katıldığını ve Kiev’in ülkenin batısıyla bağlantısının kesildiğini açıkladı. Rusya, saldırıda 200 Ukraynalının öldürüldüğünü öne sürerken, Ukrayna Savunma Bakanlığı ise binden fazla Rus askerinin öldürüldüğünü iddia etti. Rusya’nın ilk amacının ağır nakliye uçaklarının inişine izin veren uzun bir piste sahip havalanı sayesinde Kiev’e asker indirmek olduğu ifade ediliyor. ABD istihbaratına dayandırılan haberlere göre, Rusya, bu şekilde Devlet Başkanlığını ele geçirmeyi planlıyor.

 RUSYA’DA 2 BİN GÖSTERİCİ GÖZALTINDA

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline karşı çıkan Rus vatandaşlar sokağa döküldü. Ülke genelinde 54 kentte yapılan gösterilerde yaklaşık 2 bin kişinin gözaltına alındığı belirtilirken, sadece Moskova’da bine yakın kişinin gözaltında olduğu bildirildi. Rus askerlerinin sert müdahalesine rağmen sokaklarda gösterilerin sürdüğü dikkat çekerken, göstericilerin Vladimir Putin aleyhine sloganlar attığı ve savaş karşıtı pankartlar açtığı da görüldü. Bazı Batılı basın yayın organlarında çıkan haberlerde, söz konusu göstericilerin vatana ihanet suçlamasıyla ceza alabileceği dile getirildi.

haberler Ukrayna yapayalnız kaldı ‘Ekmek değil, silah kuyruğu’

PUTİN’DEN UKRAYNA ORDUSUNA DARBE ÇAĞRISI!

Rusya lideri Vladimir Putin, dün yaptığı dikkat çekici konuşmada, Ukrayna ordusuna seslendi. Güvenlik Konseyi toplantısında konuşan Putin, Ukrayna ordusuna gücü eline alma ve Ukrayna hükümetini devirme çağrısı yaptı. Putin “Sizinle anlaşma yapmamız, Kiev’deki o uyuşturucu bağımlısı neo-nazilerle anlaşma yapmaktan daha kolay” ifadelerini kullandı.

Rus ordusunun Ukrayna ordusu ile değil milliyetçi gruplarla çatıştığını savunan Putin, “Ukrayna’daki çatışmalar Ukrayna’nın düzenli birlikleriyle değil, milliyetçi gruplarla sürüyor. Ukrayna’daki neo-Naziler, Kiev ve Harkov’da füze sistemlerini büyük şehirlerin merkezine yerleştirerek teröristler gibi davranıyorlar. Halka karşı sivillerin yaşadığı bölgelerde ateş açılmasını sağlıyorlar. Sonrasında da Rusya’yı sivillere saldırdı diye suçluyorlar” dedi.

RUS TANKLARI DEHŞET SAÇTI

Rus zırhlı araçlarının Kiev’in dış mahallelerine girdiği yönündeki haberlerin ardından kentin caddelerinden dehşet verici görüntüler geliyor. Bir Rus tankının yolda giderken, bir sivile ait otomobili ezdiği ve araçtan bir kadının kurtarıldığına ilişkin görüntüler sosyal medyada yayılırken, Ukrayna’ya giren Rusya’ya ait tanklardan biri de, Türk vatandaşının gümrükte bekleyen TIR’ına çarptı. Şoför Yusuf Altınöz, Ukrayna Gümrük Kapısı’nın önünde, aracında uyuduğu sırada bomba sesleriyle uyandığını, ardından Rusya’ya ait tankın, önce Ukrayna’nın zırhlı aracına ardından da kendi TIR’ına çarptığını anlattı. Altınöz, tahliye edilmeyi beklediklerini söyledi.

ENGELLEMEK İÇİN KÖPRÜYÜ UÇURDULAR

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Rus birliklerinin ilerleyişini durdurmak için Ivankiv’de Teteriv Nehri üzerindeki bir köprüyü havaya uçurduğunu duyurdu. Silahlı Kuvvetler’in Twitter hesabında başkent Kiev’in 50 kilometre kadar kuzeyinde bulunan köprünün fotoğrafları yayımlandı. Bu operasyon esnasında Ukrayna askerlerinin hayatını kaybettikleri ifade ediliyor.

TÜRK VATANDAŞLARININ TAHLİYESİ BAŞLADI

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bulunan Türk vatandaşlarının tahliyesine başlanıldı. Kiev’deki Türkiye Büyükelçiliği, Türk vatandaşlarının 2 otobüsle karayolları üzerinden Türkiye’ye tahliye edildiğini açıkladı. İş seyahati amacıyla geldiği Ukrayna’da mahsur kalan Tayfun Aydın, “Türk Konsolosluğu’nda 2 gün kaldık. Bugün 2 otobüs geldi ve Kiev’den yola çıktık. Otobüsle Romanya üzerinden Türkiye’ye, İstanbul’a gidiyoruz” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, NTV’de yaptığı açıklamada Ukrayna’dan tahliyelerin başladığını belirterek, “Çatışma öncesi 20 bin vatandaşımız vardı, şimdi 15-16 bin vatandaşımız var. Tahliye için 2 bin 500 vatandaşımız başvuru yaptı. Kara yoluyla vatandaşlarımızı taşıma kararı aldık. Yarından (bugün) itibaren tahliyelerimize hız vereceğiz” dedi. Çavuşoğlu, Rus lider Putin’in Ukrayna ordusuna yaptığı darbe çağrısı için de, “Yadırgadık, kabul edilemez bir çağrıdır. Ukrayna’da kararı halk vermelidir” diye konuştu.

Read More