Haberler Türk balıkçıdan Yunan komutana tarihi ayar: Gel, gücün yetiyorsa müdahale et

Haberler

Sercan DİNÇ / milliyet.com.tr
Türk balıkçılar, uluslararası sularda olta balıkçılığı yaparken Yunan botunun tehdidiyle karşılaştı. Bölgenin Yunanistan’a ait olmadığını söyleyince Yunan komutan çılgına döndü. Tekneyi batırmakla tehdit eden Yunan komutana boyun eğmeyen Türk balıkçılar Yunan Sahil Güvenliği’ne geri adım attırdı. Bölgeden uzaklaşan Yunan botunun o görüntüleri ise sosyal medyada çok konuşuldu.

İLKER KAPTAN: UZUN ZAMANDIR BU OLAYLARLA MUHATAP OLUYORUZ

Yaşanan olayla ilgili İlker Özdemir milliyet.com.tr’ye açıklamalarda bulundu. “Biz her zamanki gibi orada avcılığımızı yapıyoruz. Bunlar ara ara bize geldiler ve tacizde bulundular.” diyen Özdemir, “Çok olaylar yaşadık. Aslında şunu anlamak lazım. Biz o duyguyla yaklaşıyoruz oraya. Bizim için özel bir yeri var. Çünkü Zürafa kayalığının stratejik bir konumu var. Bunlar da bizi bu anlamda bize saldırarak, tacizde bulunarak, avcılıklarımızı engelleyerek bunları yapmaya çalışıyorlar. Ama biz ne yaptığımızı biliyoruz. Uzun zamandır bu olaylarla muhatap oluyoruz” dedi.

“YAPTIKLARI OYUNLAR AYNI OYUNLAR”

Bu kadar sert geleceklerini düşünmediklerini söyleyen İlker Özdemir, “Bizim de öyle bir mizacımız yok. Biz balıkçıyız, işimizi yaparız. Oltamızı bile kaldırmadık. Zaten yasal sulardayız. Orada anladığımız ‘Burası Yunan suları’ demesi bizi o anlamda tahrik etti. Çünkü orası Yunan suları değil. Yaptıkları oyunlar aynı oyunlar. Akdeniz’den bu tarafa yapıyorlar. Biz bu oyunlara gelmeme mücadelesi verdik. Burada bulunma amaçlarımızdan biri de bu.” açıklamasını yaptı.

“CEVAP VERMEMEMİZ OLMAZDI”

Yunan askerlerin Yunanca ifadelerini Gökçeada’da bir Yunan dostlarına tercüme ettirdiklerini ifade eden Özdemir, ‘Tekneyi batırın’ demesini sonra öğrendik. Tek anlayabildiğimiz ‘Burası Yunan suları’ diyor defalarca ve İngilizce. Mizacı da çok sertti bize karşı. Bizim de cevap vermememiz olmazdı. Ne kadar gerekiyorsa o kadar cevap vermek icap ediyordu. Bunu yaptık.” dedi.

Özdemir, teknenin daha sonra kendi sularına çekildiğini ve o alanda beklemeye devam ettiğini söyledi.

NELER YAŞANMIŞTI?

Yunan askerlerinin dakikalarca süren tacizine kahramanca direnen İlker Özdemir, “Burası uluslararası karasuları; cesaretiniz varsa gelin.Müdahale edin, ama siz ancak kaçarsınız, birazdan Türk Sahil Güvenliği gelir arkanıza bile bakmadan kaçarsınız. Siz hep böylesiniz” diyerek kahramanca kafa tuttu.

Video görüntülerinde İlker Özdemir, Yunan sahil güvenliğe böyle isyan ediyor:

‘Sen kimsin! Gel gelebiliyorsan, aradık sahil güvenliği birazdan kaçarsınız. Siz hainsiniz. Gel müdahale et. Gel gücün yetiyorsa müdahale et. Siz ancak böylesiniz, bir şey yapamazsınız. Ben kimseden korkmuyorum. Burası uluslararası su. Bana anlatmayın. Tüm herkes görsün. Biz 1.5 mil daha uzaktayız. Bu adamlar bunu hep yapıyor. 6 mil sınırı var. Sürekli bunu yapıyorlar. Biz hiçbir zaman geri adım atmadık. Bir şey yapamazlar. Biz kaçarsak meydan bunlara kalır. Böyle konuşurlar ondan sonra susarlar. Biz balık tutmasak da her zaman buradayız. Bunu herkes duyacak. Burası onların değil.

Read More