Haberler TOGG’dan güzel haber! Seri üretim için geri sayım başladı

Haberler

Haberler TOGG Gemlik’te boya, gövde, montaj tesisleri ve altyapı çalışmaları planlar doğrultusunda devam ediyor. Tesisin seri üretime geçiş hazırlığında geri sayım başladı.

AA

• 18 Kasım 2021 – 11:30 • Son Güncelleme:

AA

• 18 Kasım 2021 – 11:30 • Son Güncelleme:

1haberler TOGGdan güzel haber Seri üretim için geri sayım başladı

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) inşası devam eden Gemlik’teki fabrikasında çalışmalar hızla ilerliyor.

2haberler TOGGdan güzel haber Seri üretim için geri sayım başladı

TOGG’dan alınan bilgiye göre, 18 Temmuz 2020’de Bursa’nın Gemlik ilçesinde inşaat başlangıç töreni düzenlenen fabrikada çalışmalar 16. ayında planlar doğrultusunda devam ediyor. Yaklaşık 1 milyon 200 bin metrekarelik açık alan üzerine kurulacak tesis, akıllı ve çevre dostu unsurları aynı çatı altında buluşturuyor.

3haberler TOGGdan güzel haber Seri üretim için geri sayım başladı

TOGG’un Bilişim Vadisi’ndeki merkezine 30 dakikalık mesafede olan fabrikanın inşaatının 2022 yılı ortasında tamamlanması öngörülüyor. Gemlik’te 1850 kişinin görev yaptığı şantiyede planlamalar çerçevesinde çalışmalarını yürüten şirket, seri üretim bandından elektrikli C SUV aracını 2022 sonunda indirmeyi hedefliyor.

4haberler TOGGdan güzel haber Seri üretim için geri sayım başladı

Gemlik’teki TOGG fabrikasında 14 bin 500 ton çelik montajı yapılan boya tesisinde, 33 bin metrekare çatı panel montajı ve 16 bin 734 metrekare kör kalıp montajı yapıldı. Tesisteki üretim hattı boya tanklarının yerleştirilmesi tamamlandı. Fabrikanın gövde tesisi kısmında da 5 bin 350 ton çelik montajı, 36 bin metrekare çatı panel montajı ve 28 bin metrekare de kör kalıp montajı yapıldı.

5haberler TOGGdan güzel haber Seri üretim için geri sayım başladı

Montaj tesisinde ise 7 bin 800 ton çelik montajı, 63 bin metrekare çatı panel montajı, 31 bin metrekare kör kalıp montajı bitirildi. Altyapı çalışmaları kapsamında da 4 bin 800 metre yağmur suyu hattı yapılan fabrikada, 4 bin metre atık su hattı, 830 metre menfez imalatı, 2 bin 700 metre çevre duvarı imalatı tamamlandı, 223 bin metreküp kazı ve 205 bin metreküp dolgu gerçekleştirildi.

6haberler TOGGdan güzel haber Seri üretim için geri sayım başladı

Öte yandan Türkiye’nin yerli otomobil macerasını başlatan “Devrim” arabalarının kaynak mühendisi Halil Kaya Gedik’in Sakarya’da kurduğu fabrikada, yarım kalan serüveni tamamlamak için Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’na (TOGG) parça üretilmesi hedefleniyor. Şimdiki adı Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii Anonim Şirketi (TÜRASAŞ) olan Eskişehir Demiryolu Fabrikalarında dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in talimatıyla 1961’de “Devrim” arabalarını üreten ekipte yer alan kaynak mühendisi Halil Kaya Gedik, 1963’te kaynak sarf malzemesi üreticisi olarak Gedik Kaynak’ı kurdu.

7haberler TOGGdan güzel haber Seri üretim için geri sayım başladı

Yaklaşık 44 yıl şirketi yöneten ve 2012’de hayatını kaybeden Gedik, görevi 2007’de kızı Hülya Gedik’e devretti. Hendek ilçesinde 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) faaliyet gösteren Gedik Holding’e ait kaynak fabrikasında, kaynak ve kesme makineleri, kaynak elektrotları, telleri ve tozları, kaynak ekipmanları ile aksesuarlarının üretimi yapılıyor.

8haberler TOGGdan güzel haber Seri üretim için geri sayım başladı

Aynı OSB içinde 25 bin metrekare kapalı alanda kurulu hassas ve kum döküm tesislerinde ise otomotiv, makine, proses endüstrisi, tarım makineleri, savunma sanayi, enerji, madencilik ve inşaat gibi birçok sektöre ürün imal ediliyor.

9haberler TOGGdan güzel haber Seri üretim için geri sayım başladı

Şirketin vana üretim tesislerinde de pik, sfero, çelik, paslanmaz, bronz vanalar ile endüstriyel tesisler, enerji santralleri, su ve arıtma tesisleri, kimya, petrol ve gemi inşa gibi pek çok sektöre üretim yapılıyor.

10haberler TOGGdan güzel haber Seri üretim için geri sayım başladı

Isıtma-soğutma, buhar, kızgın yağ, sıcak su, LPG, doğal gaz, petrol ve her türlü kimyasal akışkan uygulamalarına hitap eden firma, birçok ürünün yerli ve milli olarak üretilmesine öncülük ediyor.

11haberler TOGGdan güzel haber Seri üretim için geri sayım başladı

Gedik Holding, kurucusu Halil Kaya Gedik’in etkin rol aldığı Türkiye’nin yerli otomobil serüvenine katkı sağlamak için döküm ve kaynak deneyimini TOGG’a aktarmak istiyor.

12haberler Kaynak sektörüne büyük katkısı olan bir babanın evladıyım

Haberler “Kaynak sektörüne büyük katkısı olan bir babanın evladıyım”

Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik, AA muhabirine, metal ve kaynak sektöründe faaliyet gösteren holdingin 1963’te babası Halil Kaya Gedik tarafından kurulduğunu söyledi.

13haberler TOGGdan güzel haber Seri üretim için geri sayım başladı

Kaynak, döküm ve vana sektöründe onlarca ürün imal ettiklerini belirten Gedik, otomasyonlu sistemler kuran şirketlere de hizmet verdiklerini dile getirdi.

14haberler TOGGdan güzel haber Seri üretim için geri sayım başladı

Gedik, şirketin kurulması ve büyümesinde asıl kahramanın babası olduğunu ifade ederek, “Babamın devrettiklerini daha da yukarıya çıkararak, genişleterek, katma değeri yüksek ürün üreterek, ben ve ekibimiz bu bayrağı daha yukarılara çıkarmak için her gün gayretle koşturuyoruz, çalışıyoruz.” dedi.

15haberler TOGGdan güzel haber Seri üretim için geri sayım başladı

Almanya’da kaynak üzerine eğitim almasının ardından Türkiye’ye dönerek Demiryolu Fabrikalarında çalışan babasının ülkedeki ilk kaynak mühendisi olduğuna dikkati çeken Gedik, şunları kaydetti:

16haberler TOGGdan güzel haber Seri üretim için geri sayım başladı

“Beni işlerinin başına getiren, Devrim arabalarında 29 mühendisle gece gündüz demeden 129 günde prototipi dahi olmayan arabayı canlı hale getiren bir babanın evladıyım. Babam Avrupa’da tahsil görmüştür. Bu bakımdan kaynak konusunda devrim diyebileceğimiz çalışmalar hem Gedik Kaynak’a hem sektöre hem ülkeye fayda koymuştur. Kaynak konularıyla ilgili kitapları Türkçeye çevirmiştir.

17haberler TOGGdan güzel haber Seri üretim için geri sayım başladı

Bu bakımdan kaynak sektörüne büyük katkısı olan bir babanın evladıyım. Ondan dolayı da şirketimizde kaynak konusu her zaman için odak noktası oldu. Aynı zamanda kaynak, sanayinin de çok önemli bir girdi malzemesi. Biz de kaynak için diyoruz ki ‘sanayinin ekmeğidir’, aynı zamanda iskeletidir. Çünkü birçok sektöre girdi malzemesi verir. Eğer bir ülkede sanayide kaynak sektörü kuvvetliyse, diğer sektörler de ona paralel kuvvetli olur.”

18haberler Türkiyenin yerli otomobilini hepimiz bekliyoruz

Haberler  “Türkiye’nin yerli otomobilini hepimiz bekliyoruz”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın 30 Ekim’de fabrikayı ziyaret ettiğini belirten Gedik, Bakan Varank’a TOGG’un parçalarının üretimi için dökümhanelerini gezdirdiğini, fabrikanın parça üretimi için çok uygun olduğunu söylediğini aktardı.

19haberler TOGGdan güzel haber Seri üretim için geri sayım başladı

Babasının “Devrim” arabalarıyla başlayan hikayesinin yarım kaldığını dile getiren Gedik, “Türkiye’nin yerli otomobilinin 1961’den sonra tekrar oluşmasını hepimiz bekliyoruz. Döküm şirketimizde otomotiv sektörüne çeşitli parçalar döküyoruz.

20haberler TOGGdan güzel haber Seri üretim için geri sayım başladı

Bu bağlamda her zaman savunma sanayisine, otomobil üreten sektördeki diğer firmalara döküm parçaları üretiyoruz. TOGG’un da bunlardan bir tanesi olmasını arzu ederiz. Dökümhanemiz buna çok uygun, çünkü hem boyut hem gelen parçanın butik üretim şekliyle çok esnek üretim şeklimiz var. Buna yönelik TOGG parçaları ya da herhangi bir otomotiv sektöründen gelen parça taleplerine her zaman açığız.” dedi.

Read More