Haberler TCMB’den altın hesaplarıyla ilgili önemli açıklama

Haberler

TCMB, altın mevduatlarının ve katılım fonlarının TL vadeli hesaplara dönüşmesi halinde mevduat ve katılım hesabı sahiplerine destek sağlayacak.

Açıklamada şöyle denildi: “Bankacılık sistemindeki toplam mevduat/katılım fonu içinde Türk lirasının payının artırılarak finansal istikrarın desteklenmesi amacıyla 21 Aralık 2021 tarihli ve 62 sayılı Basın Duyurusu ile döviz tevdiat hesaplarının ve döviz cinsinden katılım fonlarının Türk lirası vadeli hesaplara dönüşmesi halinde mevduat ve katılım fonu sahiplerine destek sağlanacağı açıklanmıştı. 

Bu defa altın cinsinden mevduat hesapları ve katılım fonlarının vadeli Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarına dönüşmesi halinde mevduat ve katılım fonu sahiplerine destek sağlanmasına karar verilmiştir. “

ALINAN  KARAR ALTIN FİYATLARINI NE KADAR ETKİLER? 

Konuyla ilgili CNN Türk canlı yayınında açıklamalarda bulunan Ekonomist İslam Memiş şu ifadeleri kullandı: “Altın fiyatlarını etkilemez. Yeni yatırımcıların yastıkaltı birikimleri fiyatları etkilemez. Bu içeride dolar/TL kuruna ve ons altın fiyatına göre belirleniyor. Burada hassasiyeti olan insanlar var. Faiz hassasiyeti olan insanların parasını ekonomiye nasıl kazandıracaksınız?

Ben diyorum ki Hazine Bakanlığı’na ya da sisteme başarısız olursunuz. Bunu istişare yapalım. Psikolojide şöyle bir şey vardır. İnsanlar bir şey almadan bir şey vermez. Burada karşılık nedir her yıl değeri yüzde 35 artan bir emtiadan bahsediyoruz. Bu insanlar enflasyondan korunmak ve ev almak için birikim yapıyorlar. Eğer TOKİ, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası bir araya gelirse ve döviz ve altınları peşinat olarak kabul ederse yastıkaltı birikimlerinin daha çabuk olacağını düşünüyorum.

Kuyum belgesi olmadan artık kimse kuyum ticareti yapmayacak. Bu belgeyi almak için ustalık belgesi şartı kaldırıldı, o zaman neden ustalık belgesine sokup bu belgeyi verdiniz. İnsanların altın mevduatlarındaki çözülmesi, TL’ye geçmesinin çeşitli yöntemleri var, insanlara bir şey vereceksiniz ve burada çözülme bekleyebilirsiniz. Bu sistemin sonucu şudur benim elimde altın var ben faizden faydalanmak istiyorum en azından kafam rahat olsun belki altın fiyatları düşer diye düşünülebilir. Yastıkaltı altınların ekonomiye kazandırılması için benim endişem var.

Şöyle bir faydası olabilir ABD Merkez Bankası (Fed) faiz artırımına gidecek, altının ons fiyatında 1800 dolar seviyelerindeyiz 1600 dolara kadar geri çekilebilir bu baskıdan korunmak isteyen vatandaşlar için bir fırsat oluyor. Uzun vadeli yatırımcılar ve faiz hassasiyeti olan yatırımcılara bir şey vermeniz gerekiyor. Kolay kredi kullanmasını sağlayabilirsiniz, bu süreçte onlar da birikimlerini bozar ve TL mevduata geçer.

PİYASALAR BU YILI NASIL KAPATIR?

Piyasalarda son iki haftadır dalgalı bir seyir var. Piyasalardaki bu dalgalı seyir devam eder. Hem bankalarda hem Kapalıçarşı’nın açık olduğu bir dönemdeyiz. Yine 2022 yılında problemler, 2021’deki problemler neyse devam ediyor. Ekonomik daralmalar, Fed’in faiz artırma süreci gibi etkenler. Şu anda rahat bir nefes alma dönemindeyiz bu 3 ayda dalgalı bir piyasa bizi bekliyor olabilir. Bazen ABD’ye bazen jeopolitik risklere bakacağız. Emtia Fed’e odaklandı. Geçen hafta 650 lira olan gram altın yatırımcısına yüzde 50 alım pozisyonu vermişti.

Ons altınla gram altını birbirinden ayırt etmek gerekiyor. Gram altın dolar/TL’ye bağlı olduğu için her yıl yatırımcının yüzünü güldürmeye devam eder.”

Read More