Haberler Suudi Arabistan’daki ezan yarışmasında Türk imam Muhsin Kara birinci oldu, Erdoğan tebrik etti

Haberler

Suudi Arabistan’da 2019’dan bu yana düzenlenen ve binlerce kişinin başvurduğu “Kur’an-ı Kerim’i ve Ezanı Güzel Okuma Yarışması”na Türkler damga vurdu. Sivas’ın Şarkışla ilçesindeki Ravza Camii’nde görev yapan imam Muhsin Kara 1’inci, İstanbul’un Sarıyer ilçesindeki Emirgan Hamid-i Evvel Camii’nde imam olan Alpcan Çelik ise 2’nci oldu. Kara, 2 milyon Suudi riyali, Çelik ise 1 milyon Suudi riyali ödül kazandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN TEBRİK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan’da düzenlenen Kur’an-ı Kerim’i ve Ezanı Güzel Okuma Yarışması’nda ezan dalında birinci olan Muhsin Kara’yı telefonla arayarak tebrik etti.

Erdoğan görüşmede, “Öncelikle tebrik ediyorum. Rabb’im başarılarınızın artarak devamını nasip etsin. Daha önce de TRT’deki Kur’an-ı Kerim okuma yarışmasında ikincilik varmış. Maşallah” ifadelerini kullandı.

Kara, aslen nereli olduğunu soran Erdoğan’a, “Van Ercişliyim Cumhurbaşkanım” yanıtını verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Sivas’a yerleşme nereden oldu?” sorusu üzerine Kara, “Hanımköylü olduk Cumhurbaşkanım” dedi.

Konuşmada Kara, Sivas’a geleli 5 yıl olduğu bilgisini verirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan da “Allah yar ve yardımcınız olsun. Hanımefendiye selam” diyerek, “Şu anda kaç çocuk var?” sorusunu yöneltti. Kara, biri kız biri erkek iki çocuğu olduğunu ifade ederken, Erdoğan da “Allah acılarını göstermesin” karşılığını verdi. Görüşme, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “İnşallah daha sonra haberleşiriz. Allah yar ve yardımcın olsun. Oradaki kardeşlerimize de çok selamlar söyle” temennilerine Kara’nın, “Rabbim sizleri başımızdan eksik etmesin. Sesinizi duymak bizim için onurdur. Ellerinizden öpüyorum Cumhurbaşkanım” şeklinde cevap vermesiyle sona erdi.

DAĞITILAN ÖDÜLLER

Genel Eğlence Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Turki Al Al-Sheikh’in düzenlediği yarışmada Kur’an-ı Kerim tilaveti ve ezan okuyan en güzel seslere ödüller verildi. Ödüllerin toplam değeri 3,2 milyon dolara denk gelen 12 milyon Suudi Arabistan riyali oldu. Yarışmada Faslı yarışmacı Younes Mustafa Gharbi, Kur’an-ı Kerim tilaveti kategorisinde birinciliği elde etti. İngiliz yarışmacı Mohammed Ayoub Asif ise ikinciliği elde ederek 2 milyon Suudi Arabistan riyali ödül aldı. Bahreynli yarışmacı Mohammad Mujahid üçüncü sırayı alarak 1 milyon Suudi Arabistan riyali kazandı. İranlı yarışmacı Seyed Jassem Mousavi dördüncü oldu ve 500 bin Suudi Arabistan riyali kazandı.

MUHSİN KARA’YA 2 MİLYON RİYAL ÖDÜL
Ezan kategorisinde, iki Türk yarışmacı Muhsin Kara ve Albijan Çelik birinci ve ikinci oldu. Kara, birinci olarak 2 milyon Suudi Arabistan riyali ve Çelik ise ikinci olarak 1 milyon Suudi Arabistan riyali kazandı. Üçüncülük, 500 bin Suudi Arabistan riyali alan Suudi yarışmacı Abdul Rahman bin Adel’e giderken, diğer Suudi yarışmacı Anas Al-Rahili de dördüncü olarak 250 bin Suudi Arabistan riyali kazandı.

Ödül töreni sırasında, Al-Sheikh, mevcut yarışmaya Kur’an-ı Kerim tilaveti ve ezan okuma konusunda yetenekli katılımcıların katıldığını açıklayarak gelecek yıl dünyanın farklı ülkelerinden farklı sayıda yarışmacılar ile yarışmanın devam edeceğini duyurdu.

haberler Suudi Arabistan’daki ezan yarışmasında Türk imam Muhsin Kara birinci oldu, Erdoğan tebrik etti

Vanlı Muhsin Kara final etabında okuduğu ezanla jüri üyesinin gözlerini yaşarttı.

“HAYIRLI BİR ÖMÜR DİLİYORUM”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile Kara ve Çelik’i tebrik ederek, “Suudi Arabistan Televizyonunun düzenlediği Kuran-ı Kerim’i ve Ezanı Güzel Okuma Yarışmasında birinci olan Muhsin Kara (Şarkışla Ravza Camii İmam Hatibi) ve ikinci olan Alpcan Çelik’i (Emirgan Hamid-i Evvel Camii İmam Hatibi) tebrik ediyor, Kur’an yolunda hayırlı bir ömür diliyorum” dedi.

Read More