Haberler Son dakika: Zelenskiy NATO’ya ateş püskürdü: Ölenlerin hepsi sizin yüzünüzden ölecek

Haberler

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı askeri harekatın 9’ncu gününde saldırılar devam ederken, Ukrayna lideri Zelenskiy açıklamalarda bulundu. Zelenskiy’nin açıklamaları şöyle: Ülkemizi tam teşeküllü bir şekilde işgalden koruyoruz. Ukrayna halkıyla birlikte dayanıyoruz. Bugün 3 dakikalık bir konuşma yapacağım bunun ilk dakikasında hayatını kaybeden askerlerimizi anmak istiyorum. 2. dakikamda ise hayatını kaybeden vatandaşlarımızı anmak istiyorum.

“UKRAYNA DÜŞERSE AVRUPA DA DÜŞER”

3. dakikamı ise size  Avrupa halkına adamak istiyorum. Eğer Ukrayna düşerse Avrupa düşer. Biz dayanamazsak siz de dayanamazsınız. Dışarı çıkın ve Ukrayna’yı elinizden geldiğince destekleyin. Eğer kazanırsak ki kazanacağımızdan eminim. Bu tüm demokratik dünyanın zaferi olacak.

NATO’YA ÇOK SERT TEPKİ

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları devam ederken, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy son yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında NATO’ya yönelik çarpıcı ifadeler kullandı. Ukrayna halkının Rus birliklerine karşı direnişine övgülerde bulunan Zelenskiy, NATO tarafından yapılan açıklamada Ukrayna hava sahasının kapatmayacağına dair karara tepki gösterdi. Zelenskiy, “NATO istihbaratı düşmanın planlarını çok iyi biliyor. Ayrıca Rusya’nın taarruza devam etmek istediğini de doğruladılar. Bu nasıl mümkün olabilir? 9 gündür şiddetli bir savaş görüyoruz, kentlerimiz yok ediliyor, insanlarımız, çocuklarımız, mahallelerimiz, kiliselerimiz, okullarımız bombalanıyor. Normal bir yaşamı, insan yaşamını sağlayan her şeyi yok ediyorlar ve bunu sürdürüyorlar. Yeni saldırıların ve kayıpların kaçınılmaz olduğunu bilen NATO, bilinçli bir kararla Ukrayna’nın hava sahasını kapatmama kararı aldı” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’daki sivil can kayıplarından bugünden itibaren NATO’nun da sorumlu olduğuna dikkat çeken Başkan Zelenskiy, “Bugünden itibaren ölenlerin hepsi sizin yüzünüzden ölecek! Zayıflık yüzünden, ayrımcılık yüzünden. İttifakın bugün yapabileceği tek şey, Ukrayna’ya 50 ton dizel yakıtı tedarik etmek! Muhtemelen Budapeşte Memorandumu’nu yakalım ki daha iyi yansın diye” ifadelerini kaydetti. Zelenskiy yaptığı ulusa sesleniş konuşmasının ardından ofisinden bir görüntü daha yayınlayarak, kendisinin Kiev’i terk etmediğini belirtti. Zelenskiy, “Kiev’deyim, iş yerimde çalışıyorum. Kimse hiçbir yerden kaçmadı” dedi.

BİR HAFTADA ÜÇ KEZ SUİKASTTAN KURTULDU!

Rusya’nın tüm dünyanın gözü önünde Ukrayna’yı işgali birinci gündem maddesi olmaya devam ederken, Ukrayna lideri Zelenskiy’nin adeta bir kahramana dönüşmesini ve dünyanın gözünde yükselmesi sağladı. İşgalin ilk gününden beri Putin’in hedefinde Zelenskiy’nin olduğu, onu iktidardan indirerek ya da öldürerek yerine bir başkasını geçirmek istediği konuşuluyor. ABD basınının Ukraynalı kaynaklara dayandırdığı haberde, Zelenskiy’nin savaşın ilk haftasında üç suikast girişiminden sağ kurtulduğu belirtildi. Washington Post gazetesindeki haberde, Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi sekreteri Oleksiy Danilov’un kritik açıklamaları yer aldı.

‘ÇEÇEN ASKERLER ENGELLENDİ’

Ukraynalı bir güvenlik lideri Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy’ye yönelik yakın tarihli bir suikast planının hafta sonu engellendiğini ve Rusya’dan gönderilen Çeçen askerlerin “yok edildiğini” söyledi.

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi sekreteri Oleksiy Danilov, Ukrayna televizyon kanallarında konuk olduğu yayın maratonu sırasında yetkililerin yakın zamanda özel kuvvetler ekiplerinin Zelenskiy’yi öldürmek üzere yola çıktığını haber aldıklarını söyledi. anilov, Ukraynalı yetkililere Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından bilgi verildikten sonra Çeçen özel kuvvetlerinin Cumartesi günü Kiev’in eteklerinde öldürüldüğünü söyledi.

 İki suikast teşebbüsünün kirli bağlantıları olduğu bilinen ve Rusya tarafından desteklenen Wagner Grubu tarafından tasarlandığı, bir diğer saldırının da geçen cumartesi günü Rus asıllı Çeçenler tarafından düzenlendiği konuşuluyor.

“Devlet başkanımızı ortadan kaldırmak için gerçekleştirilecek özel operasyonun farkındayız. Ve bugün bu kanlı savaşta yer almak istemeyen FSB’den bilgi aldığımızı söyleyebilirim” dedi ve ekledi: “Ve bu sayede devlet başkanımızı ortadan kaldırmak için buraya gelen elit grup yok edildi.”

Diplomatik kaynaklar ise, “Bir devlet başkanını öldürerek devre dışı bırakmak çok büyük bir operasyon ve titizlikle planlanması gereken bir girişim, Ruslar ise böyle bir durumla mutlak surette bu girişimin ardındaki güç olarak görünmemek için ellerinden geleni yapmak isteyecektir” yorumlarında bulundu.

İstihbarat bilgilerine göre başkent Kiev çevresinde hâlâ 400’den fazla Wagner Grubu üyesi bulunuyor ve bu kişilerin ellerinde 24 kişilik bir ölüm listesi var. Bu listedeki kişilerin üst düzey Ukrayna devlet görevlileri olduğu belirtilmişti.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in en yakın müttefiklerinden biri tarafından yönetilen ve devletin bir kolu olarak faaliyet gösteren özel milis birliği Wagner Grubu, beş hafta önce para karşılığı Zelenskiy’i öldürmek için Afrika’dan uçmuştu.

Read More