Haberler Son dakika… Tarsus

Haberler

Gaziantep’in, Adana, Şanlıurfa, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Kilis ile bağlantısını sağlayan yollarda yağış nedeniyle çok sayıda araç kaydı. Gaziantep- Adana Otoyolu’nun 50. kilometresinde kayan TIR’ların yolu kapatması sonucu ulaşım durdu, yüzlerce araçta çok sayıda kişi mahsur kaldı. Mahsur kalan kişiler, ekiplerin çalışması sonucu saatler sonra kurtarıldı.

ULAŞIM KONTROLLÜ ŞEKİLDE BAŞLADI

Karayolları Genel Müdürlüğü, Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) ve İstanbul-Ankara otoyollarının her iki yönde ulaşıma açıldığını duyurdu. Karayolları Genel Müdürlüğünün sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “TAG Otoyolu ve İstanbul-Ankara Otoyolu her iki yönde kontrollü olarak ulaşıma açılmıştır” denildi.

54 YIL SONRA EN YOĞUN KAR YAĞIŞI

Gaziantep’te, dün başlayan ve gece boyu devam eden kar yağışı, günlük yaşamı olumsuz etkiledi. En son 1968 yılında 1 metre kar kalınlığı ölçülen kent merkezinde, 54 yıl sonra kar kalınlığı 49 santimetre, yüksek kesimlerde ise 1 metre olarak ölçüldü.

Gaziantep Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, Gaziantep’te dün başlayan kar yağışının kent merkezinde 49 santimetre olarak ölçüldüğünü açıkladı. Yetkililer, son olarak 1968 yılında yoğun kar yağan kentte, o tarihten bu yana en fazla yağışın düştüğünü söyledi. Kentte son olarak 2016 yılında kar yağışının 33 santim olarak ölçüldüğünü hatırlatan yetkililer, yağışın günlük yaşamı aksattığı kentte, kuvvetli rüzgarla birlikte buzlanma, don ve bölgenin yüksek kesimlerinde çığ tehlikesine de yol açabileceğini bildirdi.

haberler Son dakika.. TAG Otoyolunda ulaşım kontrollü şekilde başladı

BÖLGEYE 2 ADET HELİKOPTER GÖNDERİLDİ

Milli Savunma Bakanlığı da bölgeye 2 adet helikopterin görevlendirildiğini duyurdu. MSB’den yapılan açıklamada, “Gaziantep Valiliği ile koordineli olarak; kar nedeniyle kapanan Adana-Gaziantep otoyolunda mahsur kalan vatandaşlarımız için sıhhi tahliye sağlanması ve bölgeye gıda yardımının ulaştırılması için Kara Kuvvetleri Komutanlığımıza ait 2 adet helikopter görevlendirilmiştir. Ayrıca yolda mahsur kalan TIR’ları kurtarmak için 2 adet çekici araç da görevlendirilmiş ve bölgede destek çalışmalarına başlamıştır. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ihtiyaç duyulması halinde tüm imkân ve kabiliyetleriyle göreve hazırdır.” denildi.

haberler Son dakika.. TAG Otoyolunda ulaşım kontrollü şekilde başladı

JANDARMA PAYLAŞTI: 2 TONLUK MALZELE ULAŞTIRILDI

Jandarma Genel Komutanlığı’ndan yapılan paylaşımda, “Yoğun kar yağışı nedeniyle Nurdağı Gaziantep otoyolunda mahsur kalan vatandaşlarımıza kumanya ve yakıttan oluşan yaklaşık 2 tonluk malzeme, Jandarma helikopterimiz vasıtasıyla ulaştırılmıştır.” ifadeleri yer aldı.

haberler Son dakika.. TAG Otoyolunda ulaşım kontrollü şekilde başladı

Devlet Milletin Yanında🇹🇷

Yoğun kar yağışı nedeniyle Nurdağı Gaziantep otoyolunda mahsur kalan vatandaşlarımıza kumanya ve yakıttan oluşan yaklaşık 2 tonluk malzeme, Jandarma helikopterimiz vasıtasıyla ulaştırılmıştır. pic.twitter.com/XIDcFoJtrg

— T.C. Jandarma Gn. K (@jandarma) January 19, 2022

ÇÖKEN ÇATI, 14 ARACA ZARAR VERDİ

Gaziantep’in İslahiye ilçesinde, yoğun kar yağışının ardından Atatürk Mahallesi’ndeki Ayşe Toprak Sosyal Tesisi’nin bahçesinde otopark olarak kullanılan alanın çatısı çöktü. Çatının altında kalan 14 araçta hasar meydana geldi. Bölgeye sevk edilen ekipler çatıyı kaldırırken, araçlar da sahipleri tarafından çekildi.

Bu arada, kar yağışının ardından İslahiye ilçesinde ulaşıma kapanan 21 kırsal mahalle yolunun açılması için ekipler çalışmalarını sürdürüyor.

haberler Son dakika.. TAG Otoyolunda ulaşım kontrollü şekilde başladı

2 BİN 900’E YAKIN KİŞİ KURTARILDI

CNN Türk canlı yayınına bağlanan Gaziantep Valisi Davut Gül de şu ifadelere yer verdi; Yaklaşık 24 saat içinde 45-50 santimetre kar yağdı. Bu bizim alışkın olmadığımız yağış miktarı ayrıca da çok fazla. Antep’te büyük araç trafiği çok fazla. TIR’lar kamyonlar ana yolda kaymalar oldu,, devrilmeler oldu. Yol trafiğe kapandı. 7/24 açık olan kriz merkezimiz var.

Hastaları, çocukları, 112’ye ulaşanları AFAD, Jandarma, emniyet aracılığı ile kurtardık. Kumanya başta olmak üzere diğer ihtiyaçları giderdik. Bugün yağış çok azaldı. Yaklaşık 1900’e yakın araç kurtardık. 2900’e yakın da kişi kurtardık. 9 bin civarında kumanya dağıtıldı. Herkese ulaştık, tüm vatandaşlarımızdan haberdarız, hepsini takip ediyoruz.

haberler Son dakika.. TAG Otoyolunda ulaşım kontrollü şekilde başladı

TIR’lar yan yatıp yolu kapattığı için birden, ikiden fazla iş makinesinin çalışma ihtimali yok. Biraz sabırla mücadele edilmesi gereken afetle karşı karşıyayız. 186 kişiyi sağlık kuruluşlarına sevk ettik. Sağlık tedavisine ihtiyacı olup da alamadığımız hiç bir hemşehrimiz yok. Öncelikle okulları tatil ettik 2 gün boyunca. 600 bin öğrencimiz var. Bunların karla baş başa olmaları ciddi risk teşkil edecekti. 7/24 çalışan kriz merkezimizi faaliyete koyduk.

haberler Son dakika.. TAG Otoyolunda ulaşım kontrollü şekilde başladı

En son 1968 yılında 1 metre kar kalınlığı ölçülen kent merkezinde, 54 yıl sonra kar kalınlığı 49 santimetre, yüksek kesimlerde ise 1 metre olarak ölçüldü.

Tuzlama başta olmak üzere hazırlıklar yapıldı. Yağan kar miktarının çok kısa sürede yağması. 50 santimetre kar yağdı. Burada kışın 3 ayda yağacak toplam miktara denk geliyor. Bizim araç, TIR trafiğimiz çok fazla. 40 TIR yan yattığında kurtarmak için olağanüstü gayrete ihtiyacınız var. Araç trafiğinin çok fazla olduğu bir durumda kurumlar üzerine düşeni yaptılar ama daha iyisi yapılabilir mi? Özellikle sürücülerimizin kış şartlarına hazırlıklı olmaları kazasız belasız atlatmamıza imkan sağlayabilirdi.

haberler Son dakika.. TAG Otoyolunda ulaşım kontrollü şekilde başladı

ORHAN ŞEN’DEN GAZİANTEP İÇİN UYARI

CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, bölgede yaşanan kar yağışıyla ilgili sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Şen şunları söyledi;

Dün attığım twitte 2 bölgeye dikkat çekmiştim. Biri GDA’da Gaziantep’i de içine alan diğeri Batı Karadeniz bölgesi Bolu’yu da içine alan yoğun kar yağışı. Maalesef bu bölgede afet oluşturdu. Yollar kapandı. Burada kış lastikleri ve meteorolojiyi dinlememe sanki kabahat gibi geliyor.

Bu bölgelerden Gaziantep’te kar yağışı bugün azalıyor akşam bitiyor. Ama soğuk hava devam edecek. Sıcaklık sıfırın altında -4 ve -5 C’de. Bu nedenle yolda bulunan kar örtüsü ulaşımda tehlike oluşturmaya devam eder. Bolu da Kar yağışı devam edecek.

haberler Son dakika.. TAG Otoyolunda ulaşım kontrollü şekilde başladı

AMBULANS HELİKOPTER YENİ DOĞAN BEBEK İÇİN HAVALANDI

Mersin’de Suriyeli bir annenin 27 gün önce dünyaya getirdiği ve doğumsal metabolizma bozukluğu rahatsızlığı olan bebek, ambulansla Gaziantep Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi’ne sevk edildi. Ambulans Gaziantep -Adana otobanında mahsur kalınca, Osmaniye 112 Acil Sağlık Hizmetleri’nden yardım istendi. İhbar üzerine bölgeye iş makineleriyle ekipler sevk edildi. Ancak yolun kapalı olması nedeniyle ambulans ilerleyemeyince, bu kez ambulans helikopter istendi. Osmaniye İl Sağlık Müdürlüğü koordinesinde, Adana’dan havalanan ambulans helikopter, bölgeye ulaştı. Bir sağlık çalışanı, montuna sardığı bebeği helikoptere taşıdı. Minik bebek, Adana Şehir Hastanesi’ne götürülerek tedaviye alındı. Bebeğin sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

haberler Son dakika.. TAG Otoyolunda ulaşım kontrollü şekilde başladı

MAHSUR KALANLAR YURDA YERLEŞTİRİLDİ

Valilikten yapılan açıklamada Bahçe ilçesinde bulunan 2 yurda otoyolda mahsur kalan vatandaşlardan 440 kişinin yerleştirildiği, yaklaşık 800 civarı aracın da kurtarılarak otoyoldan çıkarıldığı kaydedildi. Otoyolda AFAD tarafından 400 battaniye, Kızılay tarafından 5 bin 500 kişilik kumanya, Bahçe Belediyesi tarafından bin kişilik sıcak çorba dağıtımı yapıldı. Karda mahsur kalan araçlara 5 bin litre mazot, 5 bin litre de benzin dağıtımına devam edildiği belirtildi.

Read More