Haberler SON DAKİKA: SİHALAR yeni gücün simgesi! Japon basınından Elon Musk benzetmesi

Haberler

HaberlerDünya Haberleri Japon basınından Elon Musk benzetmesi! ‘Türkiye hafife alınmaktan bıktı, SİHA’lar yeni gücün simgesi’

Haberler Dünyanın önde gelen ekonomi gazetelerinden Japonya merkezli Nikkei Asia, Türkiye’nin ekonomik ve siyasi durumu ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın politikalarını değerlendiren bir makale yayınladı.

milliyet.com.tr, İHA

• 24 Aralık 2021 – 12:56 • Son Güncelleme:

milliyet.com.tr, İHA

• 24 Aralık 2021 – 12:56 • Son Güncelleme:

1haberler Japon basınından Elon Musk benzetmesi Türkiye hafife alınmaktan bıktı, SİHAlar yeni gücün simgesi

Japon ekonomi gazetesi Nikkei Asia’da yayınlanan makalede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kalıpları yıktığı belirtilerek Türkiye’nin dış politikada oyun kurucu olmak istediğini yazdı.

2haberler Japon basınından Elon Musk benzetmesi Türkiye hafife alınmaktan bıktı, SİHAlar yeni gücün simgesi

Şef Editör Ken Moriyasu ve Editör Sinan Tavşan tarafından kaleme alınan analizde, Türkiye’nin jeopolitik bir güç olma hedefi güttüğü belirtilerek, “Erdoğan yönetimindeki Türkiye hafife alınmaktan bıktı.

3haberler Japon basınından Elon Musk benzetmesi Türkiye hafife alınmaktan bıktı, SİHAlar yeni gücün simgesi

Uzun zamandır NATO’nun uysal bir üyesi, Avrupa’nın çevresinde sessiz, laik bir ülke olarak görülen ve sabırla Avrupa Birliği’ne katılmayı bekleyen Türkiye, artık kendi jeopolitik emelleri ve özgür diplomatik hamleleriyle bölgesel bir güç olmayı hayal ediyor” ifadelerine yer verildi.

4haberler Japon basınından Elon Musk benzetmesi Türkiye hafife alınmaktan bıktı, SİHAlar yeni gücün simgesi

Erdoğan’ın, Türk siyasetindeki onlarca yıllık Batı yanlısı politikanın kalıplarını yıktığı ifade edilen analizde, Türkiye’nin askeri operasyon gücüne de yer verildi.

5haberler Japon basınından Elon Musk benzetmesi Türkiye hafife alınmaktan bıktı, SİHAlar yeni gücün simgesi

Washington Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü Türkiye Araştırmaları Programı Direktörü Soner Çağatay’ın “Ankara sert güce başvurduğunda, elini pek çok kişinin beklediğinden daha fazla güçlendirdi” görüşleri aktarılırken, makalede en geniş yer bulan konu ise Türkiye’nin geliştirdiği insansız hava araçları oldu.

6haberler TÜRK SİHALARINA ÖVGÜ

Haberler TÜRK SİHA’LARINA ÖVGÜ

“Bayraktar kardeşlerin Türkiye’deki imajı, ABD’deki Elon Musk’ın imajıyla karşılaştırılabilir” ifadelerine yer verilen yazıda, Türkiye’nin insansız hava araçları için şu ifadeler kullanıldı:

7haberler Japon basınından Elon Musk benzetmesi Türkiye hafife alınmaktan bıktı, SİHAlar yeni gücün simgesi

Baykar üretimi TB2 insansız hava aracı için “Türkiye’nin yeni keşfedilen sert gücünün bir simgesi” denilen analizde, Baykar firması ve Bayraktar kardeşlerin eğitim ve görevlerinden bahsedildi.

8haberler Japon basınından Elon Musk benzetmesi Türkiye hafife alınmaktan bıktı, SİHAlar yeni gücün simgesi

“Türkiye’nin insansız hava araçları ucuz ama etkili. 2020’nin sonlarında Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan silahlı çatışmalarda Bayraktar TB2 insansız hava aracı hem keşif hem de saldırı aracı olarak önemli rol üstlendi.

9haberler Japon basınından Elon Musk benzetmesi Türkiye hafife alınmaktan bıktı, SİHAlar yeni gücün simgesi

Daha pahalı olan İsrail insansız hava araçlarının yanı sıra düzinelerce Ermeni tankını imha etti. Türk İHA’ları Türk ordusu tarafından kullanıldığı kadar, Ankara’dan silah satın alan devletler tarafından kullanıldığı Azerbaycan, Libya ve Suriye’deki askeri çatışmalarda savaşın sonucunu şekillendirdi. Baykar’ın insansız hava araçları Türkmenistan gibi Orta Asya ülkeleri de dahil olmak üzere 10’dan fazla ülkeye ihraç ediliyor.

10haberler Japon basınından Elon Musk benzetmesi Türkiye hafife alınmaktan bıktı, SİHAlar yeni gücün simgesi

Ankara, Suriye ve Irak ile olan bin 200 km’lik sınır boyunca, Kürt gruplara karşı insansız hava araçlarını kullandı ve onların Türkiye topraklarına geçmelerini önlemeyi amaçlayan fiili bir tampon bölge oluşturdu.

11haberler Japon basınından Elon Musk benzetmesi Türkiye hafife alınmaktan bıktı, SİHAlar yeni gücün simgesi

Türkiye, Kürtlerin komşu Suriye veya Irak’taki herhangi bir kazanımının, Kürtlerin Türkiye’nin güneydoğusunda önemli bir varlığa sahip olduğu ülkede ayrılıkçı duyguları körükleyebileceğinden endişe duyuyor.”

12haberler OYUN KURUCU OLMAK İSTİYOR

Haberler ‘OYUN KURUCU OLMAK İSTİYOR’

Türkiye’nin dış politikasını da mercek altına alan analizde, ülkenin jeopolitik güç dengeleri arasında geçiş yapabileceği ve bazen ekonomi politikasında olduğu gibi kendi başına hareket edebileceğine dikkat çekildi.

13haberler Japon basınından Elon Musk benzetmesi Türkiye hafife alınmaktan bıktı, SİHAlar yeni gücün simgesi

“Kesin olan tek bir şey var: Türkiye oyun kurucu olmak istiyor” denilen yazıda, ayrıca Türkiye’nin son dönemde gözünü Afrika’ya çevirdiği belirtilerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, kıtadaki 30 ülkeye ziyaretlerde bulunduğu aktarıldı.

14haberler TÜRK SİHALAR SAVAŞI BİTİRDİ

Haberler ‘TÜRK SİHA’LAR SAVAŞI BİTİRDİ’

Uluslararası haber ajansları, Pazartesi günü Etiyopya’daki isyancıların iki bölgeden geri çekilip kalelerine döndüğünü ve 13 aylık savaşta yeni bir dönüm noktası yaşandığını ‘son dakika’ koduyla geçti.

15haberler Japon basınından Elon Musk benzetmesi Türkiye hafife alınmaktan bıktı, SİHAlar yeni gücün simgesi

Öyle ki, 2019 yılında Nobel Barış Ödülü kazanan Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed bizzat cepheye gidip savaşacağını ilan etmiş, Addis Ababa sakinlerine silahlarını kaydettirme ve şehri savunmaya hazır olma çağrısı yapılmıştı.

16haberler Japon basınından Elon Musk benzetmesi Türkiye hafife alınmaktan bıktı, SİHAlar yeni gücün simgesi

Ancak bir ayda tüm dengeler değişti, TPLF sözcüsü Getachew Reda Twitter hesabından Amhara ve Afar bölgelerinden isyancıların ayrıldığını yazdı. Açıklama yapan ABD, çekilmenin diplomasiye daha geniş bir kapı açabileceğini umuyor.

17haberler Japon basınından Elon Musk benzetmesi Türkiye hafife alınmaktan bıktı, SİHAlar yeni gücün simgesi

Dönüm noktasının perde arkasını yazan New York Times gazetesindeki haberin başlığı, oldukça çarpıcıydı: ‘Yabancı silahlı insansız hava araçları Etiyopya iç savaşında sonucu belirledi.’

18haberler ASIL KAHRAMANLAR GÖKYÜZÜNDE

Haberler ‘ASIL KAHRAMANLAR GÖKYÜZÜNDE’

Gazetenin haberine göre, Nobel ödüllü Abiy Ahmed askerlerini ‘kahraman’ olarak selamlasa da savaşın kaderini değiştiren gerçek kahramanlar gökyüzünde süzülüyordu: Bayraktar T2 silahlı insansız hava aracı (SİHA).

19haberler Japon basınından Elon Musk benzetmesi Türkiye hafife alınmaktan bıktı, SİHAlar yeni gücün simgesi

Türkiye’nin yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri ve İran’dan da insansız hava aracı tedarik eden Etiyopya ordusu, drone saldırılarıyla başkentin kapısına dayanan Tigray isyancılarını geri püskürttü.

20haberler Japon basınından Elon Musk benzetmesi Türkiye hafife alınmaktan bıktı, SİHAlar yeni gücün simgesi

Bayraktar TB2 SİHA’lar Addis Ababa’ya giden otoyaldaki isyancıları ve onlara destek veren ikmal konvoylarını art arda vurdu, New York Times’a konuşan isyancı liderlerden Tsadkan Gebretensae, “Bir keresinde gökyüzünde 10 SİHA vardı. Etkisini hayal edin, kolay hedef olduk” diyor.

21haberler Japon basınından Elon Musk benzetmesi Türkiye hafife alınmaktan bıktı, SİHAlar yeni gücün simgesi

New York Times droneların tıpkı Libya ve Dağlık Karabağ’da olduğu gibi kazananı belirlediğini yazdı. Etiyopya Başbakanı Ahmed, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Ağustos ayında askeri anlaşma imzaladı.

22haberler Japon basınından Elon Musk benzetmesi Türkiye hafife alınmaktan bıktı, SİHAlar yeni gücün simgesi

Birçok Afrika ülkesinin Bayraktar TB2’ye ilgisinin olduğunu aktaran New York Times, Türkiye’nin Etiyopya’ya savunma ve hava ihracatının bir yılda 235 bin dolardan 95 milyon dolara yükseldiğini yazdı.

23haberler Japon basınından Elon Musk benzetmesi Türkiye hafife alınmaktan bıktı, SİHAlar yeni gücün simgesi

Washington merkezli New America’dan insansız hava aracı uzmanı Peter W. Singer, SİHA’ların giderek daha fazla ezber bozduğunu söylüyor: “Neredeyse, muharebe alanındaki tüm insanları ve sistemlerinde çarpan etkisi yaratıyor.”

24haberler BİR ANDA TEPETAKLAK OLDU

Haberler BİR ANDA TEPETAKLAK OLDU

Demokratik sistemi hayata geçirmeye çalışan ve ekonomik olarak büyüyen 122 milyon nüfuslu Etiyopya, son yıllarda olumlu haberlerle dünya gündemine girdi. Bu, onlarca yıl dünyanın en yoksul ülkelerinden biri olan Etiyopya için çok önemli bir değişiklikti.

25haberler Japon basınından Elon Musk benzetmesi Türkiye hafife alınmaktan bıktı, SİHAlar yeni gücün simgesi

Ancak Etiyopya’nın kuzeyinde yer alan Tigray’da başlayan iç savaş, uluslararası baskıya rağmen birinci yılını doldurdu. TPLF adlı milis örgütlenmesi, 1991 yılında hükümeti deviren ittifakın bir parçasıydı.

26haberler Japon basınından Elon Musk benzetmesi Türkiye hafife alınmaktan bıktı, SİHAlar yeni gücün simgesi

Bu yapı, Nobel Barış Ödülü sahibi Başbakan Abiy Ahmed’in TPLF’nin katılmayı reddettiği yeni bir koalisyon hükümeti kurduğu 2019 yılına kadar etkili olmayı sürdürdü.

27haberler Japon basınından Elon Musk benzetmesi Türkiye hafife alınmaktan bıktı, SİHAlar yeni gücün simgesi

Tigray’da iktidarını sürdüren Halk Kurtuluş Ordusu Eylül 2020’de Ahmed hükümetinin ulusal düzeyde Covid-19 salgını nedeniyle seçimleri erteleme kararını tanımayarak seçimlere gitti.

28haberler Japon basınından Elon Musk benzetmesi Türkiye hafife alınmaktan bıktı, SİHAlar yeni gücün simgesi

İki ay sonra TPLF birlikleri bölgedeki Etiyopya ordusuna ait bir üsse saldırı düzenledi. Federal hükümet de yanıt olarak Tigray’a karşı büyük bir askeri harekata girişti.

29haberler KIRILMANIN TARİHİ: 29 HAZİRAN 2021

Haberler KIRILMANIN TARİHİ: 29 HAZİRAN 2021

Silahların konuşmaya başlamasıyla isyancıların ilerleyişi Etiyopya ordusu tarafından kırıldı ve milislerin yönetim merkezi Mekelle’de kontrol sağlandı. Ancak 29 Haziran tarihinde durum değişti.

30haberler Japon basınından Elon Musk benzetmesi Türkiye hafife alınmaktan bıktı, SİHAlar yeni gücün simgesi

İsyancılar 29 Haziran Salı günü Mekelle’yi ele geçirdi. Kent, Kasım ayından bu yana hükümet güçleri tarafından kontrol ediliyordu. İsyancıların girişi sonrasında kent sokaklarında kutlamalar yapıldı.

31haberler Japon basınından Elon Musk benzetmesi Türkiye hafife alınmaktan bıktı, SİHAlar yeni gücün simgesi

Etiyopya hükümeti ateşkes ilan etse de silahlar konuşmaya devam etti, sağlıklı haber alınamayan çatışma bölgesinden 2 milyonu aşkın kişi evlerini terk edip kaçmak zorunda kaldı.

32haberler Japon basınından Elon Musk benzetmesi Türkiye hafife alınmaktan bıktı, SİHAlar yeni gücün simgesi

İnternet ve telefon hatları kesildiği için çoğunlukla haber alınamayan Tigray bölgesinden, binlerce kişi komşu ülke Sudan’a sığındı. BM’ye göre, 5 milyonu aşkın insan acil gıda ihtiyacı içinde ve en az 350 bin kişi açlıkla yüzyüze.

33haberler ERİTRE ORDUSU DEVREDE

Haberler ERİTRE ORDUSU DEVREDE

Komşu Eritre’nin ordusu, şu anda Tigray’daki statüleri net olmamasına rağmen, geçen yıl Kasım ayında, bölgede isyancılara karşı Etiyopya ordusunu destekledi.

34haberler Japon basınından Elon Musk benzetmesi Türkiye hafife alınmaktan bıktı, SİHAlar yeni gücün simgesi

BBC Afrika Muhabiri Emmanuel Igunza, bölgedeki çatışmaların komşu Eritre’yi de içine çektiğini ve genel olarak Doğu Afrika’daki güvenliği tehdit ettiğini söylüyor.

35haberler YÜZLERCE CESET SOKAKLARDA SÜRÜKLENDİ

Haberler YÜZLERCE CESET SOKAKLARDA SÜRÜKLENDİ

On binlerce insanın öldüğü çatışmalarda taraflar birbirlerini toplu katliamlarla suçladı. Birleşmiş Milletler (BM), Tigray’da devam eden çatışmada sivillerin öldürülmesinin savaş suçları kapsamına girebileceğini açıkladı.

36haberler Japon basınından Elon Musk benzetmesi Türkiye hafife alınmaktan bıktı, SİHAlar yeni gücün simgesi

TPLF ile birlikte yabancıların da savaştığını belirten Başbakan Ahmed, ayırca Etiyopya ordusunda savaşan askerlerin ‘elleri ve ayakları bağlanmış olarak öldürülmüş bedenlerinin bulunduğunu’ da söyledi.

37haberler Japon basınından Elon Musk benzetmesi Türkiye hafife alınmaktan bıktı, SİHAlar yeni gücün simgesi

Uluslararası Af Örgütü ise, 9 Kasım akşamı Tigray’ın güney batısındaki May Cadera kasabasında ‘çok sayıda, muhtemelen yüzlerce sivilin bıçak ve palalarla öldürüldüğünü’ teyit ettiğini duyurdu.

38haberler Japon basınından Elon Musk benzetmesi Türkiye hafife alınmaktan bıktı, SİHAlar yeni gücün simgesi

Örgüt, dijital olarak doğrulanmış korkunç fotoğraf ve videolarda ‘cesetlerin sokaklarda sürüklendiğinin görüldüğünü’, öldürülenlerin bölgedeki çatışmalarla alakası olmayan işçiler olduğunu açıkladı.

39haberler TİGRAYIN YAPISI

Haberler TİGRAY’IN YAPISI

Tigray bölgesinde yaklaşık 7 milyon kişi yaşıyor. Tigraylılar Oromo ve Amharalardan sonra ülkedeki üçüncü büyük etnik toplumu oluşturuyor. Etiyopya etnik ayrımlara göre büyük ölçüde özerk 10 eyalete bölünmüş bulunuyor ama federal bir merkezi devlet ve kurumları da var.

40haberler Japon basınından Elon Musk benzetmesi Türkiye hafife alınmaktan bıktı, SİHAlar yeni gücün simgesi

Etiyopya’nın son imparatoru Haile Selasiye’nin 1974 yılında bir darbe ile devrilmesini izleyen uzun askeri yönetim ve iç savaş döneminde ağır yaralar alan bu bölgede merkezi hükümete karşı derin bir hoşnutsuzluk var.

41haberler Japon basınından Elon Musk benzetmesi Türkiye hafife alınmaktan bıktı, SİHAlar yeni gücün simgesi

Tigray, 1 milyondan fazla kişinin öldüğü ve 2 milyonu aşkın insanın göç etmek zorunda kaldığı 1983-1985 yıllarındaki büyük kıtlığın merkezindeydi. Onlarca yıl devam eden görece istikrar döneminin ardından, 2020 yılının Kasım ayında Tigray bölgesel yönetimi ile federal hükümet güçleri arasında çatışmalar patlak verdi.

Read More