Haberler Son Dakika… Rusya’dan dünyayı şoke eden hamle! NATO üssünü vuruldu

Haberler

Rusya’nın Ukrayna işgalinde on dokuzuncu güne girildi, Ukrayna’nın birçok şehrinde hava saldırısı sirenleri aynı anda çaldı. Rusya’dan müzakere açıklaması geldi.

05.39: ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price yaptığı yazılı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba ile telefonda görüştüğünü belirterek, ikili görüşmenin detaylarına değindi. Blinken’ın, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarını kınadığını aktaran Price, “ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna halkına ve hükümetine sürekli destek sunmak adına ve Rusya’nın Ukrayna’nın kentlerine yönelik devam eden ve artan sivil ölümlerine neden olan saldırılarını kınamak adına Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba ile telefonda görüştü. Blinken ve Kuleba, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in tercih ettiği savaşı durdurmak için devam eden diplomatik çabaları tartıştı. Blinken, Kremlin’in devam eden acımasız saldırganlığına karşı savunmada ABD’nin Ukrayna ile kararlı dayanışmasını yineledi” ifadelerini kullandı.

04.47: Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, önce ABD Başkanı Joe Biden ile daha sonra Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile telefon görüşmesi yaparak Rusya’ya yeni yaptırımları ele aldı.

02.25: Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy son yaptığı halka sesleniş konuşmasında, NATO’ya net mesajlar gönderdi. Zelenskiy, “Ve şimdi tekrar ediyorum. Eğer semalarımızı (Ukrayna Hava Sahası) kapatmazsanız, Rus füzelerinin sizin bölgenize, NATO topraklarına, NATO vatandaşlarının evlerine düşmesi an meselesidir” dedi.

02.10: Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Aleksey Danilov, Rusya’nın yakın zamanda Odessa’ya paraşütçü birliklerini indirmeyi planladığını duyurdu. Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Aleksey Danilov konuya ilişkin yaptığı basın açıklamasında, “Karadeniz’de 3-4 gün önce Rus paraşütçü birlikleri inecekti. Fakat hava şartlarından dolayı Sivastopol’e dönmek zorunda kaldılar. Fakat şimdi oradan geri dönüyorlar. Odessa ve bölgesinde paraşütçü asker inişi planlıyorlar. Odessa’da neler olduğunu ve kontrolün bizde olduğunu anlıyoruz. Onları karşılamak için bekliyorlar. Çernigov ve Kiev bölgelerinde olduğu gibi” ifadelerini kullandı. Danilov, Ukrayna askerlerinin Rus paraşütçü birliklerini karşılamak için hazır olduklarını ifade etti.

02.04: Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor), ülkede daha önce kısıtlanan sosyal medya uygulaması Instagram’ın tamamen kapatıldığını duyurdu.

00.11: Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’un müzakerelerin dördüncü turuna ilişkin açıklamasından hemen sonra Ukrayna tarafı da görüşmenin yarın yapılacağını ancak çevrimiçi müzakerelerin aralıksız her gün devam ettiğini açıkladı. Konuya ilişkin açıklama yapan Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanının Danışmanı Mihaylo Podolyak, “Tekrar söylüyorum. Video konferans üzerinden müzakereler her gün aralıksız devam ediyor. Gruplar sürekli çalışıyor. Sorunların çok oluşu fazla zaman istiyor. 14 Mart Pazartesi yeniden müzakere gerçekleşecek” ifadelerini kullandı.

23.58: Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları sürerken, dünyanın birçok yerinde savaş karşıtı protestolar düzenlenmeye devam ediyor. Rusya’da da başkent Moskova olmak 37 ayrı kentte savaş karşıtı protesto düzenlendi. Düzenlenen gösterilerde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in aleyhinde slogan atan göstericilere, Rus polisi tarafından sert bir şekilde müdahale edildi. Kızıl Meydan’da başlayan protesto gösterilerinde öğleden sonra 500’e yakın gösterici gözaltına alınırken, ülke genelinde 850’den fazla kişi gözaltına alındı.

23.54: Rusya ve Ukrayna’nın anlaştığı tahliye koridorlarından her gün binlerce kişi güvenli kentlere tahliye edilirken, Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşuk bugünkü tahliyeler hakkında kamuoyunu bilgilendirdi. Bugün 10 insani koridordan 140 binden fazla kişinin tahliye edildiğini aktaran Vereşuk, “Özellikle, Donetsk bölgesindeki Vuhledar kasabasından üçte biri çocuk olan yaklaşık 200 kişi tahliye edildi. 75 çocuk daha Kramatorsk kentindeki Antoshka Yetimhanesi’nden tahliye edildi. Bugün toplamda 10 insani yardım koridoru çalıştı” dedi.

22.39: Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, dünyaca ünlü teknoloji devlerine seslenerek Rusya’daki hizmetlerine son vermeleri ve bu savaşı durdurmaları konusunda çağrıda bulundu. Zelenskiy, “Artık kararlar yarım verilemez. Sadece siyah ya da beyaz, iyilik ya da kötülük vardır. Ya barıştan yanasınızdır ya da Ukraynalı kadınları ve çocukları öldüren kanlı Rus agresifliğini destekliyorsunuzdur. Microsoft, Oracle ve SAP! Rusya’da hizmet vermeyi durdurun ve savaşı sonlandırın” ifadelerini kullandı.

22.32: İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in barbarca eylemlerinin sadece Ukrayna’yı değil tüm insanlığı test ettiğini belirtti.

22.23: Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba, Rusya saflarında gönüllü olarak savaşa katılmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarına seslendi. Kuleba, Rusya’nın yanında yer almak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının uluslararası arenada savaş suçlusu sayılacağına dikkat çekerek, “Rusya, Ukrayna karşısında agresif bir savaş sergiliyor. Rus ordusu saflarına katılmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarını uyarıyorum bunu yapmayın. Biz uluslararası mahkemelerde dava açtık. Eğer hayatta kalırsanız savaş suçlusu sayılırsınız. Paraya ya da başka bir şeye de değmez” ifadelerini kullandı.

MÜZAKERE AÇIKLAMASI

21.13: Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov Rus basınına verdiği demeçte, Rusya ve Ukrayna arasındaki devam eden müzakerelerin 4’üncü turunun yarın yapılmasının planlandığını açıkladı.

20.57: Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları 24 Şubat’tan bu yana devam eden saldırıları nedeniyle Ukrayna’da ünlü Okean Elzi grubunun solisti Sviatoslav Vakarchuk, Lviv şehrindeki tren garında halka moral konseri verdi. Gardaki piyanonun başına geçen sanatçı, ünlü parçalarını Ukrayna halkıyla beraber söyledi. Sanatçının bu hareketi büyük beğeni topladı.

20.34: Rusya’nın Ukrayna’da süren askeri operasyonlarıyla ilgili Rusya Savunma Bakanlığı’ndan güncel bilgiler kamuoyu ile paylaşıldı. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov yaptığı açıklamada, Rusya’nın Lviv’in kuzey batısında Polonya sınırına 30 kilometre uzaklıkta bulunan ve Yavoriv Askeri Poligonu’na (Uluslararası Barışı Koruma ve Güvenlik Merkezi) düzenlendiği saldırıda 180’e yakın paralı askeri etkisiz hale getirdiklerini duyurdu. Konaşenkov, “13 Mart sabahı, yüksek hassasiyetli uzun menzilli silahlar, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin Stariçi köyündeki eğitim merkezlerine ve Yavoriv Askeri Poligonu’na operasyonlar düzenlendi. Bu merkezler Rus askerlerine karşı savaşmak üzere çatışma bölgelerine gönderilmeden önce yabancı paralı askerlerin eğitimi ve muharebe koordinasyonu için bir merkez ayrıca dış ülkelerden gelen silah ve askeri teçhizat için bir depolama alanı. Saldırı sonucun 180’e yakın yabancı paralı asker ve çok sayıda yabancı silah imha edildi. Ukrayna topraklarına gelen yabancı paralı askerler, etkisiz hale getirilmeye devam edecek” dedi.

20.07: Ukrayna’daki kanser hastası 58 çocuk içerisinde ameliyathaneye dönüştürülmüş bölümler, doktor ve hemşirelerin bulunduğu özel trenle Polonya’ya geldi. Yurt çapındaki onkoloji hastanelerine sevk edilmeyi bekleyen çocukların bazıları ise ambulansla direkt Almanya’ya gönderildi.

18.46: Hindistan, daha önce Lviv kentine taşıdığı Ukrayna Büyükelçiliğini bölgede kötüleşen güvenlik nedeniyle Polonya’ya taşıma kararı aldı

18.38: Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rus saldırılarında yaralanan Ukrayna askerlerini tedavi gördükleri hastanede ziyaret etti.

ABD’DEN RUSYA’YA SALDIRI SİNYALİ

18.17:ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Rusya’nın NATO topraklarını vurması durumunda, NATO’nun buna “tam gücüyle” karşılık vereceği konusunda uyardı. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları 18’inci gününe girerken, ABD’den Rusya’ya NATO toprakları konusunda uyarı geldi. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ABD basınına verdiği röportajda, Rusya’nın NATO topraklarını vurması durumunda, NATO’nun buna “tam gücüyle” karşılık vereceği konusunda uyardı. Sullivan böyle bir durumun yaşanması halinde bunu NATO’nun 5’inci maddesini tetikleyeceğini ve bir NATO müttefikine yapılan saldırının tüm müttefiklere yapılmış sayılacağını vurguladı. Sullivan, “NATO topraklarına askeri bir saldırı olursa, bu 5’inci Maddenin uygulanmasına neden olur ve NATO ittifakının tüm gücünü buna yanıt vermek için kullanırız” dedi.

18.04: CNN TÜRK muhabiri Mücahit Topçu Kiev’den son durumu aktardı. Canlı yayın sırasında bölgeden tekrar siren sesleri duyuldu.

17.00 : Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, şu anda en önemli görevin kuşatma altındaki Mariupol şehrine yardım götürmek olduğunu söyledi.

Zelenskiy, bir insani yardım konvoyunun yaklaşık bir haftadır, Rus güçlerinin sürekli saldırısı altında olan şehirden sadece 80 km mesafede olduğunu aktardı. Zelenskiy, Facebook’ta yaptığı paylaşımda, “Ortodoks Kilisesi rahiplerini bile engelleyen işgalcilerin direnişini kırmak için her şeyi yapıyoruz” dedi.

16.20 : Ukrayna tarafından gelen açıklamadan dakikalar sonra bu kez Rus müzakereci grup gelinen noktayı paylaştı. Moskova’nın açıklamasına göre, yakın zamanda tarafların bir ortak tutuma ulaşması muhtemel. Yine Rus ajanslarının bildirdiğine göre, müzakerelerin başlangıcından bu yana önemli ilerlemeler kaydedildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin danışmanı ve müzakereci Mykhailo Podolyak, bugün öğle saatlerinde Pazar günü yaptığı açıklamada Kiev yönetiminin Türkiye ve İsrail’le Rusya ile görüşmelerde arabulucuk yapması için birlikte çalıştığını söylemişti..

Podolyak’ın verdiği bilgiye göre, Rusya ile barış müzakerelerinin nerede ve hangi kadrolarla yapılacağı kısa sürede belirlenecek. Podolyak, “Çalışma sonuçlandığında bir toplantı olacak. Sanırım o noktaya varmamız uzun sürmeyecek” dedi.

Haberler RUS İŞGALCİLER AMERİKALI GAZETECİYİ ÖLDÜRDÜ

16.00 : Rusya’nın Ukrayna işgalinin on dokuzuncu gününde uluslararası bir gazeteci Rus işgalcilerin açtığı ateşte hayatını kaybetti.

Kiev Bölgesi Emniyet Müdürü Andrew Nebytov, New York Times’tan Brent Renaud’un başkent yakınlarındaki İrpin’de vurularak öldürüldüğünü açıkladı.

Gazetecinin fotoğraflarını ve pasaportunu Facebook hesabından paylaşan Nebytov, bir diğer New York Times gazetecisinin de yaralandığı bilgisini verdi.

New York Times ise yaptığı açıklamada Brent Renaud’un kendileri tarafından görevlendirilmediğini duyurdu.

haberler Son dakika: Savaşta 4. sıcak temas için geri sayım Dünya diken üstünde 5. madde devreye girecek mi

ABD medyasından Boston Globe gibi yayın organlarına da film üreten yapımcı Brent Renaud 51 yaşındaydı. Brent Renaud, kardeşi Craig’le birlikte New York Times için yaklaşık yedi yıl önce ABD-Meksika sınırındaki göçmen krizine ilişkin bir belgesel hazırlamıştı. 6 Ekim 2015 tarihinde New York Times tarafından yayımlanan belgeselin adı, ‘Sınırlar arasında: Amerikan göçmen krizi’ydi.

14.42 : Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, 125 bin kişinin güvenli bölgeye tahliye edildiğini söyledi.

14.36 : Katolik Hristiyan dünyasının lideri Papa Francis, Ukrayna’daki savaş ile ilgili şimdiye kadarki en sert kınamayı yayınlayarak, “kabul edilemez silahlı saldırganlığın” durması gerektiğini söyledi.

Aziz Petrus Meydanı’nda binlerce kişiye seslenen Papa, hastanelerin ve diğer sivil hedeflerin bombalanmasının “barbarca” olduğunu ve “geçerli bir stratejik nedeni olmadığını” söyledi. Papa ayrıca, “Tanrı adına size soruyorum: bu katliamı durdurun!” diyerek savaşın bitmesi çağrısında bulundu.

14.30 : NATO Askeri Komitesi Başkanı Amiral Rob Bauer, Rusya’nın Polonya sınırına yakın bir askeri eğitim merkezine saldırısının Batı’nın askeri malzeme ve yakıt tedarikine ‘açık bir yanıt’ olduğunu söyledi.

Hollandalı amiral, yine de Rusların NATO’ya saldırma niyeti olmadığını, ‘Rusya’nın başka bir rakip aramadığını’ ifade etti. Bauer, Ukrayna’ya silah sevkiyatlarının hiçbir uluslararası kuralı ihlal etmediğini savundu.

Haberler UKRAYNA: TÜRKİYE VE İSRAİL’LE ARABULUCULUK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

14.15 : Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin danışmanı ve müzakereci Mykhailo Podolyak, Pazar günü yaptığı açıklamada Kiev yönetiminin Türkiye ve İsrail’le Rusya ile görüşmelerde arabulucuk yapması için birlikte çalıştığını söyledi.

Podolyak’ın verdiği bilgiye göre, Rusya ile barış müzakerelerinin nerede ve hangi kadrolarla yapılacağı kısa sürede belirlenecek.

Podolyak, “Çalışma sonuçlandığında bir toplantı olacak. Sanırım o noktaya varmamız uzun sürmeyecek” dedi.

Haberler Rus birlikleri belediye başkanını kaçırdı

14.00 : Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Rus kuvvetlerinin, Ukrayna’nın güneyindeki Dniprorudne kentinin belediye başkanını kaçırdığını söyledi. Yevhen Matveyev, Rus birlikleri tarafından kaçırıldığı iddia edilen ikinci Ukraynalı belediye başkanı oldu.

Cuma günü de yakınlardaki Melitopol kenti belediye başkanının kaçırıldığı duyurulmuştu. Kuleba, Matveyev’i ‘Rus savaş suçlularının’ kaçırdığını söyledi.

Kuleba, “Yerli halktan destek alamayan işgalciler teröre yöneliyor. Tüm devletleri ve uluslararası kuruluşları Rusya’nın Ukrayna’ya ve demokrasiye yönelik terörünü durdurmaya çağırıyorum” dedi.

Haberler RUSYA’DA SAVAŞ KARŞITLARI GÖZALTINDA

13.30 : Rusya’da Ukrayna Savaşı’nı protesto etmek amacıyla Pazar günü düzenlenen gösterilerde 60’dan fazla kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Bağımsız gözlemci grubu Owd-Info’nun verdiği bilgiye göre ülkenin 14 kentinde barış isteyen göstericiler bir araya geldi, polis 60’dan fazla vatandaşı gözaltına aldı. Organizasyon bu sayının gün içinde daha da yükselebileceğini belirtti.

Polis müdahalesinin olduğu kentler, Vladivostok, Irkutsk ve Tomsk olarak sıralandı. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde protesto gösterilerinde polislerin göstericileri sürükleyerek gözaltına aldığı görülüyor.

haberler Son dakika: Savaşta 4. sıcak temas için geri sayım Dünya diken üstünde 5. madde devreye girecek mi

Bağımsız gözlemci grubu Owd-Info Rusya’nın Ukrayna’yı işgal operasyonunun başladığı 24 Şubat’tan bu yana Rusya’da 13 bin 800 kişinin gözaltına alındığını aktardı.

Alman Haber Ajansı (dpa) muhabirinin aktardığına göre başkent Moskova’da turistlerin de ziyaret ettiği Kremlin’in karşısındaki meydan polisler tarafından metal çitlerle geçici olarak kapatıldı.

Yeni protesto gösterileri düzenlenebileceği ihtimaline karşılık kurşuna dayanıklı yelek ve kask giyen özel polis kuvvetleri Moskova’da birçok noktada (OMON) hazır bekliyor.

Silahlı polislerin parlamento binası önünde de görev yaptığı bildiriliyor. Cezaevinde olan muhalif lider Aleksiy Navalni vatandaşlara savaşa karşı sokağa çıkarak gösteri yapma çağrısında bulunmuştu.

12.45 : Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda Pazar günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’da kimyasal silah kullanmasının oyunun kurallarını değiştireceğini ve NATO’nun nasıl yanıt vereceği konusunda ciddi bir şekilde düşünmesi gerektiğini söyledi.

Putin’in kimyasal silah kullanmasının NATO için bir kırmızı çizgi olup olmayacağı ve bu noktada müdahil olması gerektiği sorusuna Duda, BBC televizyonuna şunları söyledi: “Kuzey Atlantik İttifakı liderleri masaya oturmak ve gerçekten ne yapacaklarını ciddi olarak düşünmek zorunda kalacak.”

12.10 : Ukrayna Savunma Bakanlığı, 12 binden fazla Rus askerinin yanı sıra 374 tank, 1226 zırhlı araç ve 140 topçu sistemini yok edildiğini duyurdu. Yerel saatle sabah 9’dan hemen sonra yayınlanan güncellemeye göre, Rus kayıpları 24 Şubat ile 13 Mart tarihleri arasını kapsıyor.

Haberler SALDIRI RESMEN DOĞRULANDI

10.50 : Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, NATO tarafından eğitim verilen üssün Ruslar tarafından hedef alındığını doğruladı ve ‘terörist saldırı’ ifadesini kullandı.

Lviv kenti yöneticileri ise, Rus işgalcilerin 30 roket fırlattığı üste en az 9 kişinin öldüğünü, 57 kişinin de yaralandığını açıkladı. Kısa süre sonra Lviv Valisi Maksym Kozytskyy, can kaybının 35’e çıktığını, yaralı sayısının ise 134’e ulaştığını açıkladı.

Alman haber ajansı dpa, sınıra çok yakın konumdaki patlamaların Polonya’dan duyulduğunu bildiriyor. Sosyal medyada ise, Rus saldırısına uğrayan üsten ilk fotoğraflar paylaşıldı.

haberler Son dakika: Savaşta 4. sıcak temas için geri sayım Dünya diken üstünde 5. madde devreye girecek mi

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, üsteki saldırıda yaralananların Yavoriv’in doğusundaki Novoiavorisk’te yer alan bir yerel hastaneye taşındığını gösteren fotoğrafları dünyaya geçti.

haberler Son dakika: Savaşta 4. sıcak temas için geri sayım Dünya diken üstünde 5. madde devreye girecek mi

AP, Rusların füze saldırısına hedef olan askeri üssün NATO eğitimleri ve tatbikatlarına ev sahipliği yaptığını da hatırlatıyor.

haberler Son dakika: Savaşta 4. sıcak temas için geri sayım Dünya diken üstünde 5. madde devreye girecek mi

AP, Rus işgaline günler kala Yavoriv’deki üsten birçok fotoğrafı servis etmişti. Bazıları foto muhabiri Pavlo Palamarchuk imzalı karelerde, ABD’li askerlerin Ukrayna ordusuna omuzdan ateşlenen tanksavar füzesi eğitimi verdiği görülüyordu.

haberler Son dakika: Savaşta 4. sıcak temas için geri sayım Dünya diken üstünde 5. madde devreye girecek mi

Görgü tanıkları, NATO’nun kullandığı üste çok sayıda ambulansın olduğunu söyledi. Görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre, füze saldırısının ardından 19 ambulans sirenleri açık halde askeri üsten ayrıldı.

haberler Son dakika: Savaşta 4. sıcak temas için geri sayım Dünya diken üstünde 5. madde devreye girecek mi

Yavoriv’deki 390 kilometrekarelik söz konusu üs, Polonya sınırına 10 kilometre mesafede bulunuyor. 1790 askerin barınabildiği üste saldırı sırasında kaç kişinin bulunduğu bilinmiyor. Askeri üssün Ukrayna ordusu ve NATO tarafından, işbirliğini geliştirmeyi amaçlayan bir program kapsamında eğitim ve tatbikatlar için kullanıldığı biliniyor.

Ukrayna’nın batısında, Polonya sınırı yakınındaki Lviv, NATO’nun hem insani hem de askeri yardım tedariki için kilit bir merkez konumunda.

10.15 : Rusya Savunma Bakanlığı, işgalin başladığı 24 Şubat tarihinden bu yana Ukrayna ordusuna ait 3 bin 687 tesisin vurulduğunu açıkladı.

09.45 : Ukrayna’nın batısındaki Ivano-Frankivsk şehrinde bir kez daha havaalanının Rus saldırısına uğradığı açıklandı.

Ivano-Frankivsk Belediye Başkanı Ruslan Martsinkiv, Pazar günü erken saatlerde duyulan patlama seslerinin havalimanından geldiğini söyledi. Martsinkiv, saldırıların halkta panik ve korku yaratmayı hedeflediğini de ekledi.

Ivano-Frankivsk, Lviv kentinin 114 kilometre güneyinde bulunuyor.

09.05 : Rus işgalcilerin ilk kez hafta içinde vurduğu Ivano-Frankivsk şehrinde bu sabah arka arkaya patlamalar gerçekleşti. Görgü tanıkları, Ukrayna’nın batısındaki şehirde patlamalar duyduklarını söyledi.

Görgü tanıkları, yine Ukrayna’nın batısındaki Lviv’de de patlamalar duyulduğunu aktarıyor. Kyiv Independent gazetesi, şehrin füze saldırısı altında olduğunu kaydetti.,

Haberler Birçok şehirde sirenler çaldı

09.00 : Ukrayna haber ajansı Ukrinform, ülkenin birçok şehrinde hava saldırısı sirenlerinin çaldığını bildiriyor.

Alarm seslerinin duyulduğu yerler arasında başkent Kiev’in batısındaki Jitomir, Ternopil, Rivne ve Ivano-Frankivsk gibi yerler var.

Ayrıca Ukrayna’nın kuzeybatısındaki Volyn ile doğudaki Kramatorsk’ta ise sirenlerin kesildiği aktarılıyor.

08.50 : Rusya’nın Ukrayna işgalindeki tüm gelişmeleri dakika dakika canlı blogla aktarıyoruz.

Read More