Haberler Son dakika… NATO: Gerilimin azaldığına dair işaret yok

Haberler

Yaklaşık 130 bin askerini Ukrayna sınırına yığan Rusya, bugün sabah bazı birliklerini geri çekmeye başladığını duyurdu. Resmi televizyon TV Zvezda trenlere bindirilen tankların görüntülerini ekrana getirirken, Vladimir Putin’in güvenlik garantileri istediği NATO gerilimin azaldığına dair bir işaret görmediğini kaydetti.

Uluslararası ittifakın Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Rusya’nın hala uçurumun kenarından geri adım atmak için zamanı var” deyip ekledi:

“Rus askerlerinin üslerine dönmeleri, eğer ekipmanlar geride bırakılacak ise gerçek bir gerilim azaltımı olmaz. Eğer Moskova askerlerini çeker, ekipmanları geride bıkakır ise, bu yeniden konuşlanmayı kolaylaştırır.”

Stoltenberg, “Ukrayna konusunda ihtiyatlı iyimser olmak için zemin var. Moskova’dan gelen işaretler diplomasinin devam edeceği yönünde” diye konuştu:

“NATO-Rusya ilişkilerini tartışmaya hazırız. NATO’nun güvenlik önerilerinin müzakere edilmesi konusunda Rusya’dan henüz bir yanıt almadık. İhtiyatlı iyimser olmak için biraz alan olduğuna inanıyorum.”

Read More