Haberler SON DAKİKA: Mustafa Cengin hayatını kaybetti Mustafa Cengiz kimdir, neden öldü?

Haberler

Galatasaray Kulübü’nün eski başkanı Mustafa Cengiz vefat etti. 

Sarı kırmızılı ekipte 3.5 yıl başkanlık yapan Mustafa Cengiz son yılında beyninde ve midesinden bir dizi operasyon geçirmişti. Cengiz uzun bir süre hastanede kontrol altında da tutulmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sosyal medya hesabından Mustafa Cengiz hesabı için başsağlığı mesajı yayımladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yayımladığı mesajda, “Galatasaray Spor Kulübü eski başkanı, iş insanı Sayın Mustafa Cengiz’in vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendim. Sayın Mustafa Cengiz’e Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine, Galatasaray ve tüm spor camiasına başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Mustafa Cengiz’in fotoğrafının olduğu görseli paylaşarak, “Galatasaray 37’inci Başkanı Sayın Mustafa Cengiz’e Allah’tan rahmet; ailesine, sevdiklerine ve Galatasaray camiasına başsağlığı dilerim” açıklamasında bulundu.

Gençlik ve Spor Bakanı Doktor Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Mustafa Cengiz için taziye mesajı yayımladı. Bakan Kasapoğlu, “Galatasaray Spor Kulübü eski başkanı Sayın Mustafa Cengiz’in vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendim. Daima beyefendi kişiliğiyle hatırlayacağım merhum Mustafa Cengiz’e Allah’tan rahmet; ailesine, Galatasaray ve Türk spor camiasına başsağlığı dilerim. Mekanı cennet olsun” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da resmi sosyal medya hesabından bir taziye mesajı yayımladı. Koca, “Ağır sağlık sorunları sebebiyle uzun süredir tedavi görmekte olan Galatasaray Spor Kulübü eski başkanı Mustafa Cengiz aramızdan ayrıldı. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve tüm spor camiasına başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun” ifadelerini kullandı.

MAÇ ÖNCESİ SAYGI DURUŞU

Süper Lig’in 14’üncü haftasında oynanan Yeni Malatyaspor – Galatasaray maçı öncesinde de Mustafa Cengiz için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

haberler Galatasaray Kulübünün eski başkanı Mustafa Cengiz vefat etti

PEŞ PEŞE BAŞSAĞLIĞI MESAJLARI

Galatasaray Kulübü Başkanı Burak Elmas sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Önceki Başkanımız Sn.Mustafa Cengiz’i kaybettik. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun” dedi.

Türkiye Futbol Federasyonu: Galatasaray Kulübü eski Başkanı Mustafa Cengiz’in vefat ettiğini büyük bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz. Merhum Mustafa Cengiz’e Allah’tan rahmet; ailesi, yakınları, Galatasaray Spor Kulübü ve spor camiasına başsağlığı dileriz.

Fenerbahçe: Galatasaray Spor Kulübü’nün eski başkanı Mustafa Cengiz’in hayatını kaybettiğini üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Merhuma Allah’tan rahmet; Cengiz ailesine, Galatasaray camiasına ve Türk futboluna başsağlığı dileriz. Mekanı cennet olsun. Fenerbahçe Spor Kulübü

Beşiktaş: Galatasaray Spor Kulübü eski başkanlarından Mustafa Cengiz’in vefat ettiğini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Mustafa Cengiz’e Allah’tan rahmet; ailesine, yakınlarına ve Galatasaray Spor Kulübü camiasına başsağlığı dileriz.

Trabzonspor: Galatasaray Spor Kulübü’nün Eski Başkanı Sayın Mustafa Cengiz’in vefat ettiğini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Merhum Mustafa Cengiz’e Allah’tan rahmet; ailesi, yakınları, sevenleri ve Galatasaray camiasına başsağlığı dileriz. Ruhu şad, mekanı cennet olsun.

ABDURRAHİM ALBAYRAK’TAN TAZİYE MESAJI

Abdurrahim Albayrak, Galatasaray’ın 37. başkanı Mustafa Cengiz’in vefatı nedeniyle beIN Sports’a konuştu, “Hepimizin başı sağ olsun. Çok amansız bir hastalık. Çok mücadele etti. Maalesef başkanımızı kaybettik. Mekanı cennet olsun. Bütün sevenlerinin, Galatasaray camiasının başı sağ olsun. Çok üzgünüm. Galatasaray için ilk beyin ameliyatından çıkar çıkmaz Galatasaray’ı sormuştu. O kadar Galatasaray aşığıydı. Mekanı cennet olsun” dedi.

Cengiz’in hastalığıyla ilgili olarak ise Albayrak, “Her gün hastanedeydik yanındaydık. Son bir kaç gündür bitkisel hayata girdi. Bugün de hayata gözlerini yumdu. Hep Galatasaray’ı soruyordu. Galatasaray’da iyi şeylerin olmasını istiyordu. Hatta en son ‘Abdurrahim, iyi ki; Galatasaray’ın borçlarını TL’ye çevirmişiz. Galatasaray’ı çok büyük bir yükten kurtarmışız. Ne mutlu bize’ dedi. Hakikaten sevgili başkanım ne mutlu bize. Galatasaray’ı hakikaten çok büyük bir külfetten, döviz kurundan kurtardık. Başkanımıza ne kadar teşekkür etsek azdır” ifadelerini kullandı.

haberler Galatasaray Kulübünün eski başkanı Mustafa Cengiz vefat etti

SARPER CENGİZ: ”BABAM İÇİN CANIMI FEDA ETMEYE HAZIRDIM”

Eski Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz’in vefatının ardından hastanede açıklamalarda bulunan oğlu Sarper Cengiz, babasının iyileşmesi için canını feda etmeye hazır olduğunu ifade ederken, Eski Galatasaray Başkan Yardımcısı Yusuf Günay ise Cengiz’in Galatasaray camiasına çok büyük hizmetler verdiğini ifade etti.

Eski Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz’in vefatının ardından Cengiz Ailesi’nin yakınları taziye için hastaneye geldi. Taziyeye gelenler arasında Eski Galatasaray 2. Başkanı Abdurrahim Albayrak, Eski Galatasaray Başkan Yardımcı Yusuf Günay ve eski yöneticiler yer aldı. Hastanede merhum Mustafa Cengiz ile ilgili açıklamalarda bulunan Doktor Yeşim Eralp, ”Mustafa Cengiz hepinizin bildiği gibi akciğer kanseriyle savaşmaktaydı. Bu süreç içerisinde kendisini bilimin ışığında tüm tedaviler eksiksiz olarak uygulandı. 3 gün önce durumu ağırlaşarak yoğun bakım ünitemize alınan Cengiz bugün saat 17.40’ta yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak yaşama veda etmiştir. Süreç içerisinde kendisi ve ailesi büyük bir dayanışma örneği göstererek tüm tedavileri sonuna kadar sürdürmüşlerdir. Bu artık sözün bittiği noktada tüm sevenlerine baş sağlığı kendisine Allahtan rahmet diliyoruz” dedi.

Yusuf Günay: ”Başkanımız Galatasaray camiasına çok büyük hizmetler verdi”

Eski Galatasaray Başkan Yardımcısı Yusuf Günay, acılarının çok büyük olduğunu ifade ederek, ”Bugün başkanımızı kaybettik. Öncelikle Cengiz Ailesi’ne, Galatasaray Spor Kulübü camiasına, Türk spor kamuoyuna ve milletine baş sağlığı diliyor, rahmet diliyorum. Yoğun bir süreç yaşadık. Yaklaşık 1 buçuk yılı aşan bir süreçti. Ancak son nokta bugünmüş. Saat 17.40’da kendisini kaybettik. Cenazesi yarın Marmara İlahiyat Camii’nde ikindi namazına müteakip kılınacak ve Ulus aile kabristanlığına defnedilecek. Bu süreçte çok zorlu mücadeleler yapıldı. Özellikle Cengiz Ailesi’ne baş sağlığı dilerken oğlu Sarper sağ olsun herkese onun gibi bir evlat nasip etsin. Babası için çok uğraştı elinden gelen her şeyi yaptı. Biz de hep onun yanında olduk. Nasıl başkanımızın yanında olduğumuz gibi. Başkanımız Galatasaray camiasına çok büyük hizmetler verdi. Biz inanıyor ve biliyoruz ki yaptığı bu hizmetler giderek önümüzdeki günlerde, yıllarda çok daha iyi anlaşılacak. Bugün başkanımızın vefatından itibaren kamuoyundan aldığımız tepki bütün spor kamuoyu ve ülkemizdeki gerek ekonomik gerek siyasi çevreler yanımızda yer aldı. Bunlar acımızı biraz hafifletti. Bu anlamda herkese çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Merhum Mustafa Cengiz’in oğlu Sarper Cengiz, sadece babasını değil, rehberini de kaybettiğini söyleyerek, ”Hayatta her şeyi açık ve net konuşabildiğim, danışabildiğim, benim yol göstericimi kaybettim. Keşke elden daha fazlası gelseydi. Sürece başladığımızdan beri yaklaşık 17-18 aydır olan bu süreçte müthiş bir mücadeleyle geçti. Müthiş dirayetli davrandı. Tabiri caizse baba bir dağ. Nasıl bir evlada hastalık süreci yaşatılır ona da hazırladı beni. Ben keşke elden fazlası gelse canımı feda etmeye hazırdım. Ama buraya kadarmış. Saat 17.30’dan beri bir süreç içerisindeyiz. Bu sürede arayan soran bazı açamadığım telefonlar var, herkesten özür diliyorum. O insanların dualarını ve baş sağlığı dileklerini ailece hissettiğimizi bilmenizi rica ederim. Başımız sağ olsun Türk milletinin Galatasaray camiasının, sevenlerin. Ben babamı hiç unutmayacağım, unutamam. Benim kahramanımdı ama onu öyle gören Anadolu’dan gelen Gaziantep’in Nizip ilçesinden çıkıp bana göre muazzam bir o bölgeye de gençlere de bir heyecan katacak bir başarı hikayesi. Mekanı cennet olsun. Allah hepimize sabırlar versin” diye konuştu.

MUSTAFA CENGİZ KİMDİR?

Cengiz, Gaziantep ilinin Nizip ilçesinde 25 Aralık 1949 tarihinde dünyaya geldi. İlk ve ortaöğrenimini doğduğu yerde tamamladı. Gaziantep Lisesinden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesine girdi, buradan mezun olduktan sonra Köy-Koop Merkez Birliğinde kurucu uzman olarak görev yaptı, daha sonra TANSA Genel Müdürlüğü yaptı. 12 Eylül sonrası Orta Doğu ülkelerinde çalışmaya başladı.

Türkiye Akaryakıt Bayiileri ve Gaz İşverenler Sendikasında genel başkanlık yaptı, İTO Petrol meslek komitelerinde sektör temsilciliği görevini üstlendi. Galatasaray Spor Kulübü Tüzük Tadil Komisyonu üyeliğini yaptı, 20 Ocak 2018 tarihinde Galatasaray SK başkanı seçildi.

Sektörde, TABGİS (Türkiye Akaryakıt İşveren Sendikası) genel başkanlığını yürüttü. TFF Dış İlişkiler Bölümünde fahri olarak görev yaptı. Galatasaray Spor Kulübü, Büyük Kulüp, Darüşşafaka Cemiyeti, Mülkiyeliler Vakfı üyesidir. Yabancı dil olarak İngilizce, Fransızca ve Arapça biliyordu. Başkanlığı döneminde Galatasaray futbol takımı, 2017-18 ve 2018-19 sezonlarında Süper Lig’de şampiyon olmuş, 2018-19 Türkiye Kupası’nı ve 2019 Türkiye Süper Kupası’nı kazanmıştır.

Özellikle kulübün mali durumunu düzeltmek için çaba sarf eden Mustafa Cengiz, bu yönüyle takdir edilirken transfer konusunda ise sıkça eleştirildi. Bu eleştirilere “Kulübün bir kuruşunu kimseye yedirmem.” diyerek cevap verdi. 22 Haziran 2021 tarihinde görevini seçilen başkan Burak Elmas’a devretti.

haberler Galatasaray Kulübünün eski başkanı Mustafa Cengiz vefat etti

Read More