Haberler SON DAKİKA HABERLER: Kuzey Kore lideri Kim Jong’un yanında sürpriz bir isim!

Haberler

Haberler Son dakika haberlere göre Kuzey Kore diktatörü Kim Jong Un, babasıyla ilgili bir konuşmayı dinlemeleri için yüzlerce insanı dondurucu soğukta dışarda bekletti. Kendisi ve yanındakilerin ise bu duruma ‘gizlice’ hazırlandığı ortaya çıktı.

milliyet.com.tr

• 18 Şubat 2022 – 13:42 • Son Güncelleme:

milliyet.com.tr

• 18 Şubat 2022 – 13:42 • Son Güncelleme:

1haberler -15 derecede zorla dinletti Kimin gizli hazırlığı

Katılımcılar, 2011’de hayatını kaybeden Kim Jong Il’in doğumunun 80. yıldönümünde 30 dakikalık konuşmaya katılmak için -15 derecede dondurucu soğuk altında bir araya geldi. Konuşma sırasında çok sayıda davetlinin eldivensiz, atkısız veya kulak ısıtıcısız olduğu görüldü.

2haberler -15 derecede zorla dinletti Kimin gizli hazırlığı

Etkinlik, Kuzey Kore’de adet olduğu gibi, Kim Jong İl’in doğumunun 16 Şubat 1942’deki yıldönümünden bir gün önce, 15 Şubat Salı günü gerçekleşti.

3haberler -15 derecede zorla dinletti Kimin gizli hazırlığı

Kim ailesinin diktatörlüğünün kutlaması Salı günü kuzeydeki Samjiyon kentinde, açık alanda dışarıda yapıldı. Kovid-19 salgını nedeniyle Temmuz 2019’dan bu yana ilk kez düzenlenen Ulusal Toplantının bir parçasıydı.

4haberler -15 derecede zorla dinletti Kimin gizli hazırlığı

Ancak NK News muhabirleri, sahnenin kırmızı halısının altından geçen büyük bir kablo yığınını tespit ettikten sonra, yetkililerin özel muameleye tabi tutulduklarını öne sürdü.

5haberler -15 derecede zorla dinletti Kimin gizli hazırlığı

Muhabir Colin Zwirko, bu kabloların uzun konuşma sırasında Komünist devletin seçkinlerini sıcak tutmak için kullanılan ısıtıcılara gittiğini iddia etti.

6haberler -15 derecede zorla dinletti Kimin gizli hazırlığı

Devlet medyasının bildirdiğine göre, Kuzey Koreli yetkili Ri Il Hwan, konuşma sırasında Kim Jong İl’i ‘ABD emperyalistlerine’ meydan okuduğu ve ’80’lerde anti-sosyalist çılgınlığın zirvesi’ ile savaştığı için övdü. Hwan, merhum liderin Kuzey Kore lideri Kim Jong Un için bir ‘bir basamak’ sağladığını ve ‘devrimci bir miras’ bıraktığını söyledi.

7haberler -15 derecede zorla dinletti Kimin gizli hazırlığı

Kim Jong Il’in 1942’de Samjiyon yakınlarındaki Paektu Dağı’nda bir ‘gizli kampta’ doğduğuna dair uzun süredir devam eden ve asılsız Kuzey Kore iddiası da konuşma sırasında tekrarlandı. Ancak Sovyet kayıtları, Jong Il’in aslında Rusya’da Habarovsk yakınlarında doğduğunu gösteriyor.

8haberler AYLAR SONRA ORTAYA ÇIKTI

Haberler AYLAR SONRA ORTAYA ÇIKTI

Kim Jong Un’un eşi dün yaklaşık beş ay sonra ilk kez halk önüne çıktı ve çift, Pyongyang’daki Ay Yeni Yılı Günü konserine coşkulu karşılama ve tezahüratlar eşliğinde katıldı.

9haberler -15 derecede zorla dinletti Kimin gizli hazırlığı

Ri Sol Ju, yıllık kutlamalar için Kuzey Kore’nin başkentindeki Mansudae Sanat Tiyatrosu’nda bir sanat performansına katılmak için gittikleri gösteride, kocasıyla nadir görülen bir görüntü verdi.

10haberler -15 derecede zorla dinletti Kimin gizli hazırlığı

Kuzey Kore diktatörünün karısı en son 9 Eylül’de, ülkenin kuruluşunun yıldönümünde, Kim’in rahmetli dedesi ve babasının naaşlarının bulunduğu Kumsusan Güneş Sarayı’nı ziyaretinde halka açık olarak görüldü. Görüntüler, ikilinin tiyatroya girerken ve sanatçılarla fotoğraf çektirirken alkışlarla karşılandığını gösterdi.

11haberler -15 derecede zorla dinletti Kimin gizli hazırlığı

Yeni yayınlanan konser videosu ayrıca, konser sırasında Ri’nin yanında otururken görülen Kim’in teyzesi ve iktidardaki İşçi Partisi’nin eski üst düzey yetkilisi Kim Kyong Hui’nin Ocak 2020’den bu yana ilk kez göründüğünü doğruladı.

12haberler SEYİRCİLERDEN COŞKULU TEZAHÜRATLAR

Haberler SEYİRCİLERDEN COŞKULU TEZAHÜRATLAR

Kore Merkez Haber Ajansı (KCNA) şunları yazdı: “Kim, eşi Ri Sol Ju ile tiyatronun oditoryumuna hoşgeldin müziğinin ortasında göründüğünde, seyirciler coşkulu bir şekilde ‘Yaşasın!’ diye tezahürat yaptı.”

13haberler -15 derecede zorla dinletti Kimin gizli hazırlığı

Haber ajansı ayrıca, izleyicilerin ülke liderinin “insanların idealleri, mutlulukları ve güçlü bir ülke inşa etme arzusunun kapsamlı bir şekilde gerçeğe dönüştürüldüğü bu topraklarda yeni bir dünya ve yeni bir dönem başlatmasını” takdir ettiğini söyledi.

14haberler -15 derecede zorla dinletti Kimin gizli hazırlığı

KCNA’nın haberine göre, konser sırasında sanatçılar Kuzey Kore halkının ‘tek fikir birliğini’ ve ‘tüm dünyanın kıskanacağı’ sosyalist bir ülke inşa etmeye olan bağlılıklarını gösteren şarkılar ve danslar sergiledi.

15haberler -15 derecede zorla dinletti Kimin gizli hazırlığı

Ri, bir zamanlar Kim’e sosyal, iş ve hatta askeri gezilerde bile sık sık eşlik ettiği için uluslararası ilgi görmüştü. Geçen Şubat ayında bir konsere katılırken görülmesinden önce bir yıldan fazla bir süre devlet medyasında görülmedi ve sağlığı ve olası hamileliği hakkındaki spekülasyonları körükledi.

16haberler -15 derecede zorla dinletti Kimin gizli hazırlığı

Güney Kore Ulusal İstihbarat Servisi (NIS), milletvekillerine Ri’nin Covid enfeksiyonlarını önlemek için dış faaliyetlerden kaçındığını ancak ‘çocuklarıyla oynadığını’ söyledi. Çiftin üç çocuğu olduğuna inanılıyor.

17haberler AYAKTA ZOR DURUYOR

Haberler AYAKTA ZOR DURUYOR

Kuzey Kore devlet televizyonunda yayınlanan görüntüler, Kim Jong-un’un büyük kilo kaybının, sağlık durumunun kötüleşmesine dair korkulara yol açmasının ardından yokuş aşağı yürümekte zorlandığını gözler önüne serdi.

18haberler -15 derecede zorla dinletti Kimin gizli hazırlığı

Rejim propagandası, diktatörün bedeninin, yoksul ulusunun insanları için geçen yıl “acı çekmekten” “tamamen kuruduğunu” iddia etti. Kim, bir ay boyunca ortadan kaybolduğunda, devlet işleriyle kimin ilgilendiği konusunda spekülasyonlar yapılmıştı.

19haberler YAŞLI GÖZÜKÜYOR

Haberler YAŞLI GÖZÜKÜYOR

Kim, yaz aylarında 44 kilo verdiği bildirildikten sonra, Aralık ayında her zamankinden daha zayıf görünerek ortaya çıktı. Ocak ayındaki bir toplantıda çekilen fotoğrafında, tahmin edilen 40 yaşından daha büyük görünüyordu.

20haberler -15 derecede zorla dinletti Kimin gizli hazırlığı

Kim’in son görüntüleri, devlet tarafından işletilen Kore Merkez TV tarafından yayınlanan 2021: A Great Victorious Year adlı bir belgeselde ortaya çıktı.

21haberler PANTOLONU ÜZERİNDEN DÖKÜLDÜ

Haberler PANTOLONU ÜZERİNDEN DÖKÜLDÜ

Bol bir gömlek ve üzerinden dökülen bir pantolon giymiş olan Kuzey Kore lideri, geçen Ağustos ayında yağmurlu bir şantiyede rampadan dikkatli bir şekilde inerken görülüyor.

22haberler -15 derecede zorla dinletti Kimin gizli hazırlığı

Belgeselde Kim’in kilo kaybına değinen anlatıcı şöyle diyor: “Ulusun ve insanların kaderini üstlenirken kara, yağmura ve rüzgara inatla göğüs gererek bize baba tarafını gösterdi.”

23haberler BÜYÜK ACI...

Haberler “BÜYÜK ACI…”

“Bununla da kalmadı. Vücudu tamamen kurudu ve büyük acı çekerek ve insanların hayallerini gerçekleştirmek için endişelenerek anne tarafını gösterdi.”

24haberler -15 derecede zorla dinletti Kimin gizli hazırlığı

Diğer görüntüler, Kim’in ormanda ve doğu kıyısındaki mega malikanelerinden birinin yakınındaki bir kumsalda, peri masallarından fırlamış gibi görünen beyaz bir ata bindiğini gösteriyor.

25haberler -15 derecede zorla dinletti Kimin gizli hazırlığı

Tatbikata katılıp katılmadığı belli olmasa da, silahlarını patlatan tankların görüntüleri ile birlikte kurgulandı. 2021 yılında, ülkenin başında olduğu on yıllık dönemde, kamuoyu önüne en az sayıda çıkmasına rağmen belgeselde Kim’in “yoğun yılı” ile övünüldü.

26haberler GIDA KRİZİNİ VURGULADI

Haberler GIDA KRİZİNİ VURGULADI

Belgesel özellikle, milyonlarca kişi kıtlıkla karşı karşıya kalırken daha önce üstü örtülen “şimdiye kadarki en ciddi zorlukları” ve ulusal “gıda krizini” doğrudan kabul etti.

27haberler -15 derecede zorla dinletti Kimin gizli hazırlığı

Kuzey Kore gözlemcileri, propaganda filminin Kim’in kilo vermesini, açlıktan ölmek üzere olan kitlelerle dayanışmadan bir fedakarlık olarak döndürme girişimi olduğunu söylüyor.

28haberler BİR DERİ BİR KEMİK

Haberler BİR DERİ BİR KEMİK

Geçen Haziran ayında bir başka devlet televizyonu, ağlayan bir vatandaşın, insanların “bir deri bir kemik” lider için endişelendiğini söylediğini gösterdi. Normalde Kim’in sağlığı ve kişisel hayatı hakkında yorum yapmak kesinlikle yasak olduğu için bu oldukça sıra dışıydı.

29haberler -15 derecede zorla dinletti Kimin gizli hazırlığı

2022 yılına fırtına gibi giren Kuzey Kore lideri Kim Jong-un hafta sonu en büyük füzesini fırlattı, resmi haber ajansı KCNA tarafından yayımlanan fotoğraflar ise dünyayı dehşete düşürdü.

30haberler -15 derecede zorla dinletti Kimin gizli hazırlığı

Ocak ayında peş peşe yedinci füze testini gerçekleştiren Kim, hafta sonu 2017’den bu yanaki en büyük denemesine imza attı. Füze, yerel saatle 07.52’de Pazar günü Kuzey Kore’nin doğu kıyısı açıklarından ateşlendi.

31haberler -15 derecede zorla dinletti Kimin gizli hazırlığı

Japonya ve Güney Kore’ye göre, füze 2 bin kilometre yüksekliğe ulaşıp 30 dakika boyunca havada kaldı ve 800 kilometre uzaklığa gitti. Pyonyang yönetimi analistlerin tahminlerini doğruladı, füzenin orta menzilli balistik Hwasong-12 olduğunu açıkladı. Güney Kore haber ajansı Yonhap, füzenin 2017’de test edilen ettiği Hwasong-12’ye benzediğini bildirmişti.

32haberler -15 derecede zorla dinletti Kimin gizli hazırlığı

Resmi haber ajansı KCNA ise, testten saatler sonra füzenin fotoğraflarını dünyaya servis etti. Fotoğrafların, füzenin savaş başlığına takılan bir fotoğraf makinesiyle çekildiği belirtiliyor.

33haberler -15 derecede zorla dinletti Kimin gizli hazırlığı

Fotoğraflardan ikisinde fırlatma anı, diğerlerinde de uçuşu görülüyor. Uzaydan Kore Körfezi’nin bir kısmı ve çevresi de kadraja girdi.

34haberler -15 derecede zorla dinletti Kimin gizli hazırlığı

KCNA füzenin isabet oranını teyit etmek için yapıldığını ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un denemeye katılmadığını bildirdi. Ajans, “Komşu ülkelerin güvenliği göz önüne alınarak kuzeybatı bölgesinden Kore’nin Doğu Denizi’ne en yüksek ateşleme açısıyla fırlatıldığını” da ekledi.

35haberler -15 derecede zorla dinletti Kimin gizli hazırlığı

Birleşmiş Milletler (BM) balistik ve nükleer silah denemelerini yasaklasa ve katı yatırımlar uygulasa da Kuzey Kore düzenli olarak bu yasağa karşı çıkıyor. Ülkenin lideri Kim Jong-un, ülkesinin savunmasını güçlendirme sözü veriyor.

Read More