Haberler Son dakika! Erdoğan, Putin ile görüştü

Haberler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Kremlin Sarayı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Devlet Başkanı Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmede Rus gazının Avrupa’ya sevkiyatı için Türkiye’de kurulması düşünülen gaz merkezini ele aldıkları belirtilerek, “Rus doğal gazının arzı ve Türkiye’de bölgesel bir doğal gaz merkezinin kurulması da dahil enerji alanında işbirliği ele alındı” denildi.

class=’medyanet-inline-adv’>

Liderlerin Ukrayna’daki durumu da ele aldığı ifade edilen açıklamada, “Ukrayna çevresindeki duruma ilişkin görüş alışverişine devam edildi. Özellikle Türk tarafının inisiyatifiyle ve Ankara’daki son temaslar göz önüne alındığında, Rusya ve Ukrayna’nın insan hakları komiserleri başta yaralılar olmak üzere esirlerin değiş tokuş edilmesine değinildi. 22 Temmuz 2022 tarihli Ukrayna tahılının Karadeniz limanlarından ihracatına ilişkin İstanbul anlaşmasının paket uygulaması ve Rusya’dan gıda ve gübre tedarikindeki engeller ele alındı” denildi.

Açıklamada, Putin’in görüşmede ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’a batılı ülkelerin Ukrayna’ya silah desteği sağlaması nedeniyle Kiev tarafının askeri saldırılarını arttırdığına işaret ettiği belirtildi.

class=’medyanet-inline-adv’>

Putin ve Erdoğan’ın görüşmede Suriye ile normalleşme adımlarını da değerlendirdiği ifade edilen açıklamada, “Ayrıca Ankara’nın, Türk, Rus ve Suriye temsilcilerinin katılımıyla istişarelere başlama girişimleriyle ilgili Türkiye ve Suriye ilişkilerinin normalleşmesi konuları ele alındı. Astana süreci çerçevesinde Rusya, Türkiye ve İran’ın ortak çalışmasının Suriye’de çözüme yönelik katkısına dikkat çekildi” denildi.

PUTİN’İN TEKLİFİNİ AÇIKLAMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hafta sonu Muğla’da gençlerle bir araya geldiği buluşmada, Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Erdoğan, Rusya lideri Putin’in yaptığı teklifi ve tahıl koridoru ile ilgili son gelişmeleri şu sözlerle paylaşmıştı: Rusya – Ukrayna olayında Türkiye’nin konumunu gördünüz. Karadeniz tahıl koridorunda sorunu çözen Türkiye ama işimiz bitmedi. Herkes Rusya’ya saldırırken biz Rusya’ya saldırmadık. Tam aksine Sayın Putin’le olan ilişkilerimizi daha önce nasılsa yine aynı şekilde koruduk. Hatta, şöyle de güzel bir teklif yaptı, ‘Tahılı ücretsiz göndereyim’ dedi. Biz de ‘Senin ücretsiz göndereceğin tahılı biz de fabrikalarımızda una çevirir, senin de arzu ettiğin gibi fakir Afrika ülkelerine göndeririz’ dedik. Şimdi hedefimiz buğdayı una çevirip fakir Afrika ülkelerine göndermek. Çünkü yüzde 44 Avrupa’ya gitmiş bugüne kadar. Afrika’ya yüzde 14 gibi bir oranda gönderilmiş. Şimdi biz bunu dengeleyip o fakir fukara, garip gureba Afrika ülkelerine göndererek onların beklentilerine en güzel cevabı vermiş olacağız. Bütün bunlar bir taraftan yürürken diğer taraftan da Türkiye’de biz yatırımlarımızı aynı şekilde devam ettiriyoruz. Durmak yok, yola devam.

Read More