Haberler Son dakika! Ekrem İmamoğlu davasında karar açıklandı

Haberler

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında 31 Mart 2019 belediye başkanlığı seçimin iptal edilmesinin ardından yaptığı basın açıklamasında YSK başkan ve üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası ve siyasi yasak talebi istemiyle dava açılmıştı. Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmaya sanık Ekrem İmamoğlu katılmadı. İmamoğlu’nu avukatlarının temsil ettiği duruşmaya CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP’li milletvekilleri ve belediye başkanları ile çok sayıda partili de izleyici olarak katıldı.

class=’medyanet-inline-adv’>

“BUNA CEVAP VERELİM DEDİ”

Duruşmada ilk olarak İBB Basın Yayın Halkla İlişkiler Başkan danışmanı olan Murat Ongun tanık olarak dinlendi. Ongun ifadesinde olay günü Ekrem İmamoğlu ile birlikte olduğunu söyleyerek, “Bir toplantı esnasında çok sayıda gazeteci arkadaşımız sabah saatlerinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yaptığı açıklamada İmamoğlu’na ‘Ahmak’ dediğine dair mesajlar göndererek, Ekrem İmamoğlu’nun bu konuyla ilgili Süleyman Soylu’ya yanıt vermek isteyip istemediğini sordular. Ben de konuyu başkanımıza sordum. O da ‘bu çok yakışıksız bir ifade buna cevap verelim’ dedi. Ardından da ben gazeteci arkadaşları Üsküdar’a davet ettim” dedi.

“SEÇİMLERİN İPTAL EDİLDİĞİ GÜN BİLE..”

Yapılan basın açıklaması sırasında gazetecilerin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu işaret ederek sorduklarını söyleyen Murat Ongun, “Başkanımız da verdiği cevapta ‘Lafa bakarım…’ diye devam eden cümleyi kurdu. Açıklamanın ardından toplantılara devam ettik. Binaya girerken ben kendisine, ‘Acaba sayın bakana çok mu ağır konuştunuz?’ dedim. O da az bile konuştum dedi. YSK ile ilgili seçimlerin iptal edildiği gün bile büyük bir hayal kırıklığı olmasına rağmen Ekrem İmamoğlu’ndan YSK üyeleri ile alakalı olumsuz söz duymadım” dedi.

class=’medyanet-inline-adv’>

“BU DAVA NASIL OLDU ANLAMADIK”

Murat Ongun’un ardından Ekrem İmamoğlu’nun siyasi danışmanı ve kampanya yöneticisi Necati Özkan tanık olarak ifade verdi. Olay günü Ekrem İmamoğlu ile haftalık toplantı yaptıklarını söyleyen Özkan, “Soylu’nun gerçekten yakışıksız ifadeler taşıyan açıklamasından haberdar olduk. Murat Ongun basının, sayın Soylu’nun bu sözlerine cevap verip vermeyeceğini sordu. Başkan da ‘bu açıklamanın ne kadar yakışıksız ve Türkiye siyasetine yanlış yaptıran açıklama olduğunu, elbette cevap verilmesi gerektiğini’ söyledi. Bu cümle ağır bir eleştiri olsa da Türkiye tarihinde en yüksek oy oranıyla seçtiği bir siyasetçinin bu ağır eleştiriye cevap vermemesi düşünülemez. Ertesi gün bu haber basında, ‘Ekrem İmamoğlu Süleyman Soylu’ya cevap verdi’ şeklinde oldu. Ekrem bey böyle anladı, basın böyle anladı, bu dava nasıl oldu kimse anlamadı” dedi.

class=’medyanet-inline-adv’>

SOYLU TANIK OLSUN TALEBİ

Savcının esas hakkındaki mütalaasına karşı beyanda bulunan sanık İmamoğlu’nun avukatı Kemal Polat, Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasını (HAGB) kabul etmediklerini belirterek, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun duruşmaya çağırılarak tanık olarak ifadesine başvurulmasını talep etti. Ancak mahkeme bu talebi reddetti.

2 YIL 7 AY HAPİS CEZASI

Alınan taleplerin ardından karar için ara veren mahkeme İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu, “hakaret” suçundan 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme ayrıca, İmamoğlu’nun TCK 53/1 maddesinde kapsamında siyasi parti tüzel kişiliklerinin yöneticisi veya denetçisi olmaktan cezasının infazı tamamlanıncaya kadar yoksun bırakılmasına karar verdi.

KILIÇDAROĞLU ALMANYA PROGRAMINI İPTAL ETTİ

Almanya’ya giden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında verilen karar sonrası İstanbul’a döndü. Kılıçdaroğlu’nu İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da karşıladı.

class=’medyanet-inline-adv’>

Mansur Yavaş, İmamoğlu’na destek için saraçhane’ye geldi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen cezanın ardından destek için Saraçhane’ye geldi.

Read More