Haberler Son dakika… Biden ilk kez ‘dünya savaşı çıkar’ dedi!

Haberler

Ukrayna’yı doğudan ve kuzeyden kuşatan Rus ordusu on binlerce askerle gövde gösterisine girişirken, 9 ve10 Şubat tarihinde çekilen uydu fotoğrafları dünya gündemine bomba gibi düştü.

Avrupa’daki tek müttefiki Belarus’la Perşembe günü devasa bir tatbikat başlatan Rusya lideri Vladimir Putin, ayrıca Akdeniz’deki savaş gemilerini çektiği Karadeniz’de de Ukrayna’yı çembere aldı. Kiev yönetimi, 13 Şubat tarihinde başlayacak Rus tatbikatıyla Karadeniz ve Azak Denizi’ni birbirine bağlayan Kerç Boğazı’nın kapatılacağını belirtiyor.

haberler Son dakika haberler... NATO resmen ilan ediyor Putin çılgına dönecek

ABD’li teknoloji firması Maxar’ın son yayınladığı uydu fotoğrafları, Rus birliklerinin Rusya, Belarus ve Putin’in 2014’te el koyduğu Kırım’da konuşlandığı noktaları açıkça gösterdi.

Fotoğraflardan biri Belarus-Ukrayna sınırındaki Gomel’de bulunan Zyabrovka hava üssünü gösteriyor. Zyabrovka’nın Ukrayna sınırına uzaklığı 25 kilometreden az.

haberler Son dakika haberler... NATO resmen ilan ediyor Putin çılgına dönecek

Hava üssünde fazlasıyla dikkat çeken bir detay var: Rus ordusunun kurduğu devasa sahra hastanesi. Sınıra sağlık ekiplerinin sevkiyatı ve sahra hastanesi kurulması, muhtemel bir işgalin başlayacağı şeklinde yorumlanıyor. 

haberler Son dakika haberler... NATO resmen ilan ediyor Putin çılgına dönecek

Fotoğraf büyütüldüğünde söz konusu sahra hastanesinin Dağlık Karabağ’da Rus ordusunun kurduğu hastaneyle aynı olduğu görülüyor.

Yine Gomel’de yer alan Rechitsa’da yüzlerce muharebe aracı ve askerlerin kaldıkları çadırlar bulunuyor.

Kırım yarımadasındaki Oktyabrskoye hava üssü çadır kamplar göze çarparken, Slavne’de ise zırhlı araçlar yan yana. Kırım’daki Novoozernoye’de Rus topçu birlikleri eğitim açışı yaparken uyduya yakalandı.

haberler Son dakika haberler... NATO resmen ilan ediyor Putin çılgına dönecek

Ukrayna sınırına oldukça yakın noktadaki Kursk’ta da benzer görüntüler var. Kar altındaki eğitim sahasında binlerce askerin barındığı tahmin ediliyor. Kursk, Ukrayna sınırına yaklaşık 110 kilometre mesafede.

haberler Son dakika haberler... NATO resmen ilan ediyor Putin çılgına dönecek

YENİ SAVAŞ OYUNU!

Uluslararası haber ajansı Agence France-Presse (AFP), Ukrayna sınırında başlattığı yeni savaş oyunuyla baskıyı artırdığını bildiriyor.

haberler Son dakika haberler... NATO resmen ilan ediyor Putin çılgına dönecek

Donbas sınırının dibinde yer alan Rostov’da bugün başlayan tatbikatta tanklar, 70 zırhlı araç ve insansız hava araçları sahne alıyor. Gövde gösterisindeki 400 Rus askeri ise muharebe pozisyonunda.

Rusya’nın hem Belarus hem de Kırım çevresindeki tatbikatlarına yanıt veren Ukrayna ise, tanklarla eğitim yapıyor. Ukrayna ordusu ayrıca Bayraktar TB2 insansız hava araçları (SİHA), ABD’nin gönderdiği Javelin ve İngiltere’nin gönderdiği NLAW tanksavar füzelerini de test ediyor.

PLAN ONAYLANDI, NATO HAREKETE GEÇİYOR

NATO ise, Ukrayna sınırındaki Rus askeri hareketliliğine yanıt olarak doğu kanadına asker takviyesine hazırlanıyor. Alman haber ajansı dpa, planın başta Romanya olmak üzere Ukrayna’nın güneybatısındaki NATO ülkelerinde çok uluslu muharip birliklerin konuşlandırılmasını öngördüğünü bildiriyor.

İttifak üyesi 30 ülkenin NATO’nun söz konusu planını bu hafta yazılı olarak onayladığı, kararın Çarşamba günü NATO Savunma Bakanları toplantısında teyit edildikten sonra resmen kamuoyuna açıklanacağı bildirildi. Planın ilkbahar aylarında hayata geçirilebileceği belirtiliyor.

NATO’nun halihazırda Baltık ülkeleri Estonya, Litvanya ve Letonya ile Polonya’da muharip güçleri bulunuyor. Takviye planına göre Romanya’nın yanı sıra Bulgaristan ve Slovakya’ya da çok uluslu NATO birlikleri konuşlandırılacak.

haberler Son dakika haberler... NATO resmen ilan ediyor Putin çılgına dönecek

Çok uluslu birliklere hangi ülkelerin asker göndereceği henüz kesin olarak bilinmiyor. Ancak ABD ve Fransa’nın asker göndermesine kesin gözüyle bakılıyor. ABD’nin Romanya’ya yaklaşık bin asker konuşlandırma süreci de halihazırda başlamış durumda.

NATO’nun doğu kanadına muharip güçler konuşlandırma planına Rusya’nın vereceği tepki merakla bekleniyor. Ancak uzmanlar, NATO’nun adımının Rusya ile gerilimi artırmasından endişe etmekle birlikte, asker takviyesinin bölgedeki belirli NATO üyeleriyle sınırlı kalacağına da işaret ediyor.

NATO kaynakları, doğu kanadındaki askeri takviyenin sadece Rusya’nın tavrına yanıt anlamı taşıdığına vurgu yaparak, Rusya’nın Kırım’ı ilhakına kadar olan dönemde NATO’nun Doğu Avrupa’da çok uluslu birlikler konuşlandırmadığına işaret ediyor.

BIDEN İLK KEZ TELAFFUZ ETTİ

Cuma gününün ilk saatlerinde konuşan ABD Başkanı Joe Biden, ilk kez bir dünya savaşından söz etti ve Ukrayna’daki Amerikalıların ülkeyi hemen terk etmesini istedi. Kendisine yöneltilen ABD’nin hangi senaryoda ülkedeki vatandaşlarını kurtaracağı yönündeki soruya Biden, “Hiçbir senaryoda. Amerikalılar ve Rusya birbirine ateş açarsa bu dünya savaşına yol açar. Her zaman olduğumuzdan çok daha farklı bir dünyadayız” dedi.

haberler Son dakika haberler... NATO resmen ilan ediyor Putin çılgına dönecek

Dünyanın en büyük ordularından biriyle uğraştıklarını belirten ABD lideri, “Oldukça farklı bir durum ve işler hızlıca çığrından çıkabilir” diye konuştu.

NBC News’e röportaj veren Joe Biden, ayrıca “Amerikan vatandaşları derhal Ukrayna’dan ayrılmalı” ifadesini de kullandı. ABD Dışişleri Bakanlığı da benzer bir uyarı yayınladı.

Bu sabah konuşan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise, Rusya’nın Ukrayna sınırına yeni birlikler getirdiğini belirtip işgalin her an başlayabileceğini söyledi.

haberler Son dakika haberler... NATO resmen ilan ediyor Putin çılgına dönecek

ÜNLÜ BOMBARDIMAN UÇAKLARI B-52’LER AVRUPA SEMALARINDA

ABD Başkanı, Moskova yönetiminin Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda ülkede kalan ABD’lilerin tahliyesi için birlik göndermeyeceğini de aktardı.

Ancak ABD’nin attığı yeni askeri adım gözden kaçacak gibi değil. Amerikan ordusu, tatbikatlar için ünlü bombardıman uçağı B-52’leri İngiltere’ye sevk etti. Ukrayna krizinin tırmandığı günlerde Avrupa’ya inen B-52’ler, NATO tatbikatları için havalanacak.

haberler Son dakika haberler... NATO resmen ilan ediyor Putin çılgına dönecek

NATO VE İNGİLTERE: EN TEHLİKELİ AN

Diplomasi cephesinde ise muhtemel bir savaş veya işgalin önlenmesi için zamana karşı yarış veriliyor. Moskova ve Kiev yönetimleri, Perşembe günü geç saatlerde Fransız ve Alman yetkililerle Donbas’taki çatışmaları sona erdirmeyi amaçlayan görüşmelerin ilk gününde herhangi bir ilerleme sağlayamadıklarını duyurdu.

Brüksel’de NATO Genel Sekreteri Jeans Stoltenberg ile bir basın toplantısı düzenleyen İngiltere Başbakanı Boris Johnson ise, Putin’in Ukrayna’yı işgal etmeye yönelik henüz bir karar almadığını düşündüğünü belirtti ve ekledi:

“Ancak bu da çok yakın bir zamanda kötü şeyler gerçekleşmeyecek anlamına gelmez. Bu, muhtemelen en tehlikeli an diyebilirim. Önümüzdeki günlerde Avrupa’nın on yıllardır gördüğü en büyük güvenlik krizi ve bunu doğru yapmalıyız. Sırada yaptırımlar, askeri çözüm kombinasyonu artı diplomasi var.”

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg de mevcut tabloyu Avrupa güvenliği için ‘en tehlikeli an’ olarak tanımladı, “Rus birliklerinin sayısı artıyor. Muhtemel saldırı için uyarı zamanı da azalıyor” dedi.

haberler Son dakika haberler... NATO resmen ilan ediyor Putin çılgına dönecek

BASIN TOPLANTISINDA GERİLİM

Rusya’nın başkenti Moskova’yı ziyaret eden İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’la kameraların karşısına geçti. Kameralar önündeki basın toplantısında gerilim yükseldi.

NATO’nun genişlemesinden Rusya’nın tehdit altında olduğu anlamı çıkmayacağını kaydeden İngiliz Bakan “Rusya’nın agresif tavırlarla geçmişi yeniden canlandırmaya çalıştığını” söyledi.

Bu sözler Lavrov’u sinirlendirdi: “Görüşmeler hayal kırıklığıydı. İngiltere ve Batı histerik davranıyor ve bu da Ukrayna’da istikrarsızlığa yol açıyor. Batı, Rusya’dan garantiler istiyor ama karşısında hiçbir şey vaat etmiyor. Bu ‘tek taraflı diyalog’dur. Doğrusu, aramızdakinin bir sağır-dilsiz diyaloğu olmasından hayal kırıklığı duyuyorum. Sanki birbirimizi duyuyor, ama dinlemiyoruz.”

haberler Son dakika haberler... NATO resmen ilan ediyor Putin çılgına dönecek

Rusya’nın bir numaralı diplomatı Lavrov “Rusya yıllardır kandırıldı ve yanlış yönlendirildi” ifadesini kullandı, Truss bu çıkışa yanıtsız kalmadı: “Rusya’nın 100 bin askeri Ukrayna’yı tehdit ediyor. Rusya, Ukrayna’nın doğusunda ateşkesin uygulanması için bunu yapmayacağına dair imzaladığı anlaşmalara uymak zorunda.”

Lavrov, bunun üzerine “NATO genişlememe sözü verdi ama bunu tutmadı. Yugoslavya ve Irak’ta olduğu gibi saldırgan davranışlarda bulundu” dedi ve Ukrayna lideri Vladimir Zelenski’yi Nazi Almanya’sında Hitler’in sağ kolu olan propaganda bakanı Joseph Goebbels’e benzetti.

haberler Son dakika haberler... NATO resmen ilan ediyor Putin çılgına dönecek

Rusya’nın 2021’in son aylarında Ukrayna sınırına 100 bini aşkın asker yığması, Soğuk Savaş’tan bu yana Avrupa’daki en büyük krizi tetikledi. Ukrayna’yı işgal edeceği yönündeki suçlamaları reddeden Moskova, ayrıca ABD ve NATO’dan yeni güvenlik garantileri istiyor.

Söz konusu garantiler arasında Ukrayna’nın kesinlikle NATO’ya üye olmaması, eski Sovyetler Birliği ülkeleri olan Letonya, Litvanya, Polonya ve Romanya gibi yerlerdeki NATO birliklerinin çekilmesi gibi maddeler var.

Rusya, NATO’nun başta Ukrayna ve Gürcistan olmak üzere eski Sovyet nüfuz alanına genişlemesini kendi güvenliğine tehdit olarak görüyor. NATO ise Rusya’nın bu talebini reddetmiş, NATO’nun açık kapı politikasını değiştirmeyeceği ve her egemen ülkenin hangi ittifakta yer alacağına kendisinin karar vermesi gerektiğini bildirmişti.

Read More