Haberler SON DAKİKA || Beş ülkeden uçuşlar yasaklandı! Yeni bir koronavirüs varyantı…

Haberler

Haberler Bilim insanlarını büyük bir panik sardı. Sağlık bakanının yaptığı açıklamayla dünya dehşete düşerken, yeni varyantın aşıları etkisiz hale getireceği korkusu hızla yayıldı. Beş ülkeden uçuşlar yasaklanırken, ‘şimdiye kadarki en kötü’ varyant paniği dalga dalga yayıldı.

• 26 Kasım 2021 – 12:38 • Son Güncelleme:

• 26 Kasım 2021 – 12:38 • Son Güncelleme:

1haberler Gördüklerimizin en kötüsü... Kabusun adı Nu

Afrika kıtasının güneyindeki bazı ülkelerde ortaya çıkan yeni bir koronavirüs varyantı nedeniyle, bu ülkelerden İngiltere’ye yapılacak seyahatlere kısıtlamalar getirildi.

2haberler Gördüklerimizin en kötüsü... Kabusun adı Nu

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid, Cuma günü saat 12.00 itibarıyla Güney Afrika, Namibya, Zimbabve, Botsvana, Lesotho ve Esvatini’den İngiltere’ye yapılacak uçuşları geçici olarak durduklarını açıkladı.

3haberler KORKULAN OLDU

Haberler KORKULAN OLDU

Javid, “Bu varyantın Delta varyantına kıyasla daha bulaşıcı olabildiğine ve aşıların bu varyanta karşı daha az etkili olabileceğine yönelik ilk işaretlere sahibiz” dedi.

4haberler Gördüklerimizin en kötüsü... Kabusun adı Nu

Bir uzman B.1.1.529 ismiyle tanımlanan yeni varyantı “şimdiye kadar gördüklerimizin en kötüsü” olarak tanımladı ve virüsün sahip olunan bağışıklıktan kurtulma potansiyelinin olduğuna dair bazı endişelerin olduğunu dile getirdi.

5haberler Gördüklerimizin en kötüsü... Kabusun adı Nu

Uzmanlar daha önce B.1.1.529 varyantının 30’dan fazla mutasyona sahip olduğunu açıklamıştı. Bu mutasyon sayısı, şimdiye kadar bir varyantta en çok kaydedilen ve Delta’nın iki katı kadar olduğu anlamına geliyor.

6haberler DELTADAN DAHA BULAŞICI

Haberler DELTA’DAN DAHA BULAŞICI

Bu durum, yeni koronavirüs varyantının, önceki herhangi bir versiyondan daha fazla darbeye dayanıklı ve bulaşıcı olabileceğini düşündürdü.

7haberler Gördüklerimizin en kötüsü... Kabusun adı Nu

Önümüzdeki günlerde Dünya Sağlık Örgütü tarafından ‘Nu’ olarak adlandırılabilecek olan varyant, Güney Afrika’daki enfeksiyonlarda hızlı ve büyük bir artışa neden oldu ve şimdiden üç ülkeye yayıldı.

8haberler ZORUNLU KARANTİNA

Haberler ZORUNLU KARANTİNA

Pazar günü saat 04.00 itibarıyla bu ülkelerden gelenler ve İngiltere’ye varmadan son 10 gün içerisinde bu ülkelerde bulunanlar 10 günlük zorunlu otel karantinasına girecek.

9haberler Gördüklerimizin en kötüsü... Kabusun adı Nu

Bu tarihten önce gelmiş kişiler ise ev karantinasına girecek. Son 10 gün içerisinde gelen kişilerden de PCR testi yaptırmaları istenecek.

10haberler Gördüklerimizin en kötüsü... Kabusun adı Nu

Güney Afrikalı bilim insanları, mutasyona uğramış varyantın endişe verici bir tür olduğunu söyledi. Ancak önceki varyantlardan daha tehlikeli olup olmadığı net değil.

11haberler YENİ VAKALAR TESPİT EDİLDİ

Haberler YENİ VAKALAR TESPİT EDİLDİ

İngiltere’de şu an için tespit edilmiş varyant vakası bulunmuyor. Güney Afrika, Hong Kong ve Botswana’da 59 yeni varyant vakası tespit edildi.

12haberler Gördüklerimizin en kötüsü... Kabusun adı Nu

Sağlık Bakanı Javid, bilim insanlarının oldukça endişelendiğini ancak hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) uzmanlar da Güney Afrika’daki durumu değerlendirmek için Cuma günü Güney Afrikalı yetkililerle buluşacak.

13haberler Gördüklerimizin en kötüsü... Kabusun adı Nu

BBC Sağlık ve Bilim Muhabiri James Gallagher, “Konuştuğum bilim insanlarından biri, bunun gördükleri en kötü varyant olduğunu söyledi. Eldeki verilere bakılınca nedenini anlamak zor değil.” ifadelerini kullandı.

14haberler Gördüklerimizin en kötüsü... Kabusun adı Nu

Gallagher, “Bu şimdiye kadarki en fazla mutasyona sahip varyant. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan virüsten ciddi şekilde farklı. Bu durum, orijinal virüse göre tasarlanan aşıların o kadar etkili olmayabileceği anlamına geliyor.” dedi.

15haberler Gördüklerimizin en kötüsü... Kabusun adı Nu

Bazı mutasyonların virüsün yayılma yeteneğini de artırdığını hatırlatan James Gallagher, “Ancak şimdiye kadar kağıt üzerinde daha “kötü” görünen ancak yayılmayan varyantlar da olmuştu.” diye yazdı.

16haberler Gördüklerimizin en kötüsü... Kabusun adı Nu

Virüsün Güney Afrika’da yayıldığına ilişkin işaretler var. Belki de ülkenin tüm bölgelerinde varyant yayılmış olabilir. Öte yandan varyantın aşıları ne kadar etkisiz bırakacağı, daha güçlü olup olmadığı, Delta’dan daha hızlı yayılıp yayılmayacağı gibi büyük sorular, şu an için yanıtsız.

17haberler Gördüklerimizin en kötüsü... Kabusun adı Nu

Bağışıklık sistemi uzmanı Prof. Dr. Derya Unutmaz, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, “B.1.1.529 kod adlı varyant, deltadan beri ilk defa beni endişelendirdi. Şu ana kadar ki varyantların virüs için en ideal mutasyonlarını toplamış gibi.

18haberler Gördüklerimizin en kötüsü... Kabusun adı Nu

“Güney Afrika’da hızla deltanın yerini alıyor, bu ülkeden seyahat derhal durdurulmalı, PCR’la da tespiti mümkün” dedi. Unutmaz, üçüncü doz aşıların daha önemli hale geldiğini de ekledi.

Read More