Haberler Son dakika… Aydın Nazilli’de restoranda patlama! 7 kişi hayatını kaybetti

Haberler

Nazilli ilçesi Altıntaş Mahallesi Kıbrıs Caddesi’nde, bir döner firmasına ait 2 katlı restoranın mutfak bölümünde saat 15.15 sıralarında gaz sıkışması sonucu patlama oldu.

class=’medyanet-inline-adv’>

Patlamayla birlikte yangın çıktı. İhbar üzerine adrese çok sayıda itfaiye, sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. Aydın Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, alevlere müdahale ederek yangını söndürdü. Patlamada 7 kişi yaşamını yitirirken, yaralanan 1’i ağır, 5 kişi ise ambulanslarla hastaneye kaldırıldı.

Bu arada, patlamanın ardından içeride bulunan 2 kişinin restoranın 2’nci katından atladığı belirtildi.

10 GÖZALTI

Aydın’ın Nazilli ilçesinde bir döner firmasına ait restoranın mutfak tüp değişimi sırasında meydana gelen patlamayla ilgili 10 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Nazilli Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan olayla ilgili yapılan açıklamada, “Saat 15.30 sularında İlçemiz Altıntaş Mahallesi Kıbrıs Caddesi’nde bulunan Ekrem Çoşkun Döner isimli iş yerinde tüp değişimi sırasında meydana gelen patlama sonucu 7 kişinin öldüğü, 1’i ağır 5 yaralanın olduğu olayla ilgili olarak başlatılan soruşturmada 3 Cumhuriyet Savcısı görevlendirilmiştir. Soruşturmaya tüm yönleriyle ve titizlikle devam edilmektedir” denildi.

class=’medyanet-inline-adv’>

‘SORUŞTURMA TİTİZLİKLE YÜRÜTÜLMEKTEDİR’

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Aydın’ın Nazilli ilçesindeki patlama ile İzmir Bornova’daki kazaya ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı. Oktay yaptığı açıklamada, “Aydın Nazilli’de meydana gelen patlamada ve İzmir Bornova’da meydana gelen kazada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine sabır, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Her iki olayla ilgili soruşturma titizlikle yürütülmektedir” dedi.

YARALI YAKINLARININ ENDİŞELİ BEKLEYİŞİ SÜRÜYOR

Öte yandan, patlamada Mustafa Görkem Balkık (20), Cennet Yeldi (24), Merve Bayar (23), Osman Sakızcı (19), Hasan Pehlivan (41) yaralandı. Durumu ağır olan Cennet Yeldi, İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Aydın Valisi Hüseyin Aksoy hastaneye gelerek yaralılar hakkında yetkililerden bilgi aldı. Nazilli Devlet Hastanesi’ne kaldırılan yaralıların ve ölenlerin yakınları hastaneye akın etti. Ölenlerin yakınları gözyaşlarına boğuldu. Yaralıların durumları hakkında bilgi almaya çalışan yakınlarının hastane önündeki endişeli bekleyişi devam ediyor.

class=’medyanet-inline-adv’>

KİMLİKLERİ BELLİ OLDU

Yaralılar Nazilli Devlet Hastanesi’ne kaldırılırken, olayda yaralananların Cennet Yeldi (24), Mustafa Görkem Balkır (20), Merve Bayar (24), Hasan Pehlivan (41) ve Osman Sakızcı (19) olduğu tespit edildi. Patlamada ağır yaralanan Cennet Yeldi’nin vücudunda yüzde 80 oranında yanık oluşurken, tedavisi için ambulansla İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yanık Merkezi’ne sevk edildiği öğrenildi.

haberler Son dakika... Aydın Nazillide restoranda patlama 7 kişi hayatını kaybetti

CENAZELER OTOPSİ İÇİN ADLİ TIP KURUMUNDA

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, patlamada hayatını kaybeden ve yaralanan vatandaşlar hakkında Nazilli Devlet Hastanesi’nde yetkililerden bilgi alıp, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Vali Aksoy, “Bugün 15.30 sıralarında meydana gelen tüp değişimi sırasındaki patlama neticesinde maalesef 7 vatandaşımız yaşamını kaybetti, 5 vatandaşımız da yaralandı. Yaralılardan bir tanesi 2007 doğumlu bir kızımız. Durumu biraz ağır ve onu İzmir’e sevk ettik, şu anda yolda. İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ulaştırılmak üzere seyir halinde. Diğer 4 yaralımızın Nazilli Devlet Hastanesi’nde gerekli tedavileri yapılıyor. Üçünün durumu gayet iyi. Muhtemelen birkaç gün içinde taburcu olur. Bir tanesini de tedbir amaçlı yoğun bakıma aldık ama ilk aşamada hayati tehlikesi gözükmüyor. Arkadaşlarımız onunla ilgili gerekli çalışmaları yapıyor. 7 cenazeyle ilgili olarak da otopsileri yapılmak üzere Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Adli Tıp Kurumu’na sevkleri yapıldı. Orada otopsi çalışmaları gerçekleştirilecek ve süreci bütün kurumlarımızla, bütün birimlerimizle takip ediyoruz. Olay anından itibaren ilgili kurumlarımız, ilgili birimlerimiz her türlü müdahaleyi yapmışlardır. Çevre binalara herhangi bir hasar oluşturmadan bu şekliyle sonuçlanan bir kaza. O bizim bir tesellimiz oldu. Ama 7 vatandaşımızın yaşamını kaybetmesi bizi son derece üzmüştür. Yaşamını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz. Yakınlarına sabır ve baş sağlığı diliyoruz. Yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz” dedi.

class=’medyanet-inline-adv’>

ANNE- KIZ PATLAMADA ÖLDÜ, ABLA İSE YEMEĞE GİTMEDİĞİ İÇİN HAYATTA KALDI

class=’medyanet-inline-adv’>

Aydın’ın Nazilli ilçesinde, restoranda yaşanan patlamada hayatını kaybeden 7 kişiden 2’sinin Emine (37) ve kızı İrem Düztepe (14) olduğu öğrenildi. Düztepe ailesinin bir hafta önce Kuyucak ilçesinden Nazilli’ye taşındığı, İrem Düztepe’nin ise 9’uncu sınıf öğrencisi olduğu öğrenildi.

haberler Son dakika... Aydın Nazillide restoranda patlama 7 kişi hayatını kaybetti

Baba İlker Düztepe’nin ise Şırnak’ta astsubay olarak görev yaptığı belirtildi. Anne- kız restorana giderek yemek yemek istedi, abla Sıla Düztepe ise acıkmadığı için annesi ve kardeşiyle gitmedi. Yemek yemeye gitmediği için Sıla hayatta kalırken, anne Emine ve kızı İrem Düztepe patlamada can verdi. Şırnak’ta görevli babanın ise haberi alır almaz yola çıktığı öğrenildi.

‘İLGİLİ KURUMLAR BÜYÜK BİR TİTİZLİKLE BU SORUŞTURMAYI YÜRÜTÜYOR’

Olayla ilgili gözaltı sayıları hakkında da bilgi veren Aksoy sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu ana kadar Cumhuriyet Başsavcılığımız yapmış olduğu çalışmalar neticesinde 10 kişiyi gözaltına alındı. Bu olayla ilişkileri Cumhuriyet Başsavcılığımızla değerlendirilecektir. Süreç, 10 kişinin gözaltı işlemleriyle devam ediyor. Olayda durumunu biraz ağır olan Cennet Yeldi 2007 doğumlu kızımız İzmir’e sevk edildi. Tüpü değiştiren görevli Mustafa Görkem Balkın arkadaşımız da yaralı. Osman Sakıcı, bu da iş yerinde çalışan bir arkadaşımız. Merve Bayar yine iş yeri çalışanı. Diğeri de Hasan Pehlivan adlı bir müşteri. Bunlar da yaralı tedavilerine devam ediliyor. Diğer kimlik çalışmaları otopsi neticesi netleşeceği için şu anda herhangi bir kimlik açıklaması yapmamızın doğru olmadığın düşünüyoruz. Cumhuriyet Başsavcılığımızın koordinesinde adli tıp raporları, otopsi sonuçları, ortaya çıktıktan sonra kimliklerini açıklayacağız. Konunun uzmanları, ilgili kurumlar büyük bir titizlikle bu soruşturmayı yürütüyor. Cumhuriyet Başsavcılığımızın koordinasyonunda gerek emniyet teşkilatımız, gerek itfaiye teşkilatımız gerekse belediye teşkilatımız kendi bilgi ve belgelerini Cumhuriyet Başsavcılığına vererek soruşturmanın sağlıklı bir şekilde yapılması konusunda her türlü gayreti ortaya koyacaklardır.”

BAKAN KOCA YARALILARIN SON DURUMUNU AÇIKLADI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medyadan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: 

Aydın’da, bir patlamada 7 kişi hayatını kaybetti, 5 kişi yaralandı. Yaralılardan dördünün tedavisi kaldırıldıkları hastanelerde devam ediyor. Halen entübe durumda olan bir hastamızda %80 yanık var, ilk müdahalenin ardından İzmir’e nakli yapılıyor.

İlk ambulansımız olay yerine patlamadan 2 dakika sonra ulaştı. 5 ambulans, 1 UMKE Timi, 18 sağlık personeliyle kazanın sonuçlarını hafifletmeye çalıştık. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyoruz. Yaralıların sağlıklarına kavuşmaları için elimizden geleni yapacağız.

haberler

1/16

haberler

2/16

haberler

3/16

haberler

4/16

haberler

5/16

haberler

6/16

haberler

7/16

haberler

8/16

haberler

9/16

haberler

10/16

haberler

11/16

haberler

12/16

haberler

13/16

haberler

14/16

haberler

15/16

haberler

16/16

“ÜÇ CUMHURİYET SAVCISI GÖREVLENDİRMİŞTİR”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ patlamaya ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Bozdağ, “Aydın/Nazilli’de bir restoranda meydana gelen tüp patlaması sonucu hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabır, yaralılara acil şifalar diliyorum. Nazilli’ye ve Nazilli’de yaşayan vatandaşlarımıza büyük geçmiş olsun. Nazilli Cumhuriyet Başsavcılığı patlama hakkında adlî soruşturma başlatmıştır. Soruşturma için Nazilli Cumhuriyet Başsavcılığı, üç cumhuriyet savcısı görevlendirmiştir. Olay bütün yönleriyle soruşturulacaktır. Patlamaya sebebiyet verdiği iddia edilen kişi gözaltına alınmıştır. Rabbimiz, insanımıza ve ülkemize böylesine acı hadiseleri bir daha yaşatmasın”

haberler Son dakika... Aydın Nazillide restoranda patlama 7 kişi hayatını kaybetti

VALİ AKSOY’DAN İLK AÇIKLAMA

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, Nazilli ilçesinde bir restoranda meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre 7 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Patlamada 1’i ağır 5 kişinin de yaralandığı belirtildi.

CNN Türk canlı yayınına katılan Vali Aksoy patlama ilişkin son bilgileri aktardı. Aksoy “Bugün 15.35 sıralarında bulunduğumuz cadde üzerindeki bir işletmede tüp değişimi sırasında oluşan bir patlama neticesi 1’i ağır 5 yaralımız söz konusu maalesef, 7 vatandaşımız da yaşamını kaybetti. Hastaneye intikalleri sağlandı. Çok üzgünüz. Böylesine bir kazanın yaşanmış olmasından, insanlarımızın yaşamını yitirmesinden büyük bir üzüntü duyuyorum. Allahtan rahmet diliyorum. Yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum. Çalışanın ilk beyanına göre tüpten bir koku geldiği, hatta yetkili kişinin gelerek değiştirme noktasında kokunun çıktığı kendisinin bazı insanları dışarıya çıkardıktan kısa süre sonra da patlamanın olduğu yönünde. Olay yeri incelememiz ve itfaiyemiz bütün boyutlarıyla inceleyecek. İlk tespitlerimize göre tüpten kaynaklı bir patlama olduğunu ifade edelim” dedi.

GÖRGÜ TANIĞI ANLATTI

Aydın’ın Nazilli ilçesindeki bir iş yerinde meydana gelen patlamada 7 kişi hayatını kaybederken o anlara şahit olan bölge esnaflarından Betül Cengiz, olay anını anlattı. Her şeyin bir anda olduğunu ifade eden Cengiz, “Karşı dükkanda çalışıyorum. Bir anda ocakta ateş çıktı. Biz ne olduğunu anlayamadan ateş çıktıktan sonra bir anda alev topuna döndü ve bina komple yanmaya başladı. Üst katta insanlar vardı. Üst kat komple simsiyah oldu. Daha sonrasında bir kişiyi camdan çıkarttılar ama diğerleri çıkamadı. Ortam çok kötüydü. Bir taraftan insanlar dışarı çıkmaya çalıştı ama hiç bir şey yapılamadı. Kendini kurtarabilen kurtardı ama ortam çok kötüydü. Herkes elinden geleni, yaptı ama Allah herkesin yardımcısı olsun. Ölenlerin ailesinin başı sağ olsun” dedi.

haberler Son dakika... Aydın Nazillide restoranda patlama 7 kişi hayatını kaybetti

ALEVLERDEN BÖYLE KAÇMAYA ÇALIŞTILAR

Yangının çıkmasının ardından işletmenin üst katında bulunan iki çocuğun can havli ile klimanın bulunduğu pencereden çıkma çabaları o anda etraftaki bir vatandaş tarafından cep telefonu ile kaydedildi. Kameraya yansıyan görüntülerde iki çocuğun pencere önündeki klimayı iterek çıkmaya çalıştıkları görülüyor.

Read More