Haberler Son dakika: Ayçiçek yağı taşıyan gemiler Türkiye’ye doğru yola çıktı

Haberler

Denizcilik Genel Müdürlüğü, Rusya’nın Yeisk Limanı’nda bekleyen 6 bin 99 ton ayçiçek yağı yüklü geminin Türkiye’ye ulaşmak üzere Kerch Kanalı’nı geçerek seyre başladığını, ayçiçek yağı yüklü 3 geminin de Rostov Limanı’ndan kalkış yaptığını açıkladı.

Denizcilik Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Rusya’nın Yeisk Limanı’nda bekleyen 6 bin 99 ton ayçiçek yağı yüklü gemi Kerch Kanalı’nı geçerek seyre başladı, 15 Mart’ta Mersin’de olması beklenmektedir. Ayçiçek yağı yüklü diğer 3 gemi ise Rostov Limanı’ndan kalkış yapmış olup 17 Mart’ta ülkemize varmaları planlanmaktadır.” 

6 GEMİ DAHA YOLA ÇIKTI

Denizcilik Genel Müdürlüğünün Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Rus limanlarında bekleyen Türk sahipli/işletmecili gemilerden 6’sı daha limanlardan kalktı. Kömür, demir filizi, buğday ve küspe-kepek taşıyan gemilerimizin 5’i ülkemize biri Romanya’ya seyre başladı. Kerch Boğazı trafiğe açılmış olup tüm gemilerimizin kalkış yapması bekleniyor” denildi.

PUTİN TALİMAT VERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya lideri Putin ile kritik bir görüşme gerçekleştirmişti. CNN TÜRK muhabiri Arda Erdoğan, o görüşmenin detaylarını açıklamıştı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Putin’le yaptığı görüşmenin detaylarını AK Parti MYK’sıyla paylaştığını belirten Arda Erdoğan’ın açıklamaları şöyleydi; Erdoğan’ın muhatabı Putin’e iki ülke arasındaki ticarette euro ve dolar dışında ruble, yuan ve altınla da alışveriş yapabileceklerini söyledi. Görüşmede Erdoğan, Azak Denizi’nde bekletilen ayçiçek ve buğday hammaddesi yüklü, varış noktası Türkiye olan yaklaşık 30 gemiyi hatırlattı. Putin de söz konusu gemilerin Türkiye’ye çıkışıyla ilgili talimat vereceğini belirtti.

BİTKİSEL YAĞ SANAYİCİLERİ DERNEĞİ (BYSD) BAŞKANI SAYIN TAHİR BÜYÜKHELVACIGİL’DEN AÇIKLAMA

Bitkisel yağ sanayicileri derneği (bysd) başkanı sayın tahir büyükhelvacıgil’den gelen açıklamada şu ifadeler yer aldı: Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan gelişmeler nedeniyle Karadeniz kıyılarındaki limanlarda bekletilen gemilerle ilgili sorunumuz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük gayretleri ve girişimleri ile çözülmüştür. İftiharla söylemek isteriz ki; sadece Türkiye’ye gelecek siparişleri taşıyan gemilere izin verilmiş ve gemilerimiz de ülkemize doğru yola çıkmıştır.
Bu vesileyle, sorunun çözümü için çaba harcayan başta Muhterem Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, bakanlarımıza ve tüm çalışanlarına en derin şükranlarımızı ve saygılarımızı arz ederiz.

Read More