Haberler Son dakika: Asker gönderme kararı alan NATO’dan Rusya açıklaması: Büyük bedel ödeyecek

Haberler

NATO Liderleri, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı karşısında NATO’nun eylem planına ve işgale yönelik çevrimiçi toplandı ile bir araya geldi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg toplantının ardından kameraların karşısına geçti. Stoltenberg, “Rusya, Avrupa’da barışı paramparça etti. Ukrayna halkı özgürlük için savaşıyor. Trajik can kaybını, acıları ve yıkımı kınıyoruz” dedi.

Rusya’ya diyalog çağrısı yapan Stoltenberg, “Bu anlamsız savaşı durdurmak için Rusya’yı saldırıyı derhal durdurmaya, tüm birliklerini Ukrayna’dan çekmeye ve diyalog yoluna geri dönmeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.
Stoltenberg, “Rusya, Avrupa güvenlik düzenine açıkça karşı çıkıyor ve hedeflerini gerçekleştirmek için güç kullanıyor. Putin’in saldırganlığı sürdürme kararı, Rusya’nın önümüzdeki yıllarda ağır bedeller ödeyeceği korkunç bir stratejik hatadır. Hem Rusya hem Belarus eylemlerinden sorumlu tutulacaktır” dedi.

“NATO’NUN MÜDAHALE UNSURLARINI YERLEŞTİRİYORUZ”

Stoltenberg, “Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı karşısında, NATO müttefikleri savunma planlarını harekete geçirdi. 30’dan fazla yerde faaliyet gösteren 100’den fazla jetimizle karada ve havada NATO müdahale unsurlarını konuşlandırıyoruz.” dedi. Her müttefiki korumak için NATO’nun “ne gerekiyorsa yapacağını” söyleyen Stoltenberg, “Güçlü bir transatlantik bağ olmadan Avrupa’da güvenlik yoktur.” şekilde konuştu.

“AVRUPA GÜVENLİK DÜZENİNE BİR SALDIRIDIR”

Stoltenberg, Kiev’in düşebileceği konusunda, “Ukrayna tamamen işgal altında. Bu öngörülemeyen bir durum, ne olacağını söyleyemeyiz” açıklamasında bulundu. Stoltenberg, “Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı Ukrayna’ya saldırmaktan çok, Avrupa güvenlik düzenine yapılmış bir saldırıdır. Müttefiklerimizi korumak için herşeyi yapacağız” şeklinde konuştu.

AB YÜKSEK TEMSİLCİSİ JOSEP BORRELL’DEN AÇIKLAMA

AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: Önümüzdeki günlerde dünyanın kararlılığını göreceğiz. BM dışında da iyi tepkileri görüyoruz. AB Konseyi’nden gelen açıklamaları memnuniyetle karşıladık. Bu görüşmede Rusya’ya yönelik yaptırım uygulama kararı aldık. Uzmanlarımız dezenformasyonla savaşmaya devam ediyor. Putin ve Lavrov’a yaptırım uygulayacağız.

ZİRVE SONRASI ORTAK BİLDİRİ

Bildiride, Genel Sekreterin daveti üzerine Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski’yle birlikte Finlandiya, İsveç ve Avrupa Birliği’nin de zirveye katıldığı belirtilerek, “Rusya’nın, Belarus tarafından kolaylaştırılan, Ukrayna’yı bütünüyle işgalini en güçlü ifadelerle kınıyoruz. Rusya’yı askeri saldırısına derhal son vermeye, tüm kuvvetlerini Ukrayna’dan çekmeye ve seçtiği saldırganlık yolunu terk etmeye çağırıyoruz” denildi. 

Rusya’nın önümüzdeki yıllarda hem ekonomik hem siyasi olarak ağır bir bedel ödeyeceğine dikkat çekilen bildiride ayrıca, Vaşington Antlaşmasına dikkat çekilerek, “Tüm Müttefikleri korumak ve savunmak için birleşmiş durumdayız. Özgürlük her zaman baskıyı yenecektir” ifadelerine yer verildi.

“DÜNYA RUSYA’NIN YANI SIRA BELARUS’U DA EYLEMLERİNDEN DOLAYI SORUMLU TUTACAKTIR”

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Bildirisi’nde şu ifadelere yer verildi:

“On yıllardır Avrupa-Atlantik güvenliğine yönelik en büyük tehdidi görüşmek için bugün bir araya geldik. Rusya’nın, Belarus tarafından kolaylaştırılan, Ukrayna’yı bütünüyle işgalini en güçlü ifadelerle kınıyoruz. Rusya’yı askeri saldırısına derhal son vermeye, tüm kuvvetlerini Ukrayna’dan çekmeye ve seçtiği saldırganlık yolunu terk etmeye çağırıyoruz. Bağımsız, barışçıl ve demokratik bir ülke olan Ukrayna’ya yönelik uzun süredir planlanan bu saldırı korkunç ve tamamen nedensiz ve haksızdır. Rusya’nın eylemlerinin neden olduğu trajik can kayıplarından, büyük insan ıstırabından ve yıkımdan üzüntü duyuyoruz. Avrupa kıtasında barış temelden sarsılmıştır. Dünya Rusya’nın yanı sıra Belarus’u da eylemlerinden dolayı sorumlu tutacaktır. Tüm devletleri bu vicdansız saldırıyı kayıtsız şartsız kınamaya çağırıyoruz. Rus Hükümeti’nin yalan bombardımanına kimse kanmamalıdır.

RUSYA’NIN ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA HEM EKONOMİK HEM SİYASİ OLARAK AĞIR BİR BEDEL ÖDEYECEĞİ KORKUNÇ BİR STRATEJİK HATADIR

Bu çatışmanın tüm sorumluluğu Rusya’dadır. Rusya, NATO ve Müttefikler tarafından defaatle önerilen diplomasi ve diyalog yolunu reddetmiştir. BM Şartı dahil olmak üzere uluslararası hukuku esasen ihlal etmiştir. Rusya’nın eylemleri aynı zamanda NATO-Rusya Kurucu Senedinde kayıtlı ilkelerin ki, Senetteki taahhütlerini yerine getirmeyen Rusya’dır, apaçık inkarıdır. Başkan Putin’in Ukrayna’ya saldırma kararı, Rusya’nın önümüzdeki yıllarda hem ekonomik hem siyasi olarak ağır bir bedel ödeyeceği korkunç bir stratejik hatadır. Halihazırda, Rusya’ya yönelik ağır ve emsali görülmemiş yaptırımlar yürürlüğe koyulmuştur. NATO ilgili paydaşlar ve AB dahil olmak üzere diğer uluslararası kuruluşlarla yakın eşgüdüm içerisinde olmaya devam edecektir. Bugünkü toplantımızda Genel Sekreterin daveti üzerine Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski’yle birlikte Finlandiya, İsveç ve Avrupa Birliği de bize katılmıştır.

UKRAYNA’YA GEREKLİ SİYASİ VE PRATİK DESTEĞİ SAĞLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Şu anda vatanlarını savunmakta olan demokratik olarak seçilmiş Ukrayna Cumhurbaşkanı, Meclisi ve Hükümeti ile cesur Ukrayna halkının yanındayız. Kalbimiz, Rusya’nın saldırganlığı nedeniyle ölen, yaralanan ve yerlerinden edilen herkes ile aileleriyle birliktedir. NATO, her ulusun kendi güvenlik düzenlemelerini belirleme hakkı dahil, Avrupa güvenliğinin esasını teşkil eden temel ilkelere bağlılığını korumaktadır. Kendisini savunmayı sürdüren Ukrayna’ya gerekli siyasi ve pratik desteği sağlamaya devam edeceğiz ve herkesi de aynısını yapmaya çağırıyoruz. Karasuları da dahil olmak üzere uluslararası tanınmış sınırları içinde Ukrayna’nın bağımsızlığına, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne sarsılmaz desteğimizi yeniden teyit ediyoruz. Bu ilkeli tutum asla değişmeyecek.

TÜM MÜTTEFİKLERİ KORUMAK VE SAVUNMAK İÇİN BİRLEŞMİŞ DURUMDAYIZ

Rusya’nın eylemleri ışığında, NATO’nun caydırıcılık ve savunma yapılanması için gereken tüm sonuçları çıkaracağız. Müttefikler Vaşington Antlaşmasının 4. Maddesi temelinde dün istişarelerde bulunmuşlardır. Tüm Müttefiklerin güvenliğini ve savunmasını sağlamak için gerekli tüm önlemleri ve kararları almaya devam edeceğiz. İttifakın doğu kısmında ek kara ve hava savunma güçleri ve NATO alanı boyunca ilave deniz unsurları konuşlandırdık. Mukabele kuvvetlerimizden de istifadeyle, İttifak topraklarının güvenliğini sağlamak ve çeşitli ihtimallere mukabele edebilmeye hazırlanmak için NATO’nun savunma planlarını aktive ettik. Bugün ve gelecekte İttifak sathında güçlü ve muteber caydırıcılık ve savunmayı temin etmek için gerekli tüm ilave konuşlandırmaları yapacağız. Aldığımız tedbirler tırmandırıcı değil, önleyici ve orantılıdır. Vaşington Antlaşması’nın 5. Maddesine olan bağlılığımız tamdır. Tüm Müttefikleri korumak ve savunmak için birleşmiş durumdayız. Özgürlük her zaman baskıyı yenecektir.”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DA KATILDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Maslak’ta bulunan Milli Savunma Üniversitesi’nden katıldığı zirvede NATO Devlet ve Hükümet Başkanları, Ukrayna’daki gelişmeler kapsamındaki güvenlik durumu görüştü. Saat 17.00’de başlayan zirve yaklaşık 3 saat sürdü.

haberler Son dakika: Asker gönderme kararı alan NATOdan Rusya açıklaması: Büyük bedel ödeyecek

Zirvesinde liderler, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesi ve son gelişmeleri ele aldı. Erdoğan’a zirve sırasında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik eşlik etti.

Read More