Haberler Şimdi elektrikte tasarruf zamanı

Haberler

Türkiye günlerdir elektrik faturası şoku yaşıyor, tüketiciler ise elektrik faturalarını aşağı çekebilmenin yollarını arıyor. Söz konusu olan elektrik olunca konu çok boyutlu hale geliyor. Meselenin hem bütçesel, hem de çevresel boyutu var.

İstanbul Ticaret Odası Ücretliler Geçinme Endeksi’nde bulunan 242 ürün arasında ocak ayında en çok fiyatı artan, yüzde 90 artış ile elektrik oldu. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre de tüketici fiyat endeksinde (TÜFE) ocak ayında en fazla fiyatı artan ürün yüzde 70 ile elektrikti. Yine TÜFE’nin üretici fiyat endeksinde de elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı yüzde 138 ile endeksin en fazla arttığı alt sektörler oldu. Tüketiciler elektrik fiyat şokunu sadece ocak ayında yaşamadılar.

2018 yılından bu yana meskenlerde elektrik faturası artışı yüzde 400’ü aşmış bulunuyor. İşyerlerinde ise neredeyse 8 katına ulaştı.

Kritik eşik

Yeni sistemde tüketim arttıkça zamlar daha fazla hissediliyor. Ocak ayı başında 150 kilovatsaat kritik bir eşik olarak karşımıza çıktı. Elektrikte aylık 150 kilovatsaatlik tüketim kritik sınır olarak belirlenince elektrik fiyat artışından daha az etkilenmek için yıllık tüketimin 150 kilovatsaat seviyesinin altına çekilmesi gerekiyordu. Geçen hafta ise elektrik faturalarında düşük tarifeden yüksek tarifeye geçiş için tüketim limitinin aylık 210 kilovatsaate çıkarılacağı açıklandı. Kritik eşik 150 de olsa 210 da, elektrik tüketimini o eşiğin altında tutmak için daha verimli ve daha tasarruflu kullanmak ve evlerde buna yönelik bazı düzenlemeler yapmak gerekiyor.

Tüketim azalmalı

Konunun hem bütçe hem de çevresel yönü var. Elektrik enerjisi tüketimini azaltmak çevresel sürdürülebilirliğe katkı için de atılması gerekli bir adım. Zamlar olmasaydı da, fiyatlar artmasaydı da enerji kaynaklarını daha verimli kullanarak çevresel etkiyi azaltma çerçevesinde ortada elektrik tüketiminin azaltılması gibi bir zorunluluk zaten vardı.

Elektrik tüketimini azaltmak ve enerjiyi daha verimli kullanabilmek için neler yapılabilir? İşin uzmanlarının bazı önerileri var. Bu önerilere baktığımda bazıları bana yeni gelse de bir çoğunu daha önce duymuştum. Bunların bir kısmı yıllardır duyduğumuz öneriler olsa da elektriğin böylesine pahallandığı bir dönemde hatırlamakta fayda var.

Fişleri prizden çekin

– Kullanmadığınız lambaları kapatın.

Ampul alırken alıştığımız akkor ampul yerine LED ampul seçin.

– Enerji verimliliği sağlayan cihazlar kullanın.

– Kullanılmayan cihazların fişlerini prizden çekin, çünkü fişi prize takılı olan aletler, az da olsa elektrik tüketmeye devam eder. Ya da tasarruflu prizler kullanın. Dimmer priz ve anahtarlar da daha az elektrik tüketilmesine yardımcı olabilir.

– Yalıtımda da enerji verimliliğine uygun malzeme ve teknoloji kullanın.

– Sıcak su deponuzun ve borularınızın yalıtımını da ihmal etmeyin.

– Hayatınızı gün ışığından en iyi faydalanabileceğiniz şekilde düzenleyin.

– Radyatörlerin önünü her daim açık tutun. Klimaları doğrudan güneş ışığı almayan yerlere yerleştirin.

Boş odaları ısıtmayın

– Kullanmadığınız odaları ısıtmayın. Isıttıklarınız için ideal ısı seviyesi 21 – 22 derecedir. Klimaları da buna göre çalıştırabilirsiniz.

– Çatıya yerleştirilecek güneş enerji panelleriyle elektrik faturası aşağı çekilebilir. Güneş enerjisi kullanan sıcak su sistemini tercih edin.

– Buzdolabınızı 3 – 5 derece aralığında çalıştırın ama öncelikle arkası ve yanları hava alabilecek bir yere koyun. Derin dondurucu için ideal ısı ayarı ise eksi 18 derecedir. Buzdolabının kapağını çok sık açıp kapatmaktan kaçının.

Sıcak yemeği buzdolabına hemen koymayın.

– Buzluktan çıkardığınız yemeklerinizi pişirmeden evvel çözülmesini bekleyin.

Sık sık açıp kapamayın

– Fırın yemekleriniz için seramik veya cam malzeme kullanın. Fırında pişen yemeği kontrol etmek için sürekli fırının kapağını açıp kapatmayın. Çünkü fırınınızın kapağını her açtığınızda ısı enerjisinin büyük bir bölümünü kaybedersiniz. Fırının lambasını kullanarak bu işi yapmayı çalışın.

– Yemekleri fırınınızın üst raflarına koyun. Böylece, pişirme sürenizi azaltın.

– Tencere ve tavanızın genişliği ocak ile aynı boyutta olsun, boş yere havayı ısıtmayın. Ocakta yemek yaparken kullandığınız kapların kapağını kapalı tutun.

– Ütü yaparken kıyafetleri toplu ütülemeye dikkat edin. Ütünüzü ısıtırken harcadığınız enerji daha fazla malzemeyi ütülemeye yarasın.

– Çamaşır ve bulaşık makinelerini dolmadan çalıştırmayın. Makineleri ‘eko program’ modunda kullanmayı tercih edin.

– Telefonlarınız şarj olduktan sonra şarj aletini prizden çıkarın.

Read More