Haberler Şarkıcı Gülşen’in ev hapsi kaldırıldı

Haberler

İmam Hatiplilere yönelik hakaret içerikli sözleri nedeniyle hakkında 3 yıla kadar hapis cezası talep edilen şarkıcı Gülşen’in ev hapsi kaldırıldı. Kararla birlikte ayrıca Gülşen’e yurtdışına çıkış yasağı ile evine en yakın karakola her Perşembe imza atma adli kontrol tedbiri uygulandı.

Şarkıcı Gülşen Çolakoğlu imam hatiplilere yönelik söylediği sözleri sebebiyle tutuklanmış ve avukatlarının itirazı sonrası 4 gün sonra tahliye edilmişti. Ev hapsi adli kontrolü ile tahliye edilen Gülşen’in avukatları buna da itiraz etmişti. Ancak mahkeme bu itirazı reddetmişti. Ret kararının ardından itiraz Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. İtirazı inceleyen İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi Gülşen hakkındaki ev hapsi adli kontrol tedbirinin kaldırılmasına karar verdi. Yeni adli kontrol tedbiri uygulayan mahkeme Gülşen’e yurtdışı çıkış yasağı ile her Perşembe evine en yakın karakola imza atmasına karar verdi.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu’nca hazırlanan iddianamede, 702 kurum ve kişi, “müşteki (şikayetçi)” olarak yer aldı. Müştekiler arasında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İslami yazar Emine Şenlikoğlu Özkan, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Yönetim Kurulu Başkanı Saliha Okur Gümrükçüoğlu, KADEM, KADEM Vakfı, Gaziantep Önder İmam Hatipliler Derneği de yer aldı. Gülşen Çolakoğlu’nun “şüpheli” sıfatıyla yer aldığı iddianamede, bazı basın yayın organlarında yayınlanan haberlerde ve sosyal medya platformlarında paylaşılan videoların incelenmesinde, şüpheli Gülşen Çolakoğlu’nun vermiş olduğu bir konser esnasındaki söylemiş olduğu söz ve beyanların TCK 216. maddesinde “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama” suçunun unsurlarını oluşturduğu ve re’sen soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

3 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

İddianamede, şüpheli Gülşen Çolakoğlu’nun sözlerinin “halkın, toplumun bir bütününü ifade ettiği ve bu halde toplumun içinde bulunduğu birlik ve beraberlik içeren ortak değer yargılarının olması hilafına, kin ve düşmanca duygular beslemeye sevk edilerek halkın sosyal sınıf bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik edildiği, ayrımcılığa maruz bırakıldığı” belirtildi. “Birçok müşteki tarafından verilen şikayet dilekçeleri ile şikayette bulunulduğu da dikkate alınarak soruşturmaya konu mezkur söz ve beyanların halkın bir kesimi nezdinde tahrik konusu olup, tahrik edilenler nazarında endişe yaratacak şekilde bir etki oluşturarak kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıktığı” denilen iddianamede, şüpheli Gülşen Çolakoğlu’nun “Halkı Kin ve Düşmanlığa Alenen Tahrik Etme” suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi istendi.

Read More