Haberler Putin çılgına döndü! Kendi generaline yaptıkları dünyayı şoka uğrattı…

Haberler

Rusya’nın başlangıçta bir haftadan daha kısa sürede biteceği tahmin edilen Ukrayna işgali, üçüncü haftasındayken öfkeli Kremlin patronu Vladimir Putin suçlayacak birini arıyor. Rusya Federal Ulusal Muhafızları Başkan Yardımcısı General Roman Gavrilov’un, çok korkulan FSB güvenlik servisi tarafından gözaltına alındığı ve bilgi sızdırmakla suçlandığı ortaya çıktı.

HABERLER PEŞ PEŞE GELDİ

Ukrayna topraklarına yapılan ilk saldırının öncüsü olan Rusya’nın Rosgvardia birliğinin başkan yardımcısı General Roman Gavrilov’un, Rusya Federasyonu’nun korkulan Federal Güvenlik Servisi – FSB tarafından tutuklandığına dair haberler çıkıyor.

Gavrilov’un tutuklanmasının nedeni net bir şekilde belli değil. Ancak Bellincat’tan Christo Grozev’in aktardığına göre bir kaynak, suçlamanın “yakıtın savurganca israf edilmesi” olduğunu söylerken, daha ciddi bir “can kaybına yol açan askeri bilgi sızıntıları” suçlamasının da olduğu söyleniyor.

Rus haber sitesi Pravda, Putin’in seçkin Rosgvardia [Rus Federal Ulusal Muhafız Birlikleri Teşkilatı] özel kuvvetlerini Ukrayna’ya karşı savaşa gönderdiğini bildirdi ve birimin halihazırda vermiş olduğu zayiatı listeledi.

KREMLİN 498 DİYOR, ABD 7 BİN

Rusya’nın toplam zayiat rakamlarının tahminleri çılgınca değişiyor. Resmi Kremlin kaynaklarına göre, Ukrayna’nın işgalinde sadece 498 Rus askeri hayatını kaybetti. ABD’nin tahminine göre ise bu sayı 7 bin civarında. Bu da Rus zaiyatının, Irak ve Afganistan’da 20 yılda öldürülen Amerikan askerlerinin toplamından daha fazla olduğu anlamına geliyor. Bu arada Ukrayna ise, bölgede 13 bin 500 işgalci Rus askerini öldürdüğünü iddia ediyor.

haberler Putin çılgına döndü Kendi generaline yaptıkları dünyayı şoka uğrattı...

The Times’a göre, FSB’nin dış istihbarat şubesi başkanı Sergey Beseda da yardımcısı Anatoly Bolyukh ile birlikte tutuklandı. Resmi suçlamalar mali suistimalle ilgili olsa da, asıl neden muhtemelen Putin’in “Ukrayna’daki siyasi durum hakkında güvenilmez, eksik ve kısmen yanlış bilgiler” almaktan duyduğu öfke olabilir.

“PROPAGANDA BALONU İÇİNDE YAŞIYOR”

Pentagon yetkilileri, Putin’in ordusunun ilerleme eksikliğine “kızgın ve sinirli” olduğunu ve Zelensky’yi teslim olmaya zorlamak için “daha fazla şiddet ve yıkıma” neden olmaya istekli olabileceğini söylüyor.

ABD’nin eski Moskova Büyükelçisi olan CIA Direktörü William Burns, Rus liderin hiçbir danışmanın kendisine kötü haber vermeye cesaret edemediği bir “propaganda balonu” içinde yaşadığını söyledi.

Burns, ABD Kongresi’ne hitaben yaptığı konuşmada, “Putin’in Ukrayna ordusunu sivil kayıpları hiç dikkate almadan ikiye katlayacak ve ezmeye çalışacak” dedi.

Read More