Haberler Prof. Dr. Aygün Attar’dan CHP’li vekil Aykut Erdoğdu’ya sert tepki

Haberler

44 günlük Karabağ Savaşı sürecinde Cumhuriyet Halk Partisi Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Ünal Çeviköz’ün kritik bir dönemde Türkiye’nin Azerbaycan’a yaptığı yardımları insanlık suçu olarak nitenlendirmesi ve Karabağ bölgesine Orta Doğu Cihatcılarının gönderildigine dair iddialar yöneltmesinin ardından CHP İstanbul Milletvetvekili Aykut Erdoğdu’nun geçtiğimiz günlerde TBMM tarafından Şuşa Beyannamesi’nin onaylandığı kurul toplantısında dile getirdiği TANAP ve doğal gaz fiyatları konusundaki iddialarına yanıt olarak Prof. Dr. Aygün Attar’dan sert tepkiler geldi.

Şuşa Beyannamesi’nin TBMM’de görüşülerek onaylandığı aynı günde TANAP’a yönelik iftiraların neden meclis kürsüsünden dile getirildiğinin akıllara başka sorular getirdiğini vurgulayan Attar, CHP’nin bu asılsız iddia ve iftiralara yönelik herhangi bir açıklama yapma gereği duyup duymayacağını merak ettiklerini belirtti.

TANAP İFTİRASI NEDEN?

Türkiye, Azerbaycan dahil olmakla Rusya, İran, Katar, Nijerya gibi ülkelerde doğal gaz ithal ediyor. Bu ülkeler arasında en ucuz gazın Azerbaycan’dan alındığının altını önemle çizerek, Azerbaycan’ın sadece Türkiye’ye sadece petrol ve yan sanayi alanında 19 milyarlık yatırım gerçekleştirdiğini vurguladı.

Bazı mihraklarca Azerbaycan’a fütursuzca yapılan sözlü saldırıların, Azerbaycan Devlet Fonu tarafından geçen hafta Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bakasına 1 milyar Euro miktarında hesap açtırdığına dair yayınlanan haberin akabinde gerçekleşmesinin tesadüf olup olmadığının düşündürdüğüne ifadelerinde yer verdi.

Türkiye’nin en büyük endüstriyel ve en büyük 3 holdinginden biri olan, SOCAR’ın Türkiye’nin en büyük doğrudan dış yatırımcısı olduğunu belirterek, çalışan sayısının 5200 olduğunu ve bu sayının taşeron firmalar ile birlikte 10 bini aştığına işaret etti.

Azerbaycan’ın tarih boyunca aynı Türkiye gibi daima kayıtsız ve şartsız yardım elini uzatmış, Balkanlarda Evlad-ı Fatihan için gönüllü olmuş, Sakarya’da Çanakkale’de savaşmıştır.

Altın, petrol yollayarak maneviyatın yanında maddi olarak destekte bulunmuş, yazışmalarda Atatürk’e cevap olarak “Gardaş Yardımı’ndan para alınmaz” denilmiştir.

Atatürk’ün partisinin bu sevgiden bu bilinçten uzak olmasını ne kadar acı olduğunu sözlerine ekledi. CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu’nun Türkiye ile Azerbaycan arasındaki doğal gaz antlaşmasıyla ilgili mesnetsiz iddialarının cehil cesaretinin bir tezahürü mü? Hazımsızlığın dışa vurumu mu? Olduğunu soran Attar, İstiklal Harbinde evlilik yüzüklerini Anadolu’ya yardım için yollayan Azerbaycan’a bu kin neden diye sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz’ün 2001-2004 tarihleri arasında Türkiye’nin Azerbaycan nezdindeki Büyükelçisi olarak görev yaptığı halde bu açıklamaları yapabilmesinin görev süresince kulaklarını kapattığını, gözlerini ve kulaklarını kapatmayan herkesin Azerbaycan sevgisine şahit olduğunu ve Çeviköz’ün bu sevgiye şahit olamamasının üzüntü verici olduğunu ifade etti.

Karabağ Savaşı süresince yaşanan Türkiye Azerbaycan işbirliği 1944 tarihinde yaşanan acı boraltan hatırasının utancından kurtardığını sözlerine ekleyerek, Azerbaycan’da yüzlerce masum çocuk, kadın ve yaşlının Karabağ Savaşı süresinde sistematik olarak katliyama maruz kaldığı zaman kılını dahi kıpırdatmayan PKK’ya yönelik operasyonlarda ‘insan hakları’ çığlıkları atanlardan zaten bu tepkilerin beklendiğini önemle vurguladı.

Türkiye Azerbaycan Dostluk İşbirliği ve Dayanışma Vakfi olarak bir devlet iki millet felsefesine aykırı söylemler dile getiren CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu’dan ifadeleri için özür beklediklerini önemle belirtti.

Read More