Haberler Net tarih verdi! Ukraynalı istihbarat başkanı: ‘Görülmemiş bir saldırı geliyor’

Haberler

Haberler Ukrayna savunma istihbarat başkanı yürekleri ağza getiren bir açıklama yaptı. Rusya’nın görülmemiş ölçekten bir saldırıya hazırlandığını açıklayan Ukraynalı General Budanov, edindikleri istihbarat raporlarına göre saldırının tarihini de açıkladı. Öte yandan Belarus-Polonya sınırında başlayan göçmen krizi, askeri boyuta taşınıyor. Rus basınında çıkan haberlerde, NATO’ya ait zırhlı araçlar ve roketatar sistemleri dahil çok sayıda aracın sevk edildiği görüntüleri deprem etkisi yarattı.

www.milliyet.com.tr

• 21 Kasım 2021 – 21:40 • Son Güncelleme:

www.milliyet.com.tr

• 21 Kasım 2021 – 21:40 • Son Güncelleme:

1haberler Net tarih verdi Ukraynalı istihbarat başkanı: Görülmemiş bir saldırı geliyor

Belarus’tan gelerek Polonya’ya girmeye çalışan binlerce mülteci, Batı ile Rusya’yı bir kez daha karşı karşıya getirdi. İki taraf da birbirini suçlarken, Rus medyasında yayınlanan son görüntüler savaş kaygısını körükledi.

2haberler Net tarih verdi Ukraynalı istihbarat başkanı: Görülmemiş bir saldırı geliyor

Sayıları 2 bini aşan göçmenin Belarus’ta hiçbir engelle karşılaşmadan ilerleyip Polonya sınırına, yani Avrupa Birliği (AB) sınırına dayanması krizin fitilini ateşlemişti.

3haberler Net tarih verdi Ukraynalı istihbarat başkanı: Görülmemiş bir saldırı geliyor

Bazı göçmenler sınıra kadar Belarus ordu birlikleri tarafından getirilmiş, yüzlerce göçmen ağaç kütükleri ve kürekleri kullanarak sınırı aşıp AB topraklarına girmeyi denemişti. Yüzlerce askeri teçhizat Belarus sınırlarına sevk edilmeye başlandı. Belarus ve Polonya sınırında başlayan göç krizi, sadece siyasi değil, aynı zamanda askeri bir krize dönüştü.

4haberler YÜZLERCE ASKERİ TEÇHİZAT SEVK EDİLİYOR

Haberler YÜZLERCE ASKERİ TEÇHİZAT SEVK EDİLİYOR

Görüntüleri yayınlayan avia.pro sitesinin haberi şöyle devam etti: Tüm göçmenlerin sınırdan gönderilmesine rağmen, NATO birliklerini Belarus sınırlarına çekmeye başladı. Şu anda Belarus-Polonya sınırındaki bölgeye yüzlerce askeri teçhizatın nakledildiği bildiriliyor.

5haberler Net tarih verdi Ukraynalı istihbarat başkanı: Görülmemiş bir saldırı geliyor

Sunulan video karelerinde NATO askeri teçhizatının Belarus-Polonya sınırına çekildiği anlar görülüyor. Görülen silahlar arasında zırhlı araçlar, motorlu topçu teçhizatları, çoklu fırlatma roket sistemleri, hava savunma sistemleri ve tanklar dikkat çekti.

6haberler Net tarih verdi Ukraynalı istihbarat başkanı: Görülmemiş bir saldırı geliyor

Görüntülerdeki teçhizatlar arasında hem Polonya ordusunun hem de Alman Silahlı Kuvvetlerinin armaları fark edildi. Bu da NATO’nun duruma müdahale etmeye karar verdiği şeklinde yorumlandı. Bir gün önce Belarus Savunma Bakanı Viktor Hrenin, Kuzey Atlantik İttifakı’nın gerilimi tırmandırdığına dikkat çekerek durumla ilgili endişelerini dile getirdi.

7haberler ASKERLER SAVAŞ EMRİNİ BEKLİYOR

Haberler ASKERLER SAVAŞ EMRİNİ BEKLİYOR

Mevcut durum göz önüne alındığında, uzmanlar, Belarus’un önümüzdeki günlerde Rus ordusundan askeri teçhizatını Polonya sınırına transfer etmesini isteyebileceğine inanıyor. Birkaç bin askeri teçhizat zaten Yelnya’nın yakınında ve çatışmaya hazır halde emir bekliyor.

8haberler UKRAYNA İSTİHBARAT BAŞKANI: GÖRÜLMEMİŞ BİR SALDIRI GELİYOR

Haberler UKRAYNA İSTİHBARAT BAŞKANI: GÖRÜLMEMİŞ BİR SALDIRI GELİYOR

Ukrayna savunma istihbarat teşkilatının başkanı Military Times’a verdiği demeçte, Rusya’nın Ukrayna sınırları çevresinde yığılmış 92 binden fazla askeri olduğunu açıkladı. var ve Ocak sonu veya Şubat başında bir saldırıya hazırlanıyor.

9haberler Net tarih verdi Ukraynalı istihbarat başkanı: Görülmemiş bir saldırı geliyor

General Kyrylo Budanov’a göre, böyle bir saldırı muhtemelen hava, topçu ve zırhlı birliklerinin saldırılarını, ardından Odessa ve Mariupul’da amfibi saldırıları ve Belarus, üzerinden daha küçük bir saldırıyı içerecek.

10haberler Net tarih verdi Ukraynalı istihbarat başkanı: Görülmemiş bir saldırı geliyor

Budanov, “Rusya’nın bu yılın başlarındaki geniş çaplı Zapad 21 askeri tatbikatı, örneğin, bir kerede 3 bin500’den fazla havadan özel harekat askerini bırakabileceklerini kanıtladı” dedi.

11haberler Net tarih verdi Ukraynalı istihbarat başkanı: Görülmemiş bir saldırı geliyor

Budanov, Rusya’nın hazırlıklarını yaptığı saldırının, 2014’te başlayan ve 14 bin Ukraynalı’nın ölümüyle sonuçlanan çatışma dahil, daha önce görülen her şeyden çok daha yıkıcı olacağını söyledi.

12haberler KREMLİN ASKERİ KAPASİTESİNİ GELİŞTİRİYOR

Haberler KREMLİN ASKERİ KAPASİTESİNİ GELİŞTİRİYOR

Cuma günü Washington Post’a konuşan Ukrayna’nın yeni Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in henüz saldırıya karar verip vermediğinin belirsiz olduğunu belirtmişti.

13haberler Net tarih verdi Ukraynalı istihbarat başkanı: Görülmemiş bir saldırı geliyor

Ancak Budanov, Military Times’a verdiği demeçte, Rusya’nın bunu yapmak için askeri kapasite inşa ettiğini, işgal altındaki Kırım’da asker seviyelerini ve silah sistemlerini artırdığını ve İskender kısa menzilli balistik füze sistemleri ve sınırın yakınındaki diğer silahları sahneye koyduğunu söyledi.

14haberler Net tarih verdi Ukraynalı istihbarat başkanı: Görülmemiş bir saldırı geliyor

Yılın o zamanındaki sert hava koşullarının Rusları saldırmaktan vazgeçireceği yönündeki görüşleri ciddiye almayan Budanov, “Soğuk havalarda savaşmak bizim ve Ruslar için sorun değil” dedi.

15haberler RUS SALDIRISI OCAK AYINDA BAŞLAYACAK

Haberler RUS SALDIRISI OCAK AYINDA BAŞLAYACAK

Saldırının 2022’nin Ocak sonunda başlayacağını belirten Ukraynalı General, “Ancak böyle bir saldırıyı, öncelikle Ukrayna’nın istikrarını bozmak ve savaşma kabiliyetini baltalamak için tasarlanmış bir dizi psikolojik operasyonu takip edecek.”

16haberler Net tarih verdi Ukraynalı istihbarat başkanı: Görülmemiş bir saldırı geliyor

Budanov, bir Rus saldırısının zamanlamasına ilişkin ABD ve Ukrayna istihbarat değerlendirmelerinin çok benzer olduğunu söyledi ve “Değerlendirmelerimiz Amerikalı meslektaşlarımızla neredeyse aynı” dedi.

17haberler Net tarih verdi Ukraynalı istihbarat başkanı: Görülmemiş bir saldırı geliyor

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin Çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte, ABD’nin “Rusya’dan rahatsız edici davranışlar” görmeye devam ettiğini söyledi. “Putin’in neyin peşinde olduğundan tam olarak emin değiliz” diyen Austin, şöyle devam etti:

18haberler Net tarih verdi Ukraynalı istihbarat başkanı: Görülmemiş bir saldırı geliyor

“Fakat bu hareketler kesinlikle dikkatimizi çekiyor. Rusya’yı Minsk anlaşmalarına uygun adımlar atmak için neler yaptıkları konusunda daha şeffaf olmaya çağırıyorum. Ukrayna egemenliğinin toprak bütünlüğüne sarsılmaz desteğimiz devam ediyor.”

19haberler SİHALAR SAYESİNDE MOSKOVA İKİ KEZ DÜŞÜNÜYOR

Haberler SİHA’LAR SAYESİNDE MOSKOVA İKİ KEZ DÜŞÜNÜYOR

Austin, Perşembe günü Reznikov ile görüştükten sonra, ABD’nin “Rus saldırganlığına karşı ortak önceliğimizi ilerletmeye ve Karadeniz güvenliği, siber savunma ve istihbarat paylaşımı gibi alanlarda işbirliğimizi derinleştirmeye devam edeceğini” söyledi.

20haberler Net tarih verdi Ukraynalı istihbarat başkanı: Görülmemiş bir saldırı geliyor

Budanov, Ruslara bağlı ayrılıkçı topçu birliklerine karşı kullanılan Türk yapımı SİHA’ların, önemli bir psikolojik caydırıcı değere sahip olduğunu ve Rusların saldırma konusunda iki kez düşünmelerini sağladığını söyledi ancak yine de, Ukrayna’nın Amerika’dan daha fazla yardıma ihtiyacı olduğunu vurguladı.

21haberler Net tarih verdi Ukraynalı istihbarat başkanı: Görülmemiş bir saldırı geliyor

Ukrayna’ya vaat edilen ABD yardımı hakkında “Şu anda bizim için yeterli olmadığını düşünüyorum. Daha fazlasına ihtiyacımız var. Ukrayna dışında hiçbir ülkenin Rusya ile açık savaşı yok.

22haberler Net tarih verdi Ukraynalı istihbarat başkanı: Görülmemiş bir saldırı geliyor

Ve biz yedi yıldır savaşıyoruz. Bu yüzden ABD’nin bize daha önce almadığımız şeyleri vermesi gerektiğinden eminiz. Ve şimdi. Bunun için doğru zaman. Çünkü sonrası çok geç olabilir.”

Read More