Haberler Memur zammı ve emekli zammı ne kadar olacak 2022? Memur ve emekli maaşı zammı açıklandı mı?

Haberler

HaberlerEkonomi Haberleri Memur zammı ve emekli zammı 2022 ne kadar olacak, en düşük kaç TL’ye çıkacak? Memur ve emekli maaşı zammı oranı açıklandı mı?

Haberler Memur zammı ve emekli zammı gelişmeleri gündemde araştırılan konular arasında bulunuyor. Ocak ayına kısa bir süre kala memur maaş zammı ve emekli maaş zammı oranları merak ediliyor. Oranlar ise enflasyon rakamlarına göre belirleniyor. Peki 2022’de memur zammı ve emekli zammı ne kadar olacak, en düşük memur maaşı kaç TL’ye çıkacak?

• 20 Aralık 2021 – 12:52 • Son Güncelleme:

• 20 Aralık 2021 – 12:52 • Son Güncelleme:

1haberler Memur zammı ve emekli zammı 2022 ne kadar olacak, en düşük kaç TLye çıkacak Memur ve emekli maaşı zammı oranı açıklandı mı

Memur ve emekli maaşı zammı son dakika gelişmeleri merak konusu. 2022 yılında yeni asgari ücret en az 4253 TL oldu. Asgari ücrete zam gelmesinden sonra memur maaşı zammı ve emekli maaşı zammı araştırılmaya başlandı. Peki memur zammı ne kadar olacak, en düşük kaç TL? Emekli zammı ne kadar olacak?

2haberler Memur zammı ve emekli zammı 2022 ne kadar olacak, en düşük kaç TLye çıkacak Memur ve emekli maaşı zammı oranı açıklandı mı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son verisine göre; enflasyon temmuzda yüzde 1.80, ağustosta yüzde 1.12, eylülde yüzde 1.25, ekimde yüzde 2.39, kasımda ise yüzde 3.51 olmuştu. Bir başka ifadeyle ikinci 6 aylık dönemin 5 ayında kümülatif yüzde 10.46’lık enflasyon rakamına ulaşıldı. Geriye sadece aralık kaldı. Merkez Bankası beklenti anketine göre aralık için uzmanların enflasyon öngörüsü yüzde 3.37 seviyesinde.

3haberler Memur zammı ve emekli zammı 2022 ne kadar olacak, en düşük kaç TLye çıkacak Memur ve emekli maaşı zammı oranı açıklandı mı

Posta’nın haberine göre, buna paralel veya daha fazla bir artışla SSK ve Bağkur emeklilerinin ocak zammı yüzde 15-16’ya dayanacak. Yüzde 3.5’lik aralık enflasyonuyla son 6 aylık enflasyon yüzde 14.33 olacak. Eğer aylık enflasyon yüzde 4.1 olursa zam yüzde 15’e, aylık enflasyon yüzde 5 olursa zam oranı yüzde 16’ya ulaşacak. Enflasyonun beklentileri aşması zam oranını daha yukarı çekecek.

4haberler Memur zammı ve emekli zammı 2022 ne kadar olacak, en düşük kaç TLye çıkacak Memur ve emekli maaşı zammı oranı açıklandı mı

Enflasyonun aralıkta kabaca yüzde 3-5 arasında gelmesi durumunda SSK ve Bağkur emeklilerinin son 1 yılda alacağı zam toplamı yüzde 24-26 arasında olacak. Yıllık belirlenen asgari ücret zammı yüzde 50.5 olunca emekliye de bu seviyelere yakın artış gündeme geldi.Ankara’nın gündeminde ilk sıralarda yer alan emekliye ek zammın, net olarak belirtilmese de geçen temmuzda aldıkları ile ocakta alacakları dahil yıllık kümülatif yüzde 40 seviyesinde olabileceği konuşuluyor. Bu oranların yakalanması için enflasyon zammından sonra yapılacak ek zammın yüzde 13 olabileceği hesaplanıyor. Bir başka deyişle ocakta yüzde 31.55 (40-8.45) oranında zam yapılması bekleniyor.

5haberler Memur zammı ve emekli zammı 2022 ne kadar olacak, en düşük kaç TLye çıkacak Memur ve emekli maaşı zammı oranı açıklandı mı

Emekli Sandığı’na bağlı memur emeklileri de benzer bir refah düzenlemesinden pay alacak. Onlar da temmuzda yüzde 8.45 zam almıştı ve ocaktaki toplu sözleşme zammıyla alacakları toplam zam da son 1 yılda yüzde 26-28 seviyesinde olacak. Bunun yüzde 40 zamma tamamlanması için de ek yüzde 10 zam yapılabileceği hesaplanıyor.Geçen yıl korona etkisiyle SSK ve Bağkur emekli maaşının en düşüğü 1.500 liraya sabitlenmişti. Şimdi bu taban tutarın 2 bin liraya artırılması üzerinde çalışmalar yapılıyor. Henüz bir rakam telaffuz edilmese de özellikle düşük emekli maaşlarına yönelik bir adım atılacağı dile getiriliyor.

6haberler MEMUR ZAMMI NE KADAR OLACAK

Haberler MEMUR ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Milliyet Yazarı Cem Kılıç enflasyon farkı zammı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kılıç, “Hem büyüme oranı hem enflasyondaki yükselişle birlikte zam farkı da yüksek seviyelerde seyredecek. Emekli olmak isteyenler yeni yılda, kamuda çalışanlarda ise 16 Ocak’tan sonra emekli olmaları daha doğru olacaktır. Gelen son verilere göre; memurlar ve memur emeklileri şimdiden yıl sonu için yüzde 7,47 enflasyon farkı zammı oluştu. Yeni yılda ise aylıklarda yüzde 8’lik bir zam farkının oluşabileceğini söyleyebiliriz.” dedi.

Read More