Haberler Meghan Markle, İngiliz gazetesinden tazminat alacak

Haberler

Meghan Markle, Ağustos 2018’de The Mail on Sunday ve Mail Online’ın sahibi Associated Newspapers Limited’e (ANL) babası Thomas Markle’a yazdığı “kişisel ve özel” bir mektubun bölümlerini kullanan 5’ten fazla makale sebebiyle dava açmıştı.

Önceki aylarda Yüksek Mahkeme yargıcı duruşma olmaksızın onun lehinde karar verince, Meghan davayı kazanmıştı.

O sırada Meghan, “aldatma, korkutma ve hesaplı saldırılara” maruz kaldığını söylemiş, “kişileri zalim olmaya şartlayıp yarattıkları yalan ve acılardan çıkar sağlayan tabloid sektörünü” eleştirmişti.

ANL’nin ödeyeceği “önemli miktarın” hayır kurumuna bağışlanacağı duyurulurken, gazete karara itiraz etmeyeceğini doğruladı.

Ödeme açıklaması, gazetenin Noel’den bir gün sonra birinci sayfasından özür yayımlamasının ardından geldi.

Mail on Sunday gazetesinin alt kısmında yer alan bir beyanda şunlar yazıyordu:

“Sussex Düşesi, The Mail on Sunday’de ve Mail Online’da yayımlanan makalelere karşı Associated Newspapers’a açtığı telif hakkı ihlali davasını kazandı – SAYFA 3’TE.”

Üçüncü sayfada “Sussex Düşesi” başlığı altındaysa şunlar eklenmişti:

“İlki 19-20 Ocak 2021’de, diğeri de 5 Mayıs 2021’de yapılan duruşmaların ardından mahkeme, telif hakkı ihlali iddiasında bulunan Sussex Düşesi lehine karar verdi.”

“Mahkeme, Associated Newspapers’ın The Mail on Sunday ve Mail Online’da Düşes’in el yazısıyla babasına yazdığı mektuptan alıntılar yayımlamasının Markle’ın telif hakkını ihlal ettiğine hükmetti.”

“Mali tazminat üzerinde anlaşmaya varıldı.”

The Independent, yorum için Sussex Düşesi’nin bir sözcüsüyle temasa geçti.

Read More