Haberler Meclis Başkanı Şentop’tan, DBP’li vekilin polise yumruk atmasına tepki: Çok vahim

Haberler

Kadıköy Serasker Caddesi’nde pazar günü toplanan ve terör örgütü PKK lehine slogan atan gruptakiler izinsiz yürümek istedi. Çevrede güvenlik önlemi alan polis ekipleri, yürüyüşün izinsiz olduğunu belirtip, gruba dağılması yönünde uyarılarda bulundu. Uyarılara rağmen yürümek isteyen ve çeşitli sloganlar atanlara müdahale eden polis, 70 kişiyi gözaltına aldı.

Bu sırada kalabalık arasındaki DBP Milletvekili Salihe Aydeniz bir polise yumruk attı. İstanbul Valililği Aydeniz hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

haberler Meclis Başkanı Şentoptan, polise yumruk atan vekile tepki: Dokunulmazlığı kaldırılmalı

ŞENTOP: DOKUNULMAZLIĞI KALDIRILMALI

Meclis Başkanı Şentop, DBP’li Salihe Aydeniz’in Kadıköy’de düzenlenen izinsiz gösteride, görevli polis memuruna yumruklu saldırıda bulunmasına ilişkin açıklama yaptı. Milletvekili tarafından yapılan bu hareketin çok çirkin olduğunu belirten Şentop, “Çok çirkin bir hareket, bir haddini bilmezlik. Bilhassa bir milletvekili tarafından yapılmış olması çok vahim. Milletvekillerinin bir dokunulmazlığı var, dokunulmazlık milletvekillerini şahsına tanınmış bir suç işleme, suçtan muaf olma özgürlüğü değildir. Dokunulmazlık; parlamento çalışmalarını güvence altına almak için verilmiş olan bir imkandır, parlamento için verilmiş bir imkandır. Onun için bir milletvekilinin dokunulmazlık zırhını suistimal ederek böyle bir harekette bulunması çok büyük bir haddini bilmezliktir. Bir milletvekilinin açık bir şekilde kamuoyu önünde görevini yapmaya çalışan, kamu düzeninin sağlamaya çalışan bir kamu görevlisine karşı bu şekilde bir müessir fiil denilen bir harekette bulunulması bence hiçbir şekilde dokunulmazlık kapsamında olmaması gereken bir husustur. Teknik olarak dokunulmazlık kapsamındadır ama parlamentonun burada dokunulmazlık kaldırma yetkisi vardır. Zaten mevzuatımıza göre de bu konularda tolerans gösterilmemesi gerekir kanaatimce” dedi.

Milletvekilinin görevini yapmaya çalışan güvenlik görevlisine karşı bu muameleyi yapmış olmasının, kamuoyunda da toplumda da infial uyandırdığını ve suç teşkil ettiğini kaydeden Şentop, “Bu bakımdan benim şahsi kanaatim bu konuyla ilgili olarak bence dokunulmazlığın kaldırılması gerekir” diye konuştu.

Milletvekilinin dokunulmazlığının Meclis Başkanlığı’na gelmesi durumunda hemen Karma Komisyon’a havale edeceklerini aktaran Şentop, “Daha sonra yetki Genel Kurul’da. Bu konuda ancak şahsi görüşümü söyleyebilirim. Böyle bir suç konusunda bence dokunulmazlığın kaldırılması ve gereken cezanın verilmesi gerekir. Bir milletvekilinin polise karşı bu şekilde bir hareketi asla müsamahayla karşılanmamalıdır. Tamamen haddini bilmezliktir” dedi.

ERDOĞAN: KALLEŞLİKTİR, NAMUZSUZLUKTUR

Cumhurbaşkanı Erdoğan da dün yaptığı açıklamada, milletvekilinin polise saldırmasına tepki göstermişti. Erdoğan, “4 vatan evladının ateşinin yüreğimizi yaktığı bir günde bölücü örgütün uzantılarının İstanbul Kadıköy’de ortalığı birbirine katmaları, polise saldırmaları, terörist başını öven sloganlar atmaları provokasyondan öte kalleşliktik, namussuzluktur, kanı bozukluktur. Ben inanıyorum ki milletvekilliği dokunulmazlığı hiç kimseye teröristi övme, güvenlik güçlerine hakaret etme hakkı tanımaz. Dünkü alçaklığın faillerine bunun bedelini yargı önünde muhakkak ödeteceğiz.” demişti.

Read More