Haberler Kirlilik Erikli’yi de vurdu

Haberler

Haberler Son yıllarda çevre tahribatı yaşanan yerlerin başında Saros kıyıları geliyor.

18.07.2022 – 07:01 | | MERT İNAN İstanbul

haberler Kirlilik Erikli’yi de vurdu

MERT İNAN- Yaz döneminde tatilcilerin yoğun olarak tercih ettiği yerlerden biri olan Saros-Erikli hattında yaz dönemi artan nüfusuna bağlı olarak çevre sorunlarında da artış yaşanıyor. Erikli’de 24 yıl önce faaliyete başlayan biyolojik arıtma tesisinin bayram ve yaz döneminde 100 bine yakın kişinin ziyaret ettiği Erikli’de yetersiz kaldığı belirtiliyor.

Erikli sakinlerinin 1998’de bir araya gelerek kurdukları kooperatif sayesinde yaptırılan arıtma tesisinin deşarj izinleri Çevre İl Müdürlüğü’nden alınmış. İlk yıllarda arıtmadan çıkan atık su ile arıtma çevresindeki ağaçlar ve yeşil alanlar sulanmıştı. Ancak yıllar içinde hem konut, hem nüfusun artmasıyla tesis yetersiz kalırken, arıtma sorununa bağlı kirlilik ayyuka çıkmaya başladı. Erikli sakinlerinden Mefail Güngör, bayram ile yaz döneminde 100 bine yakın kişinin ziyaret ettiği Erikli’deki arıtma sisteminin bu kapasitenin ancak 10’da birine hizmet verebileceğini söylerken “Arıtma tesisisin kapasitesi artan konut ve nüfus sayısına yetersiz kalıyor. Zaman zaman tesisisin çalıştırılmadığını da hesaba katarsak, kirlilik yükü önce gölümüze ardından denize boca oluyor. Son zamanlarda foseptik kokusundan dışarıda duramaz olduk” dedi. Keşan Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaz aylarındaki nüfus artışını da göz önüne alarak yeni bir arıtma projesini hayata geçirmesi gerektiğini dile getiren Güngör, yetkilileri Saros kıyılarının da kirlenmenin önüne geçecek önlemleri almaya çağırdı.

BALÇIK ÇAMURU

Yayla Sahili Halk Meclisi Ahmet Dinçer de Saros kıyılarında hem kültürel mirasın hem de doğal dokunun zarar görmeye başladığına dikkat çekerek, şunları söyledi; “Yayla Sahili Kale Mevkii’ndeki Ceneviz ve Bizanslar’dan kalma kale kalıntıları uzun zamandır kurtarılmayı beklerken, son günlerde Erikli sahilinde kirlilik görüntülerine rastlıyoruz. Gölün tabanı ve kanalın denize ulaştığı önemli bir saha balçık çamuru ile kaplı. Erikli göleti dediğimiz su kaynağı adeta
sinek ve haşerenin üretim merkezi. Artık göl önü dediğimiz kıyılarda su ürünleri avlanması ve denize girilmesi sağlıklı değil. Gerekenler zaman geçirilmeden mutlaka yapılmalıdır.”

Read More