Haberler Kendi kanına bakınca gördü! Doktorlar fark etmedi, şoke eden detay…

Haberler

Derleyen: Oğuzcan Atış / Milliyet.com.tr –  İngiltere’de yaşayan 57 yaşındaki Frances Maynard, çiçekçilik ile uğraşan sıradan bir insan olarak yaşamını sürdürüyordu. Ta ki 5 yıl boyunca süren yoğun ve şiddetli ağrılar Maynard’ın hayatını korkunç hale getirene kadar… Maynard, bu duruma çare olması için onlarca doktora ve hastaneye gitmiş olmasına rağmen yaşadığı ızdıraba net bir tanı konulamadı. Maynard, ağrılarının izini adeta bir dedektif gibi sürerek sonuca ulaştığında ise korkunç gerçekle karşılaştı.

Kanını mikroskop altında kontrol etmeye karar veren Maynard, vücudunda bir parazit olduğunu gördü. Talihsiz kadına ağrılarını hafifletmesi için güçlü ilaçlar verildi. Henüz kanındaki paraziti yok etmek için net bir tedavi bulunamamış olsa da, Maynard en azından ağrılarının sebebinin tespit edilmiş olmasına seviniyor. Tüm bu yaşadıklarının ardından Maynard, görünmeyen hastalıklardan muzdarip kişilere motivasyon sağlamaya odaklandı.

‘AKIL SAĞLIĞIMI KAYBETTİM SANDIĞIM ZAMANLAR OLDU’

Yaşadığı acılara uzun süre tanı konulamamış olması Maynard’ın psikolojisini de olumsuz etkiledi. Talihsiz kadın, “Doktorlar uzun süre bana yardım edemediler. Bir şeylerin yanlış gittiğine dair net bir bilgi alamadık. Paraziti fark ettiğimiz an oldukça korkunçtu ama ağrılarımın sebebini bulmuş olmak beni heyecanlandırdı. Çektiğim acıların hayali olmadığı ortaya çıkmış oldu. Bundan önce akıl sağlığımdan şüphe ettiğim zamanlar olmuştu” diyerek duygularını dile getirdi.

haberler Kendi kanına bakınca gördü Doktorlar fark etmedi, şoke eden detay...

Antikacılıkla uğraşan Mark ile evli olan iki çocuk annesi Maynard, 2011 yılında Anneler Günü yaklaşırken dükkânını kapattı ve bir daha iş yerine geri dönemedi. Maynard, “Çenemde, ellerimde ve bacaklarımda ağrı hissettim. Gün boyunca buketleri müşterilere ulaştırabileceğimden bile emin değildim. O günü atlatmayı başardım ama bir daha işime dönemedim” şeklinde konuştu. Şiddetli ağrı, kronik yorgunluk ve işini yapmak için gereken ince motor becerilerin kaybetmesinin ardından Maynard ayakta durumaz hale geldi.

DOKTORLAR BİR TÜRLÜ TANI KOYAMADI

Frances Maynard, yıllarca hastanelere gitmiş olmasına rağmen şiddetli ağrılarına bir çözüm bulunamadı. Hematolog ve endokrinologlar da dahil olmak üzere pek çok uzmana başvuran Maynard’ın ağrıları dinmedi ve bu süreç yıllarca devam etti. Maynard, ağrılarının sebebini bulmak için durmadan araştırmalar yaptı ve bu araştırmalar onu çocukluk hobisine götürdü. Sipariş ettiği mikroskop ile kanını inceleyen Maynard, gördükleri karşısında şoke oldu.

Maynard, “Hiçbir şey görmeyi beklemiyordum. Merceğe baktığımda orada olmaması gereken bir şey gördüm” dedi. Doktoru, Maynard’ın ulaştığı sonuca ilk başta inanmadığı için kan testi yapmayı reddetmiş olsa da Maynard’ın ısrarları sonucunda kan örneği almayı kabul etti. Maynard’ın verdiği kan örnekleri Londra’da bir hastanede incelendi. Kan örneğinde yapılan inceleme sonucunda Maynard’ın parazitlerin neden olduğu bir hastalık olan strongyloidiasis’ten muzdarip olduğu doğrulandı.

PARAZİTİN NEREDEN BULAŞTIĞI BELLİ DEĞİL

Talihsiz kadının kanında rastlanan parazitle ilgili vakaların yüzde 90’ı ölümle sonuçlanıyor. Bu parazitin ona nasıl bulaştığı henüz netleşmese de, vücutta yıllarca belirti vermeden yaşayabilen parazitin çok önceden de bulaşmış olabileceği tahmin ediliyor.

Hastalığına hâlâ bir çare bulunamayan Maynard, bu konuda oldukça sinirli ve üzgün. 2016 yılında paraziti felç etmesi ve üremesini durdurması için kendisine bazı ilaçlar verilmiş olsa da bu ilaçlar kesin bir tedavi garantisi sunmuyor.

Read More